خانه / همه موضوعات / شبکه اجتهاد از آغاز تا کنون

شبکه اجتهاد از آغاز تا کنون

به نام خدا 
در عصر رونق علم و انفجار اطّلاعات، ضعف اطلاعات و ارتباطات رسانه‌ای از مهم‌ترین کاستی‌های حوزه‌ها و مراکز علوم اسلامی برای بهینه‌سازی تحقیقات و ارتباطات علمی خویش است.
امروزه چالش‌های «اطلاعاتی» و «رسانه‌ای»، هم‌دوش و گاه پیش‌تر از چالش‌های «محتوایی» و «نرم‌افزاری»، فراروی دستگاه فقاهتی تشیّع قرار گرفته است. گذر از این موانع، اندک‌اندک و با ایجاد دروازه‌های اطلاع‌رسانی وسیع و منسجم امکان می‌یابد. هر گامی در این راه برداشته شود، از انزوا و غربت تعلیمات و تحقیقات فقهی ـ به ویژه حوزه علمیه مشهد ـ می‌کاهد، و بر آگاهی و نزدیکی جامعه‌ی مخاطب می‌افزاید.
 .
گروه آموزشی فقه دفتر تبلیغات در چشم‌انداز کلان برنامه‌های خود، پروژه تأسیس نخستین پایگاه جامع را بر پایه منابع اطلاعاتی حوزه فقه شیعه و با نام فاخر «اجتهاد» ـ که پویایی مستمر فقه شیعه را یادآوری می‌کند ـ بنا نهاد.

 .

پایگاه اطلاع‌رسانی اجتهاد با وقوف بر جایگاه خطیر دنیای اطلاعات و اینترنت، بر سر آن است که با شفّاف‌سازی، هم‌آهنگ‌سازی و همگانی‌سازی اطّلاعاتِ حوزه‌های فقه و اجتهاد پیام‌رسانی کند، و از چهره مظلوم تشیّع و حوزه‌های علمی آن، غبار برگیرد.
 .
در این پایگاه، داده‌های روزآمدی از روند آموزشی ـ پژوهشی حوزه‌های فقه و فتوا عرضه شده و گزارش مهم‌ترین اخبار و تحوّلات فقهی حوزه‌های تشیّع، در کنار اطلاعات آثار تازه کشور در این عرصه، تقدیم محققان و دانش‌پژوهان شده است.
  .
پشتوانه این سایت، نگاهی رسانه‌ای است که بر ضعف اطلاعاتی ـ تبلیغاتی حوزه‌ها واقف است و قدر این نکته فراوان مغفول را به خوبی می‌داند.
  .
حوزه‌ها هر روزه شمار فراوانی سویه خبری ـ تحلیلی ناب در زمینه فقه، دانش‌های وابسته و نیز مباحث میان‌رشته‌ای با فقه دارد که خلا رسانه‌ای جایی برای بازتاب آن باقی نگذاشته است. اگر همّتی استوار بدرقه راه شود، با انعکاس و پوشش جلوه‌های خبری قابل تعمیم حوزه‌ها می‌توان چشم مشتاقان را نواخت و اخبار حوزه را جهانی ساخت. برای جهانی بودن تعداد نفرات در شمار دو چشم مهم نیست که شمار خرد مجموعه‌ای محلّی را به جهانی دیگر متّصل می‌گرداند.
  .
سخنان آغاز درس فقه، گفت‌وگوی دو صاحب‌نظر شیعی و سنّی، فتوای یک فقیه در عراق، انتشار مقاله‌ای فقهی در مجلّه‌ای تخصصی و ده‌ها و صدها نظیر دیگر، هرروزه قابلیّت گشودن روزنه‌ای عمومی را در خود دارد. امّا متاسفانه این‌ها همه در پس پرده بی‌خبری خاک می‌خورد.
  .
تیم مدیریّتی این سایت، امیدوارند ترکیبی دل‌نشین از «نوگرایی» و «واقع‌بینی» را در تحلیل‌های فقهی  ارائه دهند. دانش‌پژوهان و پژوهش‌گران حوزه‌ها و دیگر مراکز علوم اسلامی، مخاطبان اصلی این پایگاه را تشکیل می‌دهند.
در همین راستا، از مهر ۱۳۸۷ نسخه فارسی به نمایش درآمد و نسخه مستقل انگلیسی پس از طی مراحل آزمایشی و تست مخاطب، از ابتدای سال ۱۳۹۲ رسماً کار خود را آغاز کرده و مخاطبانی از آمریکای شمالی، اروپا، شبه قاره و بخش‌هایی از آفریقا و دیگر مناطق، جذب کرده است. نسخه مستقل عربی نیز پس از طی مراحل لازم، در ابتدای سال ۱۳۹۳ به طور کامل فعال شده و ظرف مدت کوتاهی توانسته مخاطبانی از کشورهای عربی را به خود جذب کند.
 .
شبکه اجتهاد هم‌اکنون بزرگ‌ترین و جامع‌ترین پایگاه تخصصیِ فقه اسلامی است و به سامان‌دهی و جریان‌سازی اطلاعات آموزشی، پژوهشی و اجتماعی فقه و اجتهاد به ویژه در حوزه‌های علمیه می‌پردازد.

یک دیدگاه

  1. سلام
    با تشکر از سی خوبتون
    میشه خواهش کنم یه شماره تلفن هم بذارید تا در مواقع لزوم بشه باتون تماس گرفت.
    من الان دنبال دو سه تا مقاله در مورد شهید صدر میگردم و باید با یکی از کارشناسای شما حتما صحبت کنم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Web Analytics