خانه / آخرین اخبار / نامه‌‌‌های آیت‌الله خامنه‌ای و آیت‌الله ‌‌‌‌‌سیستانی در بحران نجف و ماجرای مقتدی صدر
نامه‌‌‌های آیت‌الله خامنه‌ای و آیت‌الله ‌‌‌‌‌سیستانی در بحران نجف و ماجرای مقتدی صدر

بازخوانی تاریخ:

نامه‌‌‌های آیت‌الله خامنه‌ای و آیت‌الله ‌‌‌‌‌سیستانی در بحران نجف و ماجرای مقتدی صدر

شبکه اجتهاد: در کتابی که حاج «حامد خفاف» سخنگوی آیت‌الله ‌‌‌‌‌سید علی سیستانی به نام «سفر درمانی آقای سیستانی و بحران نجف» منتشر کرده است، جزئیاتی جالب از زوایای سفر درمانی ایشان به لندن در سال ۲۰۰۴ تشریح شده است.

وی در این کتاب اسناد زیادی را منتشر کرده که انتشار برخی از آنها جالب به نظر می‌رسد. از جمله این اسناد نامه‌‌های محرمانه‌ای بوده که میان آیت‌الله سید علی خامنه‌ای رهبری معظم انقلاب و آیت‌الله سیستانی رد و بدل شده است.

سند بسیار مهمی که در این کتاب منتشر شده، عبارت است از نامه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به حضرت آیت‌الله سیستانی در مورد درگیری‌‌های نجف که میان نیروهای آمریکایی و نیروهای ارتش دولت عراق از یکسو با نیروهای ارتش المهدی وابسته به جنبش صدر، از سوی دیگر رخ داد. در آن زمان نخست وزیر عراق «أیاد علاوی» بود.

http://cdn.mashreghnews.ir/old/files/fa/news/1391/2/19/163156_927.jpg

تصویر متن نامه دیگری از رهبر جمهوری اسلامی ایران به آیت‌الله سیستانی (دستخط حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدرضا سیستانی)

متن نامه‌ی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بدین شرح است:

بسمه تعالی

قضایا در نجف به لحظه بسیار حساس نزدیک می‌شود. اتفاقی که می‌افتد برای شیعه بسیار بد خواهد شد. اگر آقایان مراجع در اینجا و اینجانب اقدامی نمی‌کنیم به خاطر شماست، نمی‌خواهیم موضعی اتخاذ شود که احتمالا مخالف موضع شما باشد، اما به نظر می‌رسد که لازم است شما تشر محکمی به دولت عراق بزنید. امروز هر اتفاقی بیفتد برای شیعه غیرقابل جبران و غیر قابل تحمل است. اگر خدای ناکرده این مجموعه را در آنجا بکشند و خون سید مقتدی در آنجا ریخته شود مردم عراق و شیعه خواهند گفت: علما نشستند و تماشا کردند و اینها را کشتند. حتماً باید کاری صورت بگیرد. پس از قبول همه شرایط، باز آمدند و خواسته‌‌های تازه‌‌‌ای را مطرح کردند. من منتظر جواب هستم.

حاج حامد خفاف در این باره می‌نویسد: عصر بود، شیخ اختری از تهران تماس گرفت و تلفنی نامه آیت‌الله خامنه‌‌‌ای برای آیت‌الله سیستانی را قرائت کرد و سید «محمدرضا سیستانی» (فرزند حضرت آیت‌الله سیستانی) کلمه به کلمه آن را یادداشت می‌کرد.

اما سند و یا نامه دیگری که حاج «حامد خفاف» آن را منتشر کرده، پاسخ حضرت آیت‌الله سیستانی است به نامه حضرت آیت‌الله خامنه ای.

http://cdn.mashreghnews.ir/old/files/fa/news/1391/2/19/163157_797.jpg

تصویر متن پاسخ آیت‌الله سیستانی به نامه رهبر جمهوری اسلامی ایران

خفاف در این باره می‌گوید: حضرت آیت‌الله سیستانی نامه را مطالعه کرد و یک ساعت بعد پاسخ آن را نوشت. سید «محمدرضا سیستانی» با شیخ اختری تماس گرفت و به صورت تلفنی پاسخ نامه را قرائت کرد. شیخ اختری هم کلمه به کلمه آن را نوشت.

پاسخ حضرت آیت‌الله سیستانی:

بسمه تعالی

با ابلاغ سلام و با تشکر و تقدیر از عنایت جنابعالی، به استحضار می‌رسانم: اینجانب قضایای نجف را ساعت به ساعت پیگیری می‌کنم و پس از اعلام پذیرش مطالب کنگره ملی عراق از طرف آقای سید مقتدی به نخست وزیر عراق صریحاً اعلام کردم که دیگر برای اقدام نظامی هیچ گونه بهانه‌‌‌ای نیست و باید از این فرصت جهت توقف خونریزی در نجف استفاده شود؛ در غیر این صورت مرجعیت موضع گیری شدیدی خواهد داشت.

در طی ساعت‌‌های گذشته علی الدوام با مقامات عراق و اشخاص ذی ربط دیگر در تماس بوده ایم. مقامات اصرار دارند آقای سید مقتدی شخصاً پذیرش شروط یاد شده را اعلام کند. فکر می‌کنم که اگر این امر انجام بگیرد گام مهمی در خاتمه دادن به وضع تأسف آور نجف خواهد بود. اگر سایر آقایان نیز بتوانند اقداماتی در زمینه حل بحران نجف کنند بسیار بجا و مناسب است، چون جلوگیری از حدوث یک فاجعه بزرگ در نجف وظیفه همگان است. والسلام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Real Time Web Analytics
Google Analytics Alternative