قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / از احداث «دهکده اسلامی» در ۴۰ کیلومتری مکه تا طرح «جاده مکه» برای همه کشورها
نامه ایران به عربستان برای تعیین تکلیف حج

وزیر حج عربستان خبر داد:

از احداث «دهکده اسلامی» در ۴۰ کیلومتری مکه تا طرح «جاده مکه» برای همه کشورها

وزیر حج عربستان سعودی با بیان اینکه این کشور طرح ویژه‌‌‌ای در خصوص احداث یک دهکده اسلامی- جهانی در ۴۰ کیلومتری مکه مکرمه را در دستور کار خود دارد، افزود: این دهکده پروژه‌‌‌ای خیره کننده است که منعکس کننده فرهنگ کشورهای اسلامی خواهد بود.

به گزارش شبکه اجتهاد از خبرگزاری آناتولی، «محمد صالح بنتن» که در دیدار هیاتی رسانه‌‌‌ای از کشورهای مختلف جهان اسلام سخن‌‌ می‌گفت، اظهار داشت که کشورش تلاش‌‌ می‌کند حج و عمره سفری عاری از هرگونه نگرانی برای زائران باشد.

کلیه خدمات حج تا سال ۲۰۳۰ الکترونیکی‌‌ می‌شود

بنتن با اشاره به ارائه خدمات اینترنتی به زائران در حج امسال، تصریح کرد: تا سال ۲۰۳۰ میلادی تمام خدمات حج به طور کامل الکترونیکی خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه وزارت حج سعودی براساس چشم انداز ۲۰۳۰ برای استقبال از ۳۰ میلیون زائر در هر سال تلاش‌‌ می‌کند، یادآور شد: روند کاربری تجاری قطار سریع السیر حرمین که با عبور از شهر جده، مکه و مدینه منوره را به هم وصل‌‌ می‌کند، در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۸ صورت خواهد گرفت. این قطار سریعترین قطار در خاورمیانه به شمار‌‌ می‌رود و سرعت آن از ۳۰۰ کیلومتر در ساعت فراتر‌‌ می‌رود.

طرح «جاده مکه» برای همه کشورهای اسلامی اجرایی‌‌ می‌شود

وزیر حج عربستان در ادامه با اشاره به طرح «جاده مکه» که برای حجاج مالزیایی و اندونزیایی اجرایی شده است، گفت: هدف از این طرح تسهیل اقدامات مربوط به ورود حجاج این کشورها به عربستان از طریق فرودگاههای کشورهاییشان و از مسیرهای مشخص‌‌ می‌باشد. به زودی این طرح شامل همه کشورهای اسلامی نیز خواهد شد.

این وزیر سعودی درباره طرح موسوم به «پروژه واحدهای مسکونی» و احداث بیش از ۵۰۰ واحد مسکونی برای زائران نیز گفت: این موضوع به طرح مدیریت اقامت زائران در طول موسم حج کمک خواهد کرد. جمعیت مکه به ۶ میلیون نفر‌‌ می‌رسند که بیش از ۳ میلیون زائر نیز به آنها  اضافه‌‌ می‌شود.

احداث دهکده اسلامی جهانی در ۴۰ کیلومتری مکه

بنتن با بیان اینکه عربستان طرح ویژه‌‌‌ای در خصوص احداث یک دهکده اسلامی- جهانی در ۴۰ کیلومتری مکه مکرمه را در دستور کار خود دارد، افزود: این دهکده پروژه‌‌‌ای خیره کننده است که منعکس کننده فرهنگ کشورهای اسلامی خواهد بود.

این مقام سعودی با اشاره به اینکه امت اسلامی در سراسر جهان غرفه‌های فرهنگی خود را در این دهکده برپا خواهند کرد و اقدام به فروش محصولات فرهنگی ویژه خود‌‌ می‌کنند، گفت: قطار سریع السیری نیز به منظور ارتباط این دهکده با دیگر شهرها در دو سال آتی احداث خواهد شد و در این دهکده همچنین بازاری برای همه کشورهای اسلامی وجود خواهد داشت.

عربستان هیچ فرقی بین حجاج قائل‌‌ نمی‌شود

بنابر گزارش شفقنا، بنتن با تاکید بر اینکه عربستان از همه حجاح مسلمان استقبال‌‌ می‌کند و هیچ فرقی بین آنها قائل‌‌ نمی‌شود، اظهار کرد: از همه حجاج بدون هیچ گونه استثنا استقبال‌‌ می‌شود زیرا حج فریضه‌‌‌ای فقط برای عبادت است و به هیچ وجه اجازه‌‌ نمی‌دهیم این منسک ایمانی به رویکردهای دیگری نظیری سیاسی کشیده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics