قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / استفتائات جدید مطابق با فتوای آیت‌الله خامنه‌ای
از حکم «دریافت وجه بابت معرفی کار به دیگران» تا «تصرف در مشاعات ساختمان»

استفتائات جدید مطابق با فتوای آیت‌الله خامنه‌ای

«تغییر و تبدیل کاربری وقف»، «انصراف از حج به‌خاطر افزایش ناگهانی هزینه‌‌‌‌ها» و «جهیزیه خریداری شده از طرف مرد» از جمله جدیدترین استفتائات مطابق با فتوای رهبر معظم انقلاب است.

به گزارش شبکه اجتهاد، جدیدترین استفتائات (تیرماه ۱۴۰۱) مطابق با فتوای حضرت آیت‌الله خامنه‌ای منتشر شد. متن ذیل، هفت سؤال و جواب در موضوع عبادات و معاملات است که توسط بخش استفتائات دفتر مقام معظم رهبری پاسخ داده شده و به صورت ماهانه به‌روز رسانی می‌شود.

اطلاع دادن به صاحبخانه درباره نجاست خوراک و چیزهای دیگر

سؤال۱: اگر کسی مانند میهمان یا مستأجر، وسایل خانه را نجس کند یا متوجه نجاست آن شود، آیا لازم است به صاحبخانه اطلاع دهد؟

جواب: اگر چیزی که توسط او نجس شده از وسایلی است که در خوردن و آشامیدن استفاده می‌شود، باید اطلاع دهد و نیز اگر از وسایلی است که عدم اطلاع، موجب اخلال در مثل وضو و غسل‌‌‌ می‌گردد، بنا بر احتیاط واجب اطلاع دادن لازم است اما در غیر این موارد، اطلاع دادن لزومی ندارد.

روش نماز خواندن معذور

سؤال۲: شخصی که نمی تواند بر زمین سجده کند آیا‌‌‌ می‌تواند بر صندلی بنشیند و قیام، رکوع و سجود را انجام دهد؟

جواب: چنین فردی، نماز را ایستاده شروع کند و در صورت توان، رکوع را طبق معمول انجام دهد اما برای سجده، بر صندلی بنشیند و با کمک میز (یا مانند آن) که در مقابلش قرار‌‌‌ می‌دهد، آن را بجا آورد؛ البته هنگام سجده اگر بتواند، علاوه بر دستها که بر روی میز قرار‌‌‌ می‌دهد، سر انگشت بزرگ پا را نیز بر زمین بگذارد.

تغییر و تبدیل کاربری وقف

سؤال۳: زیر زمین مسجدی که از لحاظ وقف، حکم مسجد را دارد، تبدیل به انباری شده است و متولیان مسجد تصمیم دارند مقداری از آن را به سالن ورزشی و همچنین مکانی برای کلاسهای فرهنگی تبدیل کنند، آیا عمل مزبور، مشکل شرعی دارد؟

جواب: به طور کلی تبدیل مسجد به سالن ورزشی جایز نیست؛ اما انجام فعالیت‌‌‌‌های فرهنگی که مناقاتی با مسجد ندارد، اشکالی ندارد.

روزه قضا یا مستحبی با ترک غسل جنابت

سؤال۴: شخصی که وقت برای غسل جنابت داشته اما غسل نکرده آیا‌‌‌ می‌تواند پیش از ظهر، روزه قضا یا مستحبی را نیت کند؟

جواب: در فرض سؤال، روزه قضا صحیح نیست اما اگر از قبل روزه قضا بر عهده نداشته،‌‌‌ می‌تواند روزه مستحبی را نیت کند.

فروش تخم مرغ همراه با شانه و جعبه

سؤال۵: آیا فروش تخم مرغ با شانه یا جعبه، جایز است؟ این که جعبه تخم مرغ را به قیمت خود تخم مرغ بفروشند و قیمت جعبه را کم نکنند، مصداق کم فروشی نیست؟

جواب: اگر عرف بازار چنین باشد و خریدار بداند که کالا همراه با جعبه و بسته بندی، وزن‌‌‌ می‌شود و وزن جعبه غیرمعمول نباشد، اشکال ندارد.

جهیزیه خریداری شده از طرف مرد

سؤال۶: مرد و زن هنگام ازدواج در سندی عادی توافق‌‌‌ می‌کنند که مرد، وسائلی از قبیل یخچال، تلویزیون و … را تهیه کند؛ مالک این وسائل از نظر شرعی چه کسی‌‌‌ می‌باشد؟

جواب: وسائلی که توسط مرد تهیه‌‌‌ می‌شود ملک اوست هر چند برای استفاده در اختیار زن قرار داده باشد، مگر این که ثابت شود با هبه، صلح و مانند آن، ملکیت آن را به زن منتقل کرده است.

انصراف از حج

سؤال۷: با توجه به افزایش ناگهانی هزینه‌‌‌‌های حج و مطالبه هزینه اضافی توسط دولت عربستان، آیا شخصی که هزینه‌‌‌‌های حج را داشته و برای امسال ثبت نام کرده است، باید هزینه جدید را نیز پرداخت کند یا‌‌‌ می‌تواند انصراف دهد؟

جواب: اگر از سالهای پیش، حج بر او مستقر شده باید به هر صورتی، هزینه‌‌‌‌های جدید را فراهم کرده و پرداخت کند و اگر در همین سال جاری مستطیع شده و هزینه اضافی مذکور را (علاوه بر ضروریات زندگی و آنچه در معیشتِ مناسب شأن خود به آن نیاز دارد) دارا‌‌‌ می‌باشد، مستطیع است و باید پرداخت کند وگرنه مستطیع نیست و حج بر او واجب نشده است و‌‌‌ می‌تواند انصراف دهد؛ بله اگر بتواند قرض بگیرد و سپس به سادگی قرض خود را ادا کند، هر چند واجب نیست که خود را با قرض گرفتن مستطیع کند اما اگر قرض بگیرد، حج بر او واجب‌‌‌ می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics