قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / انحصاری کردن نقل و انتقال اموال غیرمنقول در سند رسمی
انحصاری کردن نقل و انتقال اموال غیرمنقول در سند رسمی

به همت پژوهشکده فقه و جقوق منتشر شد:

انحصاری کردن نقل و انتقال اموال غیرمنقول در سند رسمی

کتاب نشست‌های فقهی-حقوقی «انحصاری کردن نقل و انتقال اموال غیرمنقول در سند رسمی» مکتوب و منتشر شد. این اثر به کوشش دکتر اسماعیل آقابابایی در گروه مسائل فقهی و حقوقی پژوهشکده فقه و حقوق پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تهیه گردیده است.

به گزارش شبکه اجتهاد، حمایت از حق مالکیت از دیرباز دغدغه بشر بوده است. مدت‌ها شهادت، قسم، اقرار و نوشته‌های غیررسمی از دلایل اثبات مالکیت تلقی می‌شد؛ اما با مطرح شدن اسناد رسمی، برخی کشورها ادله دیگر را برای اثبات مالکیت به طور کلی فاقد اعتبار دانستند. در قانون ثبت مصوب سال ۱۳۱۰ ایران تا حدی این نگرش انعکاس یافته بود. ولیکن بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، با اعتبار یافتن دیگر ادله اثبات در کنار سند رسمی، جایگاه سند رسمی متزلزل شد و دعاوی مالکیت پرونده‌های زیادی را روانه دادگستری کرد.

 این نوشته در سه نشست علمی با نظرخواهی از صاحب نظران، امکان «انحصاری کردن نقل وانتقال اموال غیرمنقول در سند رسمی» را از زاویه فقهی و حقوقی مورد بررسی قرار داده و ضمن آسیب شناسی، راهکارهای برون رفت از مشکلات موجود را ارائه داده است.

عناوین نشست‌ها بدین قرار است: نشست اول «آسیب شناسی اعتبار اسناد غیررسمی در تعارض با اسناد رسمی» نشست دوم «ظرفیت شناسی فقه در انحصاری کردن انتقال مالکیت اموال غیرمنقول با سند رسمی» نشست سوم «ظرفیت شناسی حکم حکومتی درباره احکام وضعی با محوریت اسناد غیررسمی»

شایان ذکر است، این کتاب توسط نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در قطع رقعی و در ۱۸۰ صفحه به زیور طبع آراسته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics