قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / برابری دیه زن و مرد در آموزه‌های اسلامی
برابری دیه زن و مرد در آموزه‌های اسلامی

تازه‌های نشر؛

برابری دیه زن و مرد در آموزه‌های اسلامی

حجت‌الاسلام دکتر رحیم نوبهار در جدیدترین اثر خود کوشیده‌ است «برابری دیه زن و مرد در آموزه‌های اسلامی» را مورد واکاوی قرار دهد.

به گزارش خبرنگار اجتهاد، کتاب جدید حجت‌الاسلام دکتر رحیم نوبهار، دانشیار دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی از سوی نشر طرح نو به زیور طبع آراسته شد.

براساس این گزارش، بر پایه یک فتوای مشهور و سنتی در فقه اسلامی خون بهای یک زن نصف خون بهای مرد است. این کتاب این فتوا را نقد می‌کند و به نفع برابری دیه زن و مرد استدلال می‌کند.

برابر یافته‌های این پژوهش، راه‌های فقهی برای تنظیم نظام جدید دیات و جبران خسارت‌های بدنی گشوده است. برای این منظور، اصول بنیادین مانند عدالت، انصاف و اشتراک در احکام همراه با ملاحظه واقعیت‌ها و اقتضائات جوامع مدرن بسیار اساسی اند.

کتاب با تکیه بر اصول یادشده و استدلال‌های درون فقهی، ظرفیت‌های شریعت اسلامی را برای رفع انواع تبعیض‌های ناموجه در زمینه‌هایی مانند ارث، شهادت و تصدی مناصب عمومی مانند قضاوت برجسته می‌سازد.

«اصل قضایی بودن مجازات‌ها تحلیل فقهی حق بر محاکمه عادلانه»، «اه‍داف‌ م‍ج‍ازات‍ه‍ا در ج‍رای‍م‌ ج‍ن‍س‍ی‌ م‍س‍ت‍وج‍ب‌ ح‍د در ح‍ق‍وق‌ ک‍ی‍ف‍ری‌ اس‍لام‌»، «حقوق جهانگردان غیرمسلمان در کشورهای اسلامی»، «تورم جمعیت زندان‌ها: در جستجوی کارآمدترین راه حل‌ها»، «اصول فقه : مباحث الفاظ و قواعد تفسیر متن»، «حمایت حقوق کیفری از حوزه‌های عمومی و خصوصی»، «مدارا در ادیان ایران زمین»، «شیوه‌های گسترش فرهنگ نماز» و «اع‍ت‍ک‍اف‌، س‍ن‍ت‌ ف‍رام‍وش‌ش‍ده‌» از دیگر تألیفات و آثار حجت‌الاسلام نوبهار می‌باشد.

گفتنی است، چاپ اول کتاب «برابری دیه زن و مرد در آموزه‌های اسلامی» در ۲۴۸ صفحه و به قیمت ۱۱۰ هزار تومان از سوی انتشارات طرح نو روانه بازار نشر شده است.

علاقه‌مندان برای تهیه اثر با ۲۰ درصد تخفیف از (اینجا) اقدام نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics