قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / بنده را در نفی یا اثبات خواندن «فلسفه» قرار ندهید/ یک ریال از وجوهات ایران را قبول نمی‌کنم
توصیه‌های دفتر آیت‌الله سیستانی در قم درباره شیوع کرونا/ اختصاص سهم امام برای بیماران

به نقل از آیت‌الله سیستانی بیان شد؛

بنده را در نفی یا اثبات خواندن «فلسفه» قرار ندهید/ یک ریال از وجوهات ایران را قبول نمی‌کنم

اینکه آیا امروز طلاب فلسفه بخوانند یا خیر؟ بنده را در نفی یا اثبات قرار ندهید؛ ولی خود آقایان و حوزه علمیه قم می‌دانند که چه مقدار برای طلاب مفید است و چه مقدار را نخوانند./ وجوهات ایران با کمک آقا سید جواد شهرستانی برای امور حوزه‌ها، مشکلات آنان و مستمندان می‌رسد و بنده به این امور رسیدگی و اهتمام دارم.

به گزارش شبکه اجتهاد، آیت‌الله عباس محفوظی از علمای حوزه علمیه قم در سفری به کشور عراق ضمن زیارت ائمه معصومین(ع) در عتبات عالیات با مراجع تقلید شیعه، حضرات آیات سیستانی، حکیم، فیاض و بشیر نجفی دیدار کرد.

بنابراین گزارش، حضور در بیت حضرت آیت‌الله سیستانی یکی از این دیدارها بود که این مرجع تقلید ضمن خوش آمدگویی و آرزوی قبولی زیارات خطاب به آیت‌الله محفوظی، اظهار داشت: ان شاءالله منش، رفتار و سلوک شما برای حوزه‌های علمیه نافع باشد و طلاب جوان از آن سرمشق و الگو بگیرند.

انتقاد از زندگی اعیانی

حضرت آیت‌الله سیستانی در ادامه این دیدار ضمن انتقاد از حرکت طلاب جوان به سمت زندگی اعیانی، خاطرنشان ساختد: ما در مدرسه علمیه فیضیه که کمبود امکانات داشت، تحصیل کرده و به همراه هم حجره‌ای ام با سماور حلبی که امروز فکر نمی‌کنم در ایران باشد، به زحمت چای درست می‌کردیم.

معظم‌له در پاسخ به سؤال یکی از همراهان آیت‌الله محفوظی که آیا شما فلسفه را خدمت مرحوم «إیسی» خوانده‌اید و امروز هم خواندن آن را جایز می‌دانید یا خیر؟ تصریح کردند: بله؛ بنده شوارق و مقداری از اسفار را خدمت مرحوم إیسی خواندم؛ البته ایشان در ابتدا مشهور نبودند؛ بلکه بعدها معروف شدند؛ همچنان که صاحب معالم در مقدمه این کتاب آورده که باید علم منطق خوانده شود که لازمه اعتقادات است و در علم کلام مدخلیت دارد.

تحصیل فلسفه؛ آری یا خیر!!

آیت‌الله سیستانی ادامه دادند: اما اینکه آیا امروز طلاب فلسفه بخوانند یا خیر؟ بنده را در نفی یا اثبات قرار ندهید؛ ولی خود آقایان قم و حوزه علمیه قم می‌دانستند که چه مقدار برای طلاب مفید است و چه مقدار را نخوانند.

این مرجع تقلید شیعه اظهار داشتند: شخص آقای اعرافی که تازه مدیر حوزه‌های علمیه شده و می‌دانم که آقا (مقام معظم رهبری) تذکراتی را نیز برای ایشان نوشته‌اند، خوب است ایشان نظر بدهند چه بخوانند و چه نخوانند.

ایشان ابراز داشتند: امروز حوزه علمیه همانند نهال است و متأسفانه اشخاصی که استعداد خوبی داشته و می‌توانند برای آینده حوزه مفید باشند، جذب نهادها و مؤسسات شده و هدر می‌روند.

حضرت آیت‌الله سیستانی با گرامی داشت یاد و خاطره اساتید عرفانی، همچون آیت‌الله میرزا حسینقلی همدانی، ملا فتحعلی سلطان آبادی، سید جمال الدین گلپایگانی و سید احمد کربلایی، خاطرنشان ساختند: بنده ۶۷ سال قبل وارد نجف شده و سید جمال الدین گلپایگانی حال مساعدی نداشت که بخواهد تدریس کند؛ ولی به محضر او رسیده؛ ایشان را دیده و دارای مقامات و کمالات بوده است.

آیت الله عباس محفوظی

پس از سخنان حضرت آیت‌الله سیستانی، آیت‌الله محفوظی بیان داشت: آیا حوزه امروز در نجف و قم می‌تواند مثل ملا فتحعلی سلطان آبادی، ملا حسینقلی و سید احمد کربلایی تحویل دهد؟ همین ملا فتحعلی سلطان آبادی وقتی عده‌ای از علمای اصفهان به محضر او رسیدند که بروند خدمت میرزای شیرازی در سامرا، «ملافتحعلی گفت؛ شما از اصفهان آمده‌اید و می‌خواهید نامه به محضر میرزا ببرید و محتوای نامه‌ای که در جیب شماست، این مطالب است» علمای اصفهان تعجب کرده که نامه را تمام و کمال بدون دیدن، خوانده است.

حضرت آیت‌الله سیستانی در پاسخ به این سوال آیت‌الله محفوظی اظهار داشتند: ان شاءالله طلاب حوزه‌های علمیه به برکت وجود امثال حضرتعالی دارای معنویت و اخلاق عملی شوند.

ایشان ادامه دادند: بنده به حوزه‌های علمیه و مشکلات آنان اشراف کامل داشته و مطلع هستم که طلاب به چه مقدار مشکل داشته و کارهایی را برای مسکن و درمان طلاب در قم انجام داده‌ام.

یک ریال از وجوهات ایران را قبول نمی‌کنم

حضرت آیت‌الله سیستانی با بیان این مطلب که بنده حتی یک ریال وجوهات از ایران را قبول نکرده و حتی پول نیز برای آنان می‌فرستم، ابراز داشتند: وجوهات ایران با کمک آقا سید جواد شهرستانی برای امور حوزه‌ها، مشکلات آنان و مستمندان می‌رسد و بنده به این امور رسیدگی و اهتمام دارم.

برای مردم عراق دعا کنید

معظم‌له پس از طلب دعا از سوی آیت‌الله محفوظی، خاطرنشان ساختند: بنده محتاج تر از شما به دعا هستم؛ چراکه وضع مردم عراق با این مشکلاتی که داعش به وجود آورده، فراوان است؛ این افراد می‌خواستند کل شیعیان عراق را نابود کنند که پس از فتوای بنده، حشدالشعبی که اصلا در عراق وجود نداشت، به وجود آمد و قریب به دو میلیون نفر از مردم تا غروب با همان اسلحه کمری فقط برای حرم عسکریین در سامرا بسیج شدند و خانواده‌های بسیاری در این راه شهید شده و عده‌ای از علما و روحانیون نیز به شهادت رسیدند که الان برای خانواده‌های آنان کمک، رسیدگی و اهتمام داریم؛ امروز خانواده‌هایی را در عراق داریم که بچه شیرخوار داشته و سرپرست خود را از دست داده اند.

گفتنی است؛ دعا برای سلامتی آیت‌الله محفوظی و حوزه‌های علمیه؛ مخصوصا قم و نجف و همچنین اهدای انگشتر درّ نجف از سوی آیت‌الله سیستانی به میهمان خود پایان بخش این دیدار بود.

بر پایه گزارش حوزه، دیدار با آیت‌الله سید سعید حکیم، فصاض و بشیر نجفی از دیگر دیدارهای آیت‌الله محفوظی با مراجع تقلید عراق بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Real Time Web Analytics