قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / تلفیقی از مدیریت سنتی و جدید را باید در حوزه پیاده کرد/ نمی‌توان برای همه طلاب، نسخه آموزشی یکسان پیچید/ شورای عالی تلاش بیشتری برای احیای موقوفات داشته باشد
تلفیقی از مدیریت سنتی و جدید را باید در حوزه پیاده کرد/ نمی‌توان برای همه طلاب، نسخه آموزشی یکسان پیچید/شورای عالی تلاش بیشتری برای احیای موقوفات داشته باشد

آیت‌الله سبحانی در دیدار اعضای شورای عالی حوزه مطرح کرد:

تلفیقی از مدیریت سنتی و جدید را باید در حوزه پیاده کرد/ نمی‌توان برای همه طلاب، نسخه آموزشی یکسان پیچید/ شورای عالی تلاش بیشتری برای احیای موقوفات داشته باشد

آیت‌الله سبحانی گفت: مدیریت حوزه نمی‌تواند سنتی محض باشد؛ از آن طرف هم نمی‌تواند بی توجه به اصالت‌ها باشد؛ بلکه باید تلفیقی از مدیریت سنتی و جدید را در حوزه پیاده کرد؛ داشتن نیروی زیاد با مدیریت‌های امروزی همخوانی ندارد و باید علاجی برای این مسئله داشت.

به گزارش شبکه اجتهاد، آیت‌الله جعفر سبحانی صبح امروز در دیدار اعضای شورای عالی حوزه‌های علمیه که در مؤسسه امام صادق علیه السلام قم برگزار شد، خطاب به جمع حاضر گفت: مدیریت در حوزه کار بسیار مهم و سنگینی است و از دور دست به آتش بردن کافی نیست؛ بلکه باید در متن جریان فعالیت‌ها قرار گرفت تا متوجه سنگینی آن شد.

ایشان سپس ابراز داشت: مدیریت در حوزه کار بسیار مشکلی است و نباید اینگونه بیان شود که کار آسانی در حال انجام است؛ البته مدیران هم باید تذکرات و پیشنهادات را گوش کرده و عملیاتی نمایند.

معظم‌له در ادامه به بیان پیشنهاداتی پرداخت و خاطرنشان ساخت: طلبه امروز، طلبه پنجاه سال و صد سال قبل نیست؛ طلاب در گذشته از صرف میر شروع کرده تا به درس خارج می‌رسیدند و تفاوتی میان آنان نبود؛ اما امروز با کثرت بالای طلاب، باید برای آنان برنامه‌ریزی متفاوتی داشت؛ چراکه استعدادها و ظرفیت‌ها متفاوت است و نمی‌توان برای همه این افراد، نسخه واحدی پیچید.

شناسایی استعداد از وظایف مدیران حوزه است

آیت‌الله سبحانی اذعان کرد: شناسایی استعداد از وظایف مدیران حوزه است تا متناسب با استعدادها و ظرفیت‌ها، برنامه‌ریزی نمایند؛ طلبه‌ای که استعداد بالایی ندارد، نباید بدون مصرف بماند؛ بلکه حوزه باید متناسب با آن شخص هم برنامه داشته باشد تا بتواند از او استفاده نماید؛ لذا استعداد شناسی از ضروریات امروز حوزه است و باید از طلاب و فضلا متناسب با ظرفیت آنان استفاده کرد و بهره برد.

معظم‌له در ادامه افزود: مطابق با آمارهایی که می‌دهند، در حال حاضر، تعداد زیادی از مراکز دانشگاهی و نهاد علمی و … در قم وجود دارد که غالباً از حوزه تغذیه می‌کنند و با این وضعیت، استعدادی برای حوزه نمی‌ماند؛ البته فعالیت این مراکز مقدس است؛ ولی باید مستمع خود را از نهادهای غیر حوزوی بگیرند؛ نه اینکه حوزه را تخلیه کنند.

مدیریت حوزه نمی‌تواند سنتی محض باشد

ایشان با بیان اینکه مدیریت حوزه نمی‌تواند سنتی محض باشد؛ از آن طرف هم نمی‌تواند بی توجه به اصالت‌ها باشد؛ ابراز داشت: باید تلفیقی از مدیریت سنتی و جدید را در حوزه پیاده کرد؛ داشتن نیروی زیاد با مدیریت‌های امروزی همخوانی ندارد و باید علاجی برای این مسئله داشت.

این استاد برجسته حوزه تصریح کرد: تربیت مبلغ از دیگر ضروریات حوزه است که باید برنامه‌ریزی بهتری برای این مسئله داشت؛ البته باید مبلغینی را تربیت کرد که بلیغ بوده و جامعه شناس باشند.

شورای عالی تلاش بیشتری برای احیای موقوفات داشته باشد

آیت‌الله سبحانی در خاتمه اظهار داشت: احیای موقوفات هم از دیگر موضوعاتی است که شورای عالی حوزه باید تلاش بیشتری برای این مسئله داشته باشد تا از مشکلاتی که با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم، بکاهیم؛ البته در کنار این مسئله، باید روح قناعت در طلاب تقویت شود.

گفتنی است، در این دیدار اساتید سید هاشم حسینی بوشهری، علیرضا اعرافی، سید احمد خاتمی، جواد مروی، محمدمهدی شب زنده دار، محسن اراکی، محمود رجبی و حسین رحیمیان حضور داشتند و در ابتدای جلسه، حسینی بوشهری، دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه و اعرافی، مدیر حوزه‌های علمیه، گزارشی از اقدامات، برنامه‌ها و اهداف آتی ارائه نمودند.

لازم‌به‌ذکر است؛، اعضای شورای عالی حوزه‌های علمیه تاکنون با حضرات آیات صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی و نوری همدانی نیز دیدار داشته‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics