قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / جامعه مدرسین بر رساله‌های مدعیان مرجعیت نظارت بیشتری داشته باشد
جامعه مدرسین بر رساله‌های مدعیان مرجعیت نظارت بیشتری داشته باشد

جامعه مدرسین بر رساله‌های مدعیان مرجعیت نظارت بیشتری داشته باشد

اعضای شورای عالی حوزه‌های علمیه در راستای سلسله نشست‌های خود با مراجع عظام تقلید، با حضور در دفتر حضرت آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی با ایشان دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش شبکه اجتهاد، در این دیدار؛ حضرت آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی با اشاره به ظرفیت بالای حوزه و لزوم استفاده از این ظرفیت برای ساماندهی و مدیریت بهتر حوزه فرمود: یکی از کارهایی که باید انجام شود این است که سنّت‌های حوزه را حفظ کنید تا تحت الشّعاع دیگر فرهنگ‌ها قرار نگیرد؛ چرا که حوزه خود فرهنگ مستقلی دارد و باید این فرهنگ و سنّت حفظ شود.

این مرجع تقلید که دبیری شورای عالی حوزه در سال‌های گذشته را نیز در کارنامه خدمات حوزوی خود دارد، افزود: طبق اساسنامه شورای عالی حوزه، این شورا مستقل است و این استقلال فقط به معنای استقلال مالی نیست بلکه استقلال در تصمیم گیری‌ها و… را نیز شامل‌ می‌شود و امام راحل نیز بر این استقلال تأکید فراوان داشتند.

آیت‌الله مکارم شیرازی ادامه داد: اگر چه معمولاً دیگر استقلال‌ها بدون استقلال مالی انجام نمی‌گیرد لیکن باید تلاش شود استقلال همه جانبه شورای عالی و حوزه علمیه حفظ شود.

برنامه ریزی دشمنان برای تضعیف حوزه علمیه و مرجعیت

این مرجع تقلید و عضو ارشد جامعه مدرسین حوزه علمیه با اشاره به برنامه ریزی دشمنان برای تضعیف حوزه علمیه و مرجعیت فرمود: در قضیه اخیر فیضیه، بررسی‌ها نشان داد که این اتفاق تصادفی نبوده و با برنامه ریزی انجام شده است. لذا باید هوشیاری خود را بالا ببرید و اجازه ندهید حوزه و مرجعیت را تضعیف کنند.

آیت‌الله مکارم شیرازی خاطرنشان کرد: شواری عالی حوزه، باید ارتباطش با مراجع را پر رنگ تر و پیوندش را با آنان بیشتر کند. در گذشته علما و مراجع از موقعیت بالایی برخوردار بودند، انتظار می‌رود اکنون نیز در نظام جمهوری اسلامی این امر تقویت شود.

پذیرش طلاب مبتدی را به شهرستان‌ها واگذار کنید

معظم‌له با اشاره محدودیت‌های حوزه قم و نیاز به تخصص گرایی در حوزه فرمود: پذیرش طلاب مبتدی را به شهرستان‌ها واگذار کنید تا حوزه قم بتواند در سطح بالاتری فعالیت کند.

ایشان در ادامه افزود: از آنجایی که قم مرکز حضور فضلا شده،‌ لذا شهرستان‌ها خالی مانده و این موجب آسیب پذیرتر شدن است؛ بنابراین باید این موضوع بررسی شود و طرحی اجرایی برای آن اندیشیده شود.

آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به دروس خارج حوزه اظهار کرد: درس خارج حوزه نیز باید کنترل و ساماندهی شود.

شورای عالی، نظارت کامل بر سازمات تبلیغات، دفتر تبلیغات و حوزه خواهران داشته باشد

این مرجع عالیقدر با اشاره به فشارهای اقتصادی و هزینه‌های جاری حوزه فرمود: در مدیریت حوزه برنامه ریزی شود و حتی المقدور هزینه‌ها کنترل و کاهش یابد؛ و با کوچک سازی ساختار نیز‌ می‌توان هزینه‌ها را کاهش داد.

آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به مدیریت ارشد شورای عالی بر نهادهای تبلیغی و حوزی فرمود: شورای عالی حوزه به عنوان متولی اصلی مدیریت حوزه و نهادهای تبلیغ دینی باید نظارت کامل بر سازمات تبلیغات، دفتر تبلیغات و حوزه خواهران نیز داشته باشد.

با انتشار رساله‌ها به دنبال تضعیف مرجعیت هستند!

آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به معظل مدعیان مرجعیت و انتقاد از وضعیت انتشار رساله‌های عملیه گسترش یافته در جامعه افزود: باید از جامعه مدرسین حوزه علمیه خواسته شود، بر رساله‌های مدعیان مرجعیت نظارت بیشتری داشته باشند؛ چرا که تصور گروهی از این تکثیر و انتشار این رساله به دنبال تضعیف مرجعیت هستند.

آیت‌الله مکارم شیرازی در پایان با اشاره به دست آوردها و پژوهش‌های با ارزشی که در حوزه صورت گرفته فرمود: باید روزی یا هفته‌‌ای در سال برای حوزه وجود داشته باشد، تا در آن دستاوردها و فعالیت‌هایی که انجام شده به اطلاع مردم برسد.

لازم بذکر است در ابتدای این دیدار آیت‌الله سید‌هاشم حسینی بوشهری، بعنوان دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه گزارشی از فعالیت‌های شورای عالی و افق پیش روی حوزه ارائه نمود و پس از آن آیت‌الله علیرضا اعرافی بعنوان مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور، گزارش از وضعیت مدیریت حوزه و حوزه‌های سراسر کشور ارائه کند و نیز در ادامه دیگر اعضای شورای عالی حوزه به بحث و تبادل نظر در مباحث جاری حوزه پرداختند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics