قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / حقوق بشر و نظام اجتماعی در اسلام، نوشته سیدابوالفضل موسوی زنجانی
حقوق بشر و نظام اجتماعی در اسلام، نوشته سید ابوالفضل موسوی زنجانی(ره)

معرفی کتاب؛

حقوق بشر و نظام اجتماعی در اسلام، نوشته سیدابوالفضل موسوی زنجانی

شرکت سهامی انتشار با همکاری انتشارات کلبه شروق قم کتاب «حقوق بشر و نظام اجتماعی در اسلام» نوشته مرحوم آیت‌الله‌‌‌ حاج سید ابوالفضل موسوی زنجانی را به کوشش و مقدمه استاد سیدهادی خسروشاهی منتشر کرد.

به گزارش شبکه اجتهاد، استاد سید‌‌هادی خسروشاهی دو مقدمه کوتاه در معرفی مرحوم آیت‌الله‌‌‌ موسوی زنجانی و این کتاب نوشته‌اند: «آیت‌الله‌‌‌ سید ابوالفضل موسوی زنجانی از علمای مشهور و مبارز معاصر، در شهر زنجان، در خاندانی معروف به علم و تقوا به دنیا آمد و پس از اتمام تحصیلات مقدماتی در نزد اساتیدی چون: «آقا میرزا ابراهیم ریاضی» رهسپار حوزه علمیه نجف گردید و سالیانی دراز در محضر اساتید برجسته‌ای چون: آیت‌الله‌‌‌ شیخ محمدحسین نائینی و آیت‌الله‌‌‌ شیخ محمدحسین کمپانی، تلمذ نمود و به مرتبه عالی «اجتهاد» نائل آمد و به ایران مراجعت کرد… آیت‌الله‌‌‌ موسوی زنجانی، مدت‌‌ها در حوزه علمیه زنجان به تدریس و تربیت طلاب مشغول شد و به موازات آن، در مسجد خود به نشر معارف اسلامی پرداخت تا آنکه به تهران هجرت کرد و در این شهر اقامت گزید و به تدریس فقه، اصول و تفسیر قرآن، و تبیین مسائل روز و مورد نیاز جامعه، و ایراد سخنرانی‌‌های علمی ـ مذهبی در محافل مذهبی خاص و «مسجد الجواد» و «حسینیه ارشاد» پرداخت. آیت‌الله‌‌‌ موسوی زنجانی در دوران ملی شدن صنعت نفت، نقش مؤثری در تأیید این حرکت ضداستعماری ایفا نمود و پس از کودتای ننگین ۲۸ مرداد هم در جناح مذهبی نهضت مقاومت به فعالیت پرداخت و بارها مورد تعقیب مأمورین رژیم استبدادی قرار گرفت…

آیت‌الله‌‌‌ موسوی زنجانی، همزمان به تحریر و تألیف مقالات و رساله‌‌های علمی ارزشمندی در زمینه‌‌های مختلف مسائل اسلامی پرداخت که بعضی از این آثار نخست در سالنامه و فصلنامه «مکتب تشیع» قم، چاپ شد و بعضی دیگر، به طور مستقل توسط دوستان دیگر منتشر گردید از جمله: «بلای ربا و نظریه اسلام» (انتشارات بعثت)، «گوشه‌ای از اخلاق محمد(ص)» (نشر اسماعیلیان قم)، «موعود جهانی»(شرکت سهامی انتشار)، «حقوق بشر از دیدگاه قرآن و سنت پیامبر(ص)، جمعیت ایرانی دفاع از آزادی و حقوق بشر، اسلام و مسأله آزادی»(انتشارات شفق قم)، بارها و بارها تجدید چاپ و در اختیار علاقه مندان قرار گرفت.

با توجه به اینکه اینجانب از جریان نهضت مقاومت و پس از آن، روابط صمیمانه‌ای با معظم له داشتم و واسطۀ اخذ بعضی از مقالات، برای چاپ در نشریات حوزه علمیه بودم، در سال ۱۳۵۰ش از ایشان خواستم که اجازه دهند بخشی از رسائل ایشان در مجموعه‌ای مستقل و یکجا، در قم چاپ و منتشر گردد و ایشان بی دریغ این اجازه را به اینجانب داد».

استاد خسروشاهی در مقدمه چاپ جدید این کتاب هم‌ می‌نویسد: رساله «نظام اجتماعی اسلام» در سال ۱۳۵۰ ش همراه چند مقاله و بحث دیگر از ایشان در ۱۹۲ صفحه منتشر گردید و مورد استقبال نسل جوان و طلاب حوزه‌‌های علمیه قرار گرفت و بارها توسط ناشرین متعدد تجدید چاپ شد. اینک فرصتی پیش آمد که آن مجموعه به ضمیمه چند رساله دیگر از جمله: اخلاق محمد(ص)، حقوق بشر، شرایط مرجعیت، کرامت انسانی، تعدد زوجات، ازدواج موقت و موعود جهانی، یکجا تقدیم علاقه مندان گردد».

محتوای کتاب: کتاب «حقوق بشر و نظام اجتماعی در اسلام» ده فصل دارد: ۱٫ گوشه‌‌هایی از اخلاق محمد(ص) ۲٫ حقوق بشر از دیدگاه قرآن، سنت پیامبر و ائمه هدی ۳٫ آزادی در نظر اسلام ۴٫ نظام اجتماعی در اسلام ۵٫ اسلام و مسئله بردگی ۶٫ مسئله ربا و نظریه اسلام ۷٫ موعود جهانی ۸٫ شرائط و وظایف مرجعیت ۹٫ شرایط تعدد زوجات و ازدواج موقت و ۱۰٫ کرامت انسانی.

درباره «گوشه‌ای از اخلاق محمد(ص)» که به تعبیر استاد محمود حکیمی از بهترین نوشتارهای موجود درباره حضرت محمد(ص) است باید گفت، این مقاله از مقالات کتابی دو جلدی با عنوان «محمد(ص) خاتم پیامبران» است که به همت انتشارات حسینیه ارشاد در آغاز پانزدهمین قرن بعثت منتشر شده است. این مجموعه ماندگار، مجموعه‌ مقالات نویسندگان دینی با موضوع پیامبر اکرم(ص) بود و بزرگانی همچون دکتر سید جعفر شهیدی، دکتر شریعتی، آیت‌الله‌‌‌ شهید مطهری و گروهی دیگر از نویسندگان سال‌‌‌های دهه چهل از جمله پدیدآورندگان این اثر هستند. آیت‌الله‌‌‌ سید ابوالفضل زنجانی نیز در مقاله خود در این مجموعه با نگاهی تاریخی به ابعاد اخلاقی پیامبر پرداخته است. بعضی سرفصل‌‌‌های این مقاله عبارتند از: «در کار تجارت، با ستمدیدگان، با بردگان، نظافت، بخشش و گذشت، ادب معاشرت، حریم قانون، عبادت، زهد و پارسایی، استقامت، احترام به افکار عمومی.» آیت‌الله‌‌‌ زنجانی سعی دارد تا با ذکر گوشه‌‌‌های تاریخی عیناً اخلاق پیامبر را به خواننده نشان دهد؛ از این رو این مقاله سرشار از ارجاعات تاریخی است.

حضرت آیت‌الله‌‌‌ خامنه‌ای در خطبه‌های نمازجمعه خود در ۲۳ اردیبهشت سال ۱۳۷۹ ضمن تمجید از اثر «گوشه‌ای از اخلاق محمد(ص)» مرحوم آیت‌الله‌‌‌ حاج سید ابوالفضل زنجانی به عنوان یک «نوشته جمع ‌بندى شده و مختصر و خوب»، بخش‌‌هایی از این اثر را در خطبه خود نقل کردند.

مشخصات: بنابر گزارش رسا، ویرایش جدید کتاب «حقوق بشر و نظام اجتماعی در اسلام» در ۳۰۴ صفحه، قطع رقعی، شمارگان ۱۱۰۰ نسخه و قیمت ۱۸۵۰۰ تومان منتشر شده است. شما برای تهیه این کتاب و مجموعه آثار و خاطرات مستند استاد خسروشاهی‌ می‌‌توانید در قم به کلبه شروق واقع در ابتدای خیابان صفاییه و در تهران به فروشگاه کتاب مؤسسه اطلاعات واقع در خیابان انقلاب روبروی دانشگاه تهران یا شرکت سهامی انتشار واقع در نبش خیابان ملت خیابان جمهوری اسلامی(۰۲۱۳۳۱۱۴۰۴۴) یا سایت‌‌های مرکز بررسی‌‌های اسلامی (www.iscq.ir) و پاتوق کتاب فردا (www.bookroom.ir) مراجعه کنید و یا با مرکز پخش کتب در قم به شماره تلفن ۳۷۸۳۸۱۴۴ (۰۲۵) تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics