قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / درسنامه اندیشه سیاسی اسلام در عصر غیبت و ولایت فقیه
درسنامه اندیشه سیاسی اسلام در عصر غیبت و ولایت فقیه

تازه‌های نشر؛

درسنامه اندیشه سیاسی اسلام در عصر غیبت و ولایت فقیه

این اثر، خواننده را با تبینی دقیق از اندیشه سیاسی اسلام و مدل حکومتی آن در عصر غیبت آشنا می‌شود. نگارنده با بیان مسائل مهمی، همچون مبانی نظریه حکومت دینی با تاکید بر نظریه ولایت فقیه برای اداره جامعه در عصر غیبت، شواهد عقلی و نقلی و پشتوانه فقهی، امتیازات نظام ولایت فقیه در ایران و… تلاش نموده است تا یک نگاه منطقی و علمی از این بحث را بازگو کند و نیز به شبهات پیرامون ولایت فقیه پاسخ داده و مروری بر دیدگاه‌های امام خمینی (ره) در این باب داشته است.

به گزارش خبرنگار اجتهاد، «درسنامه اندیشه سیاسی اسلام در عصر غیبت و ولایت فقیه» از جدیدترین کتاب‌های منتشر شده توسط انتشارات مرکز فقهی ائمه اطهار علیهم‌السلام به شمار می‌آید. این کتاب توسط مدیر مؤسسه آموزش عالی ائمه اطهار (ع)، حجت‌الإسلام والمسلمین حسین حبیبی‌تبار به شیوه‌ای محققانه و با وسواس علمی در خور این موضوع، به نگارش درآمده و حجت‌الإسلام محمد افشاری با همّت خود در تنظیم و ویرایش آن توانسته متن آن را به شیوه جامع درسنامه‌ای مطابق با واحدهای درسی حوزوی و دانشگاهی ارائه نماید.

تشکیل نظام مقدّس جمهوری اسلامی ایران بر اساس نظریه ولایت فقیه، ارائه مدل حکومتی خاصی برای رهبری در زمان غیبت امام معصوم (ع) در راستای تحقق آرمان‌های بلند اسلام می‌باشد. ولایت فقیه به عنوان محوری‌ترین و کلیدی‌ترین رکن نظام جمهوری اسلامی ایران، با هوشیاری، درایت و جامع‌نگری رهبر کبیر انقلاب، حضرت امام خمینی (ره)، در این نظام جای گرفته است.

بنابراین، از آنجا که ریشه این نهضت دینی و سلسله‌جُنبان این حرکت انقلابی، جلوه نمایانی از اقتدار امامت و ولایت یعنی ولایت فقیه‌ می‌باشد، مناسب است که این شئون بیش از شئون دیگر مورد مطالعه و دقت قرار گیرد تا میزان تاثیر امامت در عرصه جامعه اسلامی بهتر دانسته شود. از سوی دیگر، یکی از رسالت‌های بزرگ جامعه انقلابی ما، صیانت از این واژه و شناخت درست قرائت اصیل آن است، همان قرائتی که امام خمینی (ره) با آن انقلاب کرد و خط فقاهت را در جنبه نظر، و راه عدالت را در جنبه عمل گستراند.

محتوای کتاب

این اثر برگرفته از سلسله جلسات درسی حجت‌الاسلام والمسلمین حسین حبیبی‌تبار برای جمع دانش‌پژوهان درس ولایت فقیه در مؤسسه آموزش عالی ائمه اطهار علیهم‌السلام و دانشجویان درس اندیشه سیاسی اسلام در دانشگاه آزاد اسلامی می‌باشد، اما به شیوه کتاب آموزشی و درسی نبوده و با درخواست جمعی از اساتید، این کتاب را به‌صورت کتاب درسنامه‌ای، جهت افزایش وثوق علمی، گفتارها مورد تحقیق قرار گرفته و نتایج آن در قالب ارجاعات در پاورقی منعکس گردیده است.

درس‌نامه پیش رو در سیزده درس، تدوین و در پی بررسی مسائل مهمی، همچون مبانی نظریه حکومت دینی با تأکید بر نظریه ولایت فقیه برای اداره جامعه در عصر غیبت، شواهد عقلی و نقلی این الگوی حکومتی، پشتوانه فقهی و دیدگاه فقیهان شیعه در این باره می‌باشد.

در این اثر به طور مستدل نشان داده شده است که نظریه ولایت فقیه در اندیشه سیاسی اسلام مبتنی بر مبانی و آموزه‌های دینی، و دارای پیشینه تاریخی طولانی تا عصر امامان معصوم (ع) می‌باشد. فقیهان و متفکران مسلمان برای مشروعیت و لزوم حکومت ولایت فقیه به دلایل نقلی و عقلی متعدّدی تمسک جسته‌اند که چگونگی دلالت هر کدام بر ولایت فقیه در این درسنامه تبیین شده است. تبیین دقیق اختیارات ولی فقیه و زوایای گوناگون آن در قالب نظریه «ولایت مطلقه فقیه» نیز از مسائل مهمی است که بدان پرداخته شده است.

اجتهاد یادآور می‌شود، چاپ اول کتاب «درسنامه اندیشه سیاسی اسلام در عصر غیبت و ولایت فقیه» اثر حجت‌الإسلام والمسلمین حسین حبیبی‌تبار در ۲۱۲ صفحه مکتوب و توسط انتشارات مرکز فقهی ائمه اطهار علیهم‌السلام روانه بازار نشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics