قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / درسگفتار «اصول فقه به شیوه تفکر انتقادی» برگزار می‌شود
درسگفتار «اصول فقه به شیوه تفکر انتقادی» برگزار می‌شود

با تدریس استاد سیدحسین حسینی؛

درسگفتار «اصول فقه به شیوه تفکر انتقادی» برگزار می‌شود

درسگفتار اصول فقه به شیوه تفکر انتقادی با تدریس حجت‌الاسلام دکتر سید حسین حسینی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می‌شود.

به گزارش شبکه اجتهاد، به همت گروه تمدن اسلامی پژوهشکده اندیشه سیاسی، انقلاب و تمدن اسلامی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، درسگفتار اصول فقه به شیوه تفکر انتقادی به صورت آنلاین برگزار می‌شود.

مدرس این درسگفتار سید حسین حسینی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی است. در این دوره موضوعاتی چون تاریخچه و تعریف علم اصول، تقسیمات حکم، تعریف دلیل و اقسام آن، ادله اجتهادی؛ کتاب و سنت، تقسیمات جزء و اصول لفظیه مورد بررسی قرار می‌گیرد.

شرکت در این دوره برای پژوهشگران حوزه IT و دانشجویان زبان شناسی کاربردی رایانشی پیکره ای و برای تمامی متخصصان و علاقمندان علوم انسانی مفید است.

در معرفی این دوره آمده است: علم اصول فقه از جمله مهم ترین علوم اسلامی است که نقش بسزایی در تعیین چارچوب ها و شیوه استنباط از متون دینی دارد و نسبت آن به فقه مانند نسبت منطق به فلسفه است. از سویی، این علم از جمله علوم عقلی محسوب شده که با منطق و فلسفه نیز قرابت بسیاری دارد. همین امر اهمیت آموزش آن را در حوزه علوم انسانی دو چندان می کند چرا که پژوهشگر علوم انسانی را با مبانی و مدل هایی آشنا می سازد که  می تواند  از آن در چارچوب تحلیل های علوم انسانی و اجتماعی بهره ببرد.

با این وجود، آموزش های سنتی اصول فقه در حوزه‌ها و دانشگاه‌ها، غالبا از بکارگیری شیوه‌های تفکر انتقادی دور هستند. در این دوره تلاش می‌شود آموزش مباحث اصول فقه همراه با بکار بستن مدل‌ها و تکنیک‌های تفکر انتقادی همراه باشد تا زمینه‌های تعمق، تحلیل، ذهنیت استدلالی، نظم منطقی، قدرت سنجش و مقایسه، کلی نگری، ایجاد انگیزه، مهارت دیالوگ، توان نقد، حل مساله، تفکر انتزاعی، نگاه روش شناختی، طبقه بندی موضوعات، تشویق به پژوهش محوری، کشف مغالطات، پرورش خلاقیت، متد تعریف، بکارگیری الگوی نقد، دقت، جامع نگری، انصاف علمی، استقلال و شهامت فکری، در دانش پژوهان نهادینه شود. بدین ترتیب انتظار می‌رود از آموزش و کسب مهارت های تفکر انتقادی، متعاقبا زمینه های پژوهش های نوینی در این عرصه گذارده شود.

این درسگفتار پنج جلسه دوساعته (دو روز) و زمان آغاز آن هم چهارشنبه ۱۹ تیرماه است. علاقمندان به شرکت در این درسگفتار و ثبت نام در آن می‌توانند به اینجا مراجعه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics