قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / رونمایی از ۶ کتاب جدید توسط انتشارات حوزه علمیه خراسان
رونمایی از ۶ کتاب جدید توسط انتشارات حوزه علمیه خراسان

در مراسمی انجام شد؛

رونمایی از ۶ کتاب جدید توسط انتشارات حوزه علمیه خراسان

«رضای جمهور»، «شبکه‌های اجتماعی-تحلیل‌های فقهی»، «حیله‌های ربای قرضی از منظر فقه» و «طراحی ساختمان مسکونی از منظر مبانی و آداب اسلامی» آثاری هستند که به‌تازگی از سوی انتشارات حوزه علمیه خراسان چاپ و منتشر شده است.

به گزارش شبکه اجتهاد، شش کتاب انتشارات حوزه علمیه خراسان که در زمینه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی، فضای مجازی و حکومت دینی نوشته شده است، در سومین آیین رونمایی از تازه‌های انتشارات حوزه علمیه خراسان معرفی شد.

کتاب «رضای جمهور» که به موضوع رضایتمندی عمومی و جایگاه ولایت فقیه از منظر فقه سیاسی می‌پردازد توسط ‌‌‌‌حجت‌الاسلام حسین الهی پارسا تألیف شده که در ۴ فصل کلیات، ولایت حَسبیه و رابطه آن با رضایتمندی عمومی از منظر فقه، نظریه انتخاب و رابطه آن با رضایتمندی عمومی از منظر فقه و نظریه انتصاب و رابطه آن با رضایتمندی عمومی از منظر فقه به اشکال‌ها و سوال‌هایی در این عرصه پرداخته است.

در این کتاب می‌خوانیم: کشور داری و اداره حکومت از سوی رهبر یک جامعه نیازمند تبعیت مردم از وی است و نیز به رسمیت شناخته شدن او از سوی احاد مردم آن جامعه می‌باشد؛ به طوری که همگان به دستورات و فرامینش در امور مختلف گردن نهاده و او را در برقراری نظم عمومی و آرامش کشور یاری رسانند. از رهگذر این اطلاعت پذیری است که تصمیم‌های حاکم ضمانت اجرایی یافته و نافذ میگردند. در سایه چنین حکومتی مردم روز به روز شاهد تعالی و رونق مادی و معنوی جامعه خویش خواهند بود.

کتاب «شبکه‌های اجتماعی-تحلیل‌های فقهی» تألیف ‌‌‌‌حجت‌الاسلام محمد شیبانی در ۴ فصل با عنوان موضوع شناسی، آثار و پیامدهای مثبت و منفی استفاده از شبکه‌های اجتماعی، کارکردهای بایسته شبکه‌های اجتماعی و کارکردهای نبایسته شبکه‌های اجتماعی در فضای مجازی توسط انتشارات حوزه علمیه خراسان به چاپ رسیده است.

این کتاب با اشاره به اینکه شبکه‌های اجتماعی، فضایی مجازی هستند که بر ساخت و بازتاب روابط اجتماعی میان افراد تمرکز می‌کنند و افراد به راحتی از شبکه‌های اجتماعی همچون تلگرام، وتس آپ، فیس بوک، اینستاگرام و… استفاده می‌کنند، آمده است: گسترش روز افزون شبکه‌های اجتماعی در میان کاربران اینترنت ایجاب می‌کند که رفتارهای فردی و اجتماعی آنها مورد تحلیل و بررسی قرار گیرد.

این کتاب خاطر نشان می‌کند که شبکه‌های اجتماعی و ارتباطی مشابه یک تیغ دو لبه‌‌‌‌اند که استفاده منطقی و سالم از این ابزارها می‌تواند پیشرفت هر جامعه‌‌ای را سبب شود و استفاده غیر منطقی و ناسالم از این ابزار میتواند موجب نابسامانی فرهنگی و اجتماعی و اتلاف وقت برای کاربران باشد.

کتاب «حیله‌های ربای قرضی از منظر فقه» تألیف ‌‌‌‌حجت‌الاسلام محمد رضا علیزاده مقدم نیز از دیگر کتاب‌های است که در ۳ فصلِ تعریف و مفهوم شناسی، مبانی تحریم ربای قرضی و تطبیقات و احکام حیله‌های ربای قرضی رونمایی شد.

در مقدمه این کتاب می‌خوانیم: یکی از موضوعاتی که مورد ابتلاء جمعیت زیادی از مسلمانان بوده و بحث برانگیز است مسئله ربا می‌باشد. حرمت ربا مسلم و مورد پذیرش تمام برق اسلامی است و آیات و روایات متعددی بر آن دلالت دارد و حرام بودن ربا در فرهنگ اسلامی روشن تر از آن است که نیازمند نمایاندن منابع و مدارک بسیار باشد.

مولف این کتاب یادآور می‌شود: مهمترین سوال مطرح این است که چه راه‌هایی می‌تواند موضوع ربا را تغییر دهد و آن را از عنوان ربا خارج کند و چه راه‌هایی جنبه صوری داشته و قرض را از ماهیت ربوی خارج نمی‌کند؟ آیا به طور کلی راه‌های فرار از ربا مشروع می‌باشند؟

کتاب «طراحی ساختمان مسکونی از منظر مبانی و آداب اسلامی» توسط ‌‌‌‌حجت‌الاسلام مهدی نجفی در ۴ فصل تشریح و تبیین مفاهیم و مبانی، آداب و احکام تهیه و ساخت مسکن، طراحی فضای مسکن و نتیجه گیری تألیف شده است.

در این کتاب آمده: یکی از تفکرات غلطی که دامنگیر بخشی از جامعه شده و هست، این است که متاسفانه تصور می‌کنند اسلام مجموعه‌ای از دستور‌های عبادی می‌باشد که برای سعادتمند شدن در آخرت است و نه تنها کاری به امور دنیای انسان ندارد بلکه دنیا و آنچه در آن است را هم به شدت مذموم می‌داند.

مولف خاطر نشان می‌کند: با توجه به این غفلت عمدی یا سهوی بدیهی است که لازم می‌آید تا نظرهای اسلام در رابطه با بخش‌ها و نیازهای مختلف زندگی تشریح و تبیین شود تا قدر و منزلت این دین عالم تاب بیشتر و بیشتر نمایان گردد. بدین سبب، به نظر رسید که آرای اسلام در رابطه با یکی از سه نیاز اساسی انسان یعنی مسکن بیان شود تا این مسئله دوباره به زیبایی تبیین گردد که اسلام با وجود گذشته ۱۴ قرن از ایجاد آن، باز حرف تازه و نابی برای گفتن دارد.

نویسنده یادآور می‌شود: رابطه معماری با جهان‌بینی و فرهنگ موضوعی غیر قابل انکار است، به طوری که می‌توان گفت هر جامعه‌ای با هر سیستمی که اداره شود و هر نوع ایدئولوژی که بر آن حاکم باشد دارای اهداف و آرمان‌های خاص خود می‌باشد و وظیفه اصلی فرهنگ نمایش ایده‌های ذهنی است که به وسیله نمود اشکال عینی و در فرآیند معماری نقش اساسی به عهده دارد.

کتاب «حوزه انقلابی و فضای مجازی» نیز با محوریت مطالبات رهبر معظم انقلاب تألیف راضیه خدیوی گل کارزاده در ۴ فصل با عنوان درآمدی بر حوزه انقلابی(چیستی، چرایی، شاخصه‌ها)، فضای مجازی(چیستی، ویژگی‌ها، دیدگاه‌های مقام معظم رهبری)، مطالبات رهبر معظم انقلاب از حوزه انقلابی در زمینه فضای مجازی و وظایف حوزه انقلابی در فضای مجازی با تکیه بر مطالبات رهبری، به چاپ رسیده است.

مولف در مقدمه این کتاب با اشاره به اینکه امروزه عرصه فضای مجازی و رسانه‌های نوین به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از زندگی نسل جدید به صورت فراگیر و با سرعت حیرت آوری در حال پیشرفت است، یادآور شده: دسترسی آسان به این فضا اثرگذاری آن را دو چندان کرده است. در حال حاضر به نظر می‌رسد این حوزه چنان در زندگی جدید ورود و نفوذ یافته که گذران عمر بدون بهره مندی از آن سخت و بلکه غیرممکن می‌نماید.

در این کتاب آمده است: در چنین شرایطی که کلید واژه حوزه انقلابی مطرح می‌شود، حوزه‌‌ای مردم نهاد که باید با روشن بینی و بصیرت، تهدیدهای فضای مجازی را تبدیل به فرصتی برای روشن گری و هدایت نماید؛ نهادی اجتماعی و مذهبی که باید با رصد دقیق این فضا به برنامه ریزی عالمانه بپردازد و رسالت خود را در این عرصه جدید به بهترین شکل به انجام برساند و اجازه ندهد مرزهای عقیدتی مسلمانان مورد هجوم و شبیخون قرار گیرد.

کتاب «رنج و رهایی در آموزه‌های اسلامی و عرفان‌های نوپدید» توسط ‌‌‌‌حجت‌الاسلام علی ناصری راد در ۵ فصل کلیات، دیدگاه اسلام در مورد رنج، دیدگاه عرفان‌های نوپدید درمورد رنج، وجوه افتراق و اشتراک دو دیدگاه اسلام و عرفان‌های نوپدید در مورد رنج و راه‌های مقابله با رنج در دیدگاه اسلام و عرفان‌های نوپدید به همراه نتیجه گیری نگارش شده است.

در این کتاب آمده است: یکی از ابعاد زندگی انسان رنج‌ها و آلامی است که دامنگیر او می‌شود. رنج، ادراک و احساس ناخوشایندی است که در پی آسیب جسمی یا روحی برای انسان پدید می‌آید. تقریباً در تمامی ادیان و فرهنگ‌ها به مسئله رنج انسانی توجه شده است.

مولف در این کتاب یادآور می‌شود: متکلمان، فلاسفه، علمای اخلاق و عرفان و دین پژوهان به این مسئله توجه کرده‌اند؛ در دوره متاخر روانشناسان نیز به پدیده توجه نشان داده و آثاری در زمینه روانشناسی درد و رنج پدید آورده‌اند.

در این کتاب آمده است: هدف کلی این اثر شناخت وجوه اشتراک و وجوه تمایز میان آموزه‌های اسلامی و آموزه‌های عرفان‌های نوپدید در مسئله رنج است.

گفتنی است، تاکنون ۲۷ عنوان کتاب در قالب ۳۷ جلد توسط انتشارات حوزه علمیه خراسان به چاپ رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics