قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / «سیری در علم حدیث و درایه» روانه بازار نشر شد
«سیری در علم حدیث و درایه » روانه بازار نشر شد

معرفی کتاب؛

«سیری در علم حدیث و درایه» روانه بازار نشر شد

کتاب «سیری در علم حدیث و  درایه » تالیف حجت‌الاسلام والمسلمین شیخ عبدالکریم عبداللهی و با کوشش حجت‌الاسلام علیرضا نوروزی از سوی انتشارات نسیم رضوان مشهد در بهار و تابستان ۹۷ منتشر و روانه بازار کتاب شد.

به گزارش شبکه اجتهاد، در این کتاب کلیاتی از مباحث «علم‌الحدیث» و «درایه‌الحدیث» بر اساس تقریرات دروس حدیث و درایه استاد حجت‌الاسلام والمسلمین حاج شیخ عبدالکریم عبداللهی در دهه پنجاه شمسی در مدرسه علمیه امام صادق(ع) (مدرسه آیت‌الله میلانی) مشهد همراه با برخی اضافات و تحقیقات جدید بیان شده است.

در کتاب مذکور در دو بخش و یک خاتمه به مباحث مهم علم حدیث و درایه اشاره شده است. در بخش اول این کتاب در رابطه با علم الحدیث به مباحثی مانند: اهمیت حدیث در اسلام، کاربرد حدیث در علوم اسلامی، اهمیت نگارش و حفظ و کتابت حدیث، تاریخچه و عوامل و آثار منع تدوین حدیث، نقش امامیه در تدوین حدیث، نیاز به علم‌الحدیث، آشنایی با علوم حدیث، آشنایی با جوامع حدیثی شیعه و اهل سنت و کتابشناسی علوم حدیث و درایه اشاره شده است.

در بخش دوم کتاب نیز در رابطه با علم درایه مباحثی مانند: تاریخچه تدوین علم درایه، رئوس ثمانیه علم درایه، اصطلاحات علم درایه، بررسی حجیت سنت معصومین و عدالت صحابه، خبر و اقسام آن، اصول اربعه حدیث، اوصاف مشترک انواع حدیث، اقسام حدیث ضعیف و بحث جرح و تعدیل مطرح شده است.

همچنین در خاتمه کتاب تحت عنوان «آشنایی با فرق اسلامی» به معرفی فرقه‌های مشهور اهل سنت و شیعه پرداخته شده است.

از مهمترین مزایای این کتاب به موارد ذیل می‌توان اشاره کرد:

۱- مباحث این کتاب اقتباس شده از منابع اولیّه در علم درایه به خصوص آثار ارزنده شهید ثانی و شیخ بهائی می‌باشد که در اکثر موارد جهت تحقیق بیشتر، به عبارات عربی آنها نیز استناد شده است.

۲- در این کتاب، به صورت تطبیقی به دیدگاه‌های اهل‌سنّت نیز در کنار امامیّه اشاره شده است.

۳- در لابلای مباحث علم‌الحدیث به مباحث مهمّ تاریخی و کلامی مرتبط نیز پرداخته شده است که امری بدیع در میان آثار نوشته شده در علم حدیث و درایه می‌باشد.

۴- مطالب به صورت نظم منطقی تقسیم‌بندی و تبویب شده و ارجاعات آن در اکثر موارد به کتب مرجع و دست اوّل صورت گرفته است.

۵- سعی شده است در این کتاب با رفع نواقص و کاستی‌های کتب تألیف شده در علم درایه، به صورت مختصر کلیاتی از تمام مباحث علم حدیث و درایه ارائه گردد.

لازم به ذکر است، کتاب «سیری در علم حدیث و  درایه » تالیف حجت‌الاسلام والمسلمین شیخ عبدالکریم عبداللهی استاد حوزه و دانشگاه و عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد و با کوشش حجت‌الاسلام علیرضا نوروزی از اساتید و محققین حوزه علمیه مشهد، در ۲۴۵ صفحه با قطع رقعی از سوی انتشارات نسیم رضوان مشهد در بهار و تابستان ۹۷ منتشر شده است.

پژوهشگران جهت تهیه کتاب فوق از سراسر کشور می‌توانند به سایت اینترنتی انتشارات نسیم رضوان با آدرس (www.nasime-rezvan.ir) مراجعه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics