قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / شرمندگی بشریت/ سیدمصطفی محقق داماد
شرمندگی بشریت/ سیدمصطفی محقق داماد

یادداشت؛

شرمندگی بشریت/ سیدمصطفی محقق داماد

شبکه اجتهاد: قرن معاصر شاهد چند رخداد مهم است که هرکدام به جای خود موجب افتخار بشریت و نشانه رشد و تعالی تفکر انسانی بوده است. از جمله تشکیل جامعه ملل و سپس سازمان ملل و بالاخره اعلامیه جهانی حقوق بشر و از همه بالاتر با تصویب چهار کنواسیون ژنو و دو پروتکل الحاقی به آنها و تنظیم مقررات حقوق بشر دوستانه می‌باشد. جنگ، تجاوز و خونریزی هر چند به موجب قراردادهای منعقده پس از جنگهای جهانی ممنوع اعلام شد ولی به دلیل خوی تجاوزگری برخی افراد و وقوع درگیری‌های مسلحانه، جامعه بشری ‌به این فکر افتاد که اگر جنگی درعین حال اتفاق افتاد، طرفین جنگ چه کسانی باشند؟ و چه نوع سلاح‌هایی می‌تواند بکاربرده شود؟ اسیران چه حقوقی دارند؟ و نظایر اینها.

به موجب مقرارات اخیر برای شهروندان مطلقاً و برخی مقولات خاص از جمله کودکان و زنان غیرنظامی که مظهر بی‌گناهی و معصومیت هستند در دوران درگیری های مسلحانه از مصونیت برخوردار شدند و دیگربار در سنوات بعد به موجب کنوانسیون دادگاه بین‌المللی کیفری متخلفین از مقررات حقوق بشر دوستانه به جرائم علیه بشریت منتسب و در دادگاه مزبور قابل محاکمه شدند.

آنچه در این روزها موجب تاسف گردیده فاجعه انسانی است که در حملات رژیم غاصب صهیونیست علیه مردم غزه انجام می‌گیرد. مادران و کودکان به خاک و خون کشیده می‌شوند و شهروندان از خانه و کاشانه خود آواره می‌گردند. شهروندانی که سالهاست از دیار خود رانده شده و نوید بازگشت به خانه خود را به کودکانشان داده بودند، اینک با آتش گلوله پاسخ اطفالشان را می‌دهند. راه تأمین آب آشامیدنی و غذا را به روی آنها مسدود می‌کنند.

این کردارهای زشت، سیاه و ناجوانمردانه، مایه ننگ و شرمندگی بشریت است. بشریتی که نیم قرن قبل به خود آمد و هرگونه جنگ و خونریزی را ممنوع اعلام داشت، برخودبالید و برای شهروندان مظلوم حقوقی قایل شد و از آنها دفاع کرد، اکنون توسط یک رژیم غاصب بر تمام ارزشهایش خط بطلان کشیده می‌شود. امید بشریت برای رشد و تعالی، ناامید می‌گردد. اسفا! که چنین رژیمی مورد تایید و حمایت کشورهای مدعی تمدن قرارگیرد و فریاد کودکان بیگناه تشنه، گرسنه و مجروح و زخم خورده به جایی نرسد!

مردم مسلمان که بر اساس تعلیمات نظام حقوق اسلامی سابقه دیرینه در حمایت از مظلومان و رعایت حقوق بشر دوستانه دارند، نمی‌توانند شاهد چنین جنایاتی بوده وسکوت کنند. سفارش حضرت مولا علی(ع) هرگز فراموش شدنی نیست که «کُونوا لِلظَّالِمِ خَصْماً وَ لِلْمَظْلُومِ عَوْناً». از درگاه حق متعال برای همه مظلومان جهان رفع ظلم و برای ملت فلسطین خاصه، موفقیت و وصول به حقوقشان و زندگی در سایه عدالت، آزادی و آرامش مسألت دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics