قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / شیخ طوسی، شیخ مفید و شیخ صدوق چه کردند؟ ما سراپا قصور و تقصیریم!
شیخ طوسی، شیخ مفید و شیخ صدوق چه کردند؟ ما سراپا قصور و تقصیریم!

حضرت آیت الله وحید خراسانی:

شیخ طوسی، شیخ مفید و شیخ صدوق چه کردند؟ ما سراپا قصور و تقصیریم!

آیت‌الله وحید خراسانی در آستانه سال تحصیلی جدید حوزه‌های علمیه بر تفقه در دین و تبلیغ به عنوان وظیفه امروز حوزویان تاکید کردند.

به گزارش شبکه اجتهاد، آیت‌الله شیخ حسین وحید خراسانی به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید حوزه‌های علمیه در ابتدای درس خارج فقه بیان داشت: اولا درس اهم تمام امور است. این مذهب یادگار زحمات بزرگانی است که رنج آنها در ادامۀ مکتب لا یعد و لا یحصی.

این مرجع تقلید ادامه داد: شیخ الطائفه موسس این اساس، شیخ مفید، شیخ صدوق، این بزرگان چه کردند؟! ما چه کردیم؟ ما سراپا قصور و تقصیریم. آنها در راه خدا جهاد نمودند. شهید اول، هفت روز لمعه را در محبس نوشت. از طهارت تا دیات. شهید ثانی بر کلمات شهید اول تعلیقه زد شد الروضه البهیه. این فقاهت آنها، آن هم زهد و تقوا. علی‌ای حالٍ “فاعتبروا یا اولی الابصار”. دنیا صراط عبرت است. “الذین جاهدوا فینا لنهدینهم سبلنا”.

ایشان در ادامه عنوان کرد: وظیفه اهل علم در این زمان خطیر دو مطلب است. مطلب اول تفقه در دین، مطلب دوم انذار قوم. اگر این دو مطلب تمام بشود مقام لایدرک و لایوصف. حدیث معتبر است در قیامت جمعی بی حساب وارد بهشت می‌شوند همه متحیرند این‌ها کیستند خطاب می‌رسد اینها کسانی هستند که در زمان غیبت ولی عصر علیه‌السلام ایتام آل محمد را از شبهات نجات دادند لذا وظیفه مهم در این زمان دو امر است. اول تفقه در دین، دوم تبلیغ. نتیجه این است که این دو، نتیجه بعثت تمام انبیاء و وصایت جمیع اوصیاست.

آیت‌الله وحید خراسانی در پایان درس با توجه به حضور پرشور جوانان در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی گفت: بر خود لازم می‌بینم از زحمات تمام هیئات در ایام عزاداری سیدالشهداء علیه‌السلام تقدیر و تشکر کنم.

ایشان در ادامه اظهار کرد: اقامه عزای امام حسین علیه السلام از افضل قربات است. همه این جوانهایی که در این راه قدم برمی دارند مشمول عنایات خاصّه خود حضرت سیدالشهداء علیه السلام هستند؛ و اجر آنها حساب ندارد. «نفس المهموم لظلمنا تسبیح»، نفس بی اختیارِ عزادارِ سیدالشهداء‌ علیه السلام، سبحان اللهِ همۀ انبیاء و مرسلین است.

«نفس المهموم لظلمنا تسبیح و همه لنا عباده» این عزاداران روز قیامت در درجات اعلی با خود سیدالشهداء علیه‌السلام محشور می‌شوند. خدا ان شاء الله همه را موفق بدارد که هر سال بیشتر و با شکوه تر این امر اقامه شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Real Time Web Analytics