خانه / آخرین اخبار / شیعه مکتب تعقّل است نه تحجّر
بیانیه دفتر آیت‌الله سبحانی در مورد سفر زیارتی اربعین

آیت‌الله سبحانی:

شیعه مکتب تعقّل است نه تحجّر

حضرت آ‌یت الله سبحانی تأکید کرد: شیعه مکتب عقلانیت است و تفکر است نه تحجر که بنشیند و هرکس که هرچه گفت بپذیرد.

به گزارش شبکه اجتهاد، آیت‌الله شیخ جعفر سبحانی در انتهای درس خارج اصول خود در مسجد اعظم قم ضمن تسلیت شهادت امام کاظم(ع) گفت: از افتخارات امام کاظم(ع) حدیثی است که در اصول کافی در باب جهل و عقل است که می فرماید: «یا هشام یا هشام». ظاهرا در ۳۰ جا «یا هشام» می گوید و مکتب شیعه را با عقل معرفی می کند و نشان می دهد شیعه مکتب تعقل است نه مکتب تحجر.

استاد مطرح خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم به طلاب توصیه کرد: کتاب اصول کافی را تهیه کرده و باب عقل و جهل را مطالعه کنند تا اهمیت عقل را در مکتب شیعه درک کنند.

آیت‌الله سبحانی با اشاره به مکتب اشاعره گفت: آنها تا آنجا به عقل اهمیت نمی دهند که شیخ اشعری می گوید: اگر خداوند فرعون را به بهشت ببرد عین عدل است اما اگر بچه شیرخواره را دوزخ نبرد عین عدل نیست و این یعنی عقل را تعطیل کرده اند.

او در بخش دیگر سخنان خود به میزان کشته و زخمی شدگان تصادفات در ایام نوروز اشاره کرد و افزود: براساس آمار که روز گذشته اعلام شد ۱۰ هزار نفر در جاده‌ها کشته داشتیم و این یعنی ۱۰ هزار سرمایه ما از دست رفته است، گناه از دست دادن این سرمایه‌ها با کیست؟ حدود ۱۷۹ هزار زخمی داشتیم که ممکن است بخشی از آنها منجر به فوت شود.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: گناه این مساله با رسانه‌هایی است که مردم را به جای دعوت به مسجد و محراب به سفر دعوت می کنند. خوب است مقداری فکر و تعقل کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Real Time Web Analytics
Google Analytics Alternative