قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / ضرورت تسریع در محاکمه مفسدان اقتصادی/ مردم از برخورد قوه قضائیه با مفسدان اقتصادی ناراضی‌اند/ نباید ملاحظه هیچ کس را کرد
واکنش صریح آیت‌الله مکارم به سخنان رحیم‌پور ازغدی در نمازجمعه تهران

آیت‌الله مکارم شیرازی در مشهد:

ضرورت تسریع در محاکمه مفسدان اقتصادی/ مردم از برخورد قوه قضائیه با مفسدان اقتصادی ناراضی‌اند/ نباید ملاحظه هیچ کس را کرد

آیت‌الله‌‌‌ مکارم شیرازی با بیان اینکه مردم از دستگاه قضایی به شدت ناراضی هستند و به سبب تعلل دستگاه قضایی مفسدان اقتصادی خود را در امان می‌‌‌بینند، گفت: نباید ملاحظه هیچ کس را کرد. امیرالمومنین(ع) ملاحظه برادرش عقیل را هم نکرد، در حالی که او فقط یک رانت کوچک از ایشان می‌‌‌خواست و شما هم ملاحظه حتی برادرتان و دوستانتان را نکنید.

به گزارش شبکه اجتهاد، همایش «نقش روحانیت و مساجد در ارتقا خدمت به مردم» با حضور آیت‌الله‌‌‌ مکارم شیرازی و آیت‌الله‌‌‌ سید احمد علم الهدی،به همراه جمعی از طلاب، علما و روحانیون در مدرسه علمیه عالی نواب برگزار شد.

در مشهد مشغول بازبینی تفسیر نمونه هستیم

آیت‌الله‌‌‌ مکارم شیرازی با بیان این که قبل از آنکه تفسیر نمونه را بنویسیم با تفسیر به صورت متفرقه آشنا بودیم و وقتی وارد این تفسیر شدیم ۱۵ سال طول کشید و بعد از آن تفسیر موضوعی نیز ۱۰ سال طول کشید، گفت: در حال حاضر نیز در مشهد مشغول بازبینی تفسیر نمونه هستیم تا آن را با بهره گیری از مسائلی که به اندیشه مان رسیده غنی سازی کنیم.

ایشان با بیان این که از زمانی که مشغول به تفسیر شدم نورانیتی در زندگی مادی و معنوی من شکل گرفت و اساسا زندگی در پرتو خدمت به قرآن تغییر یافت، تصریح کرد: هر یک از شما باید بدانید تا زمانی که در حال خدمت به قرآن هستید، زندگی شما نورانی خواهد شد و این تجربه مسلمی است که ما در تفسیر قرآن داریم.

این مرجع تقلید با بیان این که تاریخ نویسان شرق و غرب چنین نوشته‌اند که اسلام چرا با این سرعت در دنیا پیش رفت و در صد سال شرق و غرب عالم را فرا گرفت، خاطر نشان کرد: در این رابطه سخنان زیادی موجود است و مورخان معروف گفته‌اند که هنوز برای ما این مسأله معماست که عامل این سرعت پیشرفت چه بود.

ایشان با بیان این که برای پاسخگویی به این سوال باید به سخنان پیامبر اکرم(ص) رجوع کرد، افزود: پیامبر(ص) درباره پیشرفت اسلام و عامل عدم عقب ماندگی مسلمانان حدیثی دارند که می‌‌‌فرمایند آنچه باعث شد مسلمانان با سرعت دنیا را بگیرند اولا مسأله زهد یعنی بی اعتنایی به دنیا و همچنین یقین قطعی به مسیرشان بود و این یقین توام با زندگی ساده عامل پیشرفت شد.

چگونه حقوق‌های نجومی و رانت جلوه‌گری می‌‌‌کند؟

آیت‌الله‌‌‌ مکارم شیرازی با بیان این که مسلمانان اعتنا به زندگی پرزرق و برق نداشتند، چراکه زندگی پرزرق و برق هزینه سنگینی دارد و یکی از هزینه‌هایش شکست مقابل دشمن است، اظهار کرد: اگر شک در انسان به وجود بیاید و یقین کمرنگ شود آرزوهای دور و دراز به وجود می‌‌‌آیند و حقوق‌های نجومی و رانت‌ها جلوه‌گری می‌‌‌کنند.

این مرجع تقلید با بیان این که امروزه چرا آمریکا از ما می‌‌‌ترسد و حرف از گزینه نظامی روی میز می‌‌‌زند، بیان کرد: ترس آنان از این است که ما سلاحی داریم که آنها ندارند و آن هم سلاح ایمان و یقین است؛ در حقیقت دشمن می‌‌‌خواهد این دو را بگیرد. اولا زندگی‌ها را پرزرق و برق کند، دوما با شبهات متعدد آن اعتقادات محکم و معنوی را متزلزل کند.

معظم له با بیان این که دولتمردان بدانند اگر در برابر این ملت به خصوص نسل جوان و روحانیت خدمتگذار وظیفه شان را انجام دهند، آنگاه دیگر نه از آمریکا می‌‌‌ترسند و نه از غیر آمریکا، اظهار کرد: اگر بخواهیم با آنها مذاکره کنیم اولین چیزی که می‌‌‌خواهند این است که می‌‌‌گویند تمام آثار اتمی را محو کنید. بعد از آن همه موشک‌ها را نابود کنید، سپس اسرائیل و یا فرقه‌های ضاله را به رسمیت بشناسید و آنها می‌‌‌خواهند قدرت انقلاب اسلامی را از بین ببرند.

دولتمردان باید به این ملت خدمت کنند

ایشان با بیان این که آنان اعتقاد دارند باید قدرت انقلاب اسلامی را از بین ببرند تا این قدرت در برابر منافع نامشروع شان نباشد، بیان کرد: دولتمردان باید به این ملت خدمت کنند تا بتوانند رسالت شان را به انجام برسانند؛ دولتمردان باید بدانند امروز مردم این تیم اقتصادی دولت را نمی‌‌‌پسندند؛ آن روزها تجربه کردید و نتیجه نداد؛ بنابراین الان باید تحول ایجاد کنید.

این مرجع تقلید با بیان این که در مدیریت قاطعیت و شجاعت لازم است که اگر قاطع و شجاع نباشید مدیر خوبی نخواهید بود، گفت: گاهی لازم است به خطاهایتان اعتراف کنید و از مردم عذر بخواهید و آن را توجیه نکنید.

ضرورت تسریع در محاکمه مفسدان اقتصادی

‌آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان این که مردم از دستگاه قضایی فعلی به شدت ناراضی هستند چون همیشه صحبت مفسدان اقتصادی است اما مجازات نیست، جرم هست، اما مجازاتی در کار نیست، افزود: اگر روند رسیدگی به پرونده‌ها زمانبر شده این را شما درست کردید و برای خودتان تشریفات غلط و دست و پا گیر ایجاد کردید که محاکمه مفسدان اقتصادی مدت‌های طولانی وقت می‌‌‌برد. اگر قاطعیت باشد می‌‌‌شود هر کدام از مفسدان را در یکی دو ماه می‌‌‌توان محاکمه کرد همان طور که امیرالمومنین(ع) در یک جلسه محاکمه می‌‌‌کرد، حکم می‌‌‌داد و اجرا می‌‌‌کرد.

ایشان با بیان این که به سبب تعلل دستگاه قضایی مفسدان اقتصادی خود را در امان می‌‌‌بینند، عنوان کرد: از همه بدتر این است که مفسدان اقتصادی دستشان در دست قدرت‌های نفوذی است، چراکه اگر این طور نبود آنها نمی‌‌‌توانستند این کارها را بکنند و مثلا تعدادی انبوه ماشین‌های خارجی وارد کنند یا ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به جیب بزند و فرار کند؛ اگر این طور باشد با این وضع مفسدان اقتصادی خود را در جای امن می‌‌‌بینند.

قضات با قاطعیت و شجاعت حکم دهند

این مرجع تقلید با بیان این که در این میان آنچه مهم است قاطعیت و شجاعت می‌‌‌باشد، بیان کرد: نباید ملاحظه هیچ کس را کرد. امیرالمومنین(ع) ملاحظه برادرش عقیل را هم نکرد، در حالی که او فقط یک رانت کوچک از ایشان می‌‌‌خواست و شما هم ملاحظه حتی برادرتان را نکنید و با برادران، پسران و دوستانتان برخورد کنید.

‌آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان این که من سراغ دارم که مقداری کم ارز دولتی برای انجام فعالیت‌های فرهنگی و خدمت به اسلام و تشیع می‌‌‌خواستند اما به آنها ارائه نشد و در مقابل ارز دولتی بسیار زیادی به ۴۰ موسسه واردات موبایل بدون حساب و کتاب اعطا شد، افزود: تا این دستگاه ویرایش نشود مردم ناراضی خواهند بود.

ایشان با بیان این که عوامل بیگانه دو هفته پشت سر هم مردم را دعوت به اعتراض در خیابان‌ها کردند، اما نتیجه قابل ملاحظه‌‌‌ای نداشت و کسی استقبال نکرد و آن مقدار کمی هم که حضور داشتند از افراد خودشان بودند، اظهار کرد: مردم ما می‌‌‌دانند مملکت را باید با صمیمیت، انسجام، برادری و فداکاری حفظ کرد و از این چنین مردمی باید قدردانی کرد.

حوزه علمیه خراسان حوزه پاینده و پرباری است

این مرجع تقلید در ادامه در رابطه با حوزه علمیه خراسان گفت: حوزه علمیه خراسان بسیار پربار و پاینده است و بزرگان، علما، ادبا، مفسرین، فقها و محدثین بسیار داشته و حوزه با بهره‌‌‌ای است؛ سعی کنید کلام پیامبر اسلام(ص) را در زندگی تان فراموش نکنید تا بتوانید در شرایط خاص این حوزه، این نظام و این کشور را حفظ کنید و امیدوارم همه شما در سایه امام زمان(عج) و عنایات خاص پروردگار وظیفه تان را انجام دهید و ثابت کنید روحانیت همیشه فداکار اسلام بوده و خواهد بود.

‌آیت‌الله مکارم شیرازی در پایان با اشاره به مسأله حاشیه شهر مشهد، تصریح کردند: حواس مان را جمع کنیم نفوذی‌ها و وهابی‌ها و آنهایی که جان مردم برایشان اهمیت ندارد در حاشیه شهر مشهد نفوذ نکنند؛ البته با کارهایی که انجام شده و با توجه به ستادی که آیت‌الله‌‌‌ علم الهدی در این رابطه تشکیل داده‌اند آن حاشیه شهر خطرناک پیشین از بین رفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Real Time Web Analytics