قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / قبل از انقلاب به تمدن اسلامی فکر می‌‌کردم/ آنچه را شما نزدیک می‌بینید، من بسیار دور می‌بیینم/ اگر جامعه اسلامی ساختید، آنگاه علم اسلامی دارید/ نظرم نسبت به انقلاب تغییری نکرده است
قبل از انقلاب به تمدن اسلامی فکر می‌‌کردم/ آنچه را شما نزدیک می‌بینید، من بسیار دور می‌بیینم/ اگر جامعه اسلامی ساختید، آنگاه علم اسلامی دارید/ نظرم نسبت به انقلاب تغییری نکرده است

دکتر داوری اردکانی:

قبل از انقلاب به تمدن اسلامی فکر می‌‌کردم/ آنچه را شما نزدیک می‌بینید، من بسیار دور می‌بیینم/ اگر جامعه اسلامی ساختید، آنگاه علم اسلامی دارید/ نظرم نسبت به انقلاب تغییری نکرده است

اختصاصی شبکه اجتهاد: در روزهای پایانی اسفند ۹۶ جمعی از پژوهشگران جوان حوزوی و دانشگاهی که در زمینه نسبت علم و دین و مساله علم‌دینی فعالیت می‌کردند در نشستی برای هم‌اندیشی گرد هم آمدند. تمامی این جوانان نمایندگانی بودند که از سوی اساتید صاحب ایده و نظریه در زمینه علم‌دینی معرفی شده بودند و در کنار آنها نیز نمایندگان موسسات پژوهشی، آموزشی و رسانه‌ای که در موضوع علم‌دینی فعالیت می‌کردند حضور داشتند.

اما دکتر داوری، نماینده‌ای معرفی نکردند و نامه‌ای برای دبیرخانه هم‌اندیشی ارسال کردند که انتشار عمومی آن باعث بروز حواشی متعددی در طول دو هفته پس از انتشار شد. حواشی نامه تا حدی بود که دو نفر از روسای قوا درباره آن موضعگیری کردند و تعداد قابل توجهی یادداشت و مصاحبه درباره آن انجام شد که دبیرخانه هم‌اندیشی تمام این موارد را در کتابی با عنوان «بر نامه فیلسوف» در کنار هم قرار داده است.

در طول یک سال و نیم گذشته از نشست سال ۹۶، با اینکه دکتر داوری به دبیرخانه هم‌اندیشی علم‌دینی محبت داشت و ارتباط جوانان این دبیرخانه را پذیرا بود، اما در اولین روز آبان ۹۸ این فرصت پدید آمد تا جمعی از پژوهشگران علم-دینی در نشستی در کنار استاد قرار گرفته و به گفتگو با فیلسوف معاصر ایرانی بنشینند.

این هشتمین هم‌اندیشی از سلسله هم‌اندیشی‌های علم‌دینی بود که با حضور دکتر رضا داوری اردکانی و در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد. در این نشست ابتدا دکتر داوری درباره بحث تمدن نوین اسلامی و علوم انسانی اسلامی مباحثی را طرح نمود و سپس به سوالات حضار پاسخ گفت که در ادامه گزارش مختصری از این نشست خواهد آمد.

من قبل از انقلاب به تمدن اسلامی فکر می‌کردم

دکتر داوری در ابتدای مباحث خود با اشاره به بحث تمدن اسلامی و امکان تحقق آن اظهار داشت که «هم من و هم شما به تمدن نوین اسلامی فکر می‌کنیم و من قبل از انقلاب هم به آن فکر می‌کردم و همین یکی از وجوه مشترک من با فعالین عرصه علم دینی است. اما اختلاف ما این است که شما آن را بسیار نزدیک و بلکه محصَّل می‌دانید ولی من آن را بسیار دور می‌بینم. من هر چند قائل به علم به معنای تطابق با واقع نیستم اما انسان واقع‌گرایی هستم و شما در این مسیر، واقعیت‌ها را نمی‌بینید؛ البته این واقعیت‌ها برابر با جمهوری اسلامی نیست. مثلاً آیا این آموزش و پرورش، این بانک، این اقتصاد و این دزدی‌ها و غارت‌ها برای تمدن اسلامی و جمهوری اسلامی است؟ این مشکلات در برابر همه اهداف مقدس جمهوری اسلامی قرار دارد. این طور نیست که من قبلا از جمهوری اسلامی دفاع می‌کردم و اکنون نمی‌کنم.

اگر جامعه اسلامی ساختید آنگاه علم اسلامی دارید

مسأله من از سی سالگی و بلکه زودتر وضع تفکر در ایران بوده است؛ به وضع علم و فرهنگ، نظم اداری، راسیونالیته (که وبر به آن پرداخته است)، مدیریت و مسائل جامعه فکر کنید و بسنجید که در چه وضعی است! اگر جامعه اسلامی ساختید آنگاه علم اسلامی دارید و این مساله نمی‌تواند بر عکس باشد. با فارابی، ابن سینا و ملاصدرا نمی‌توانید مسائل این زمان که همگی مسائل غربی است را حل کنید. الان همه چیز غربی و متجدد است و باید دید چگونه می‌توان با آن مواجهه کرد. از بانک، فضای مجازی، مدرسه، دانشگاه مدرن و پست مدرن و …. نمی‌توانیم صرف نظر کنیم و آنها را می‌پذیریم. اما آیا مثلاً فضای مجازی را ما استفاده می‌کنیم یا اینکه او از ما استفاده می‌کند؟ ما دلمان خوش است که این وسیله‌ای است که ما آن را در راه مقصودمان به کار می‌بریم در حالی که تکنیک و قانون آن دارد دنیا را اداره می‌کند. امروز تکنیک و قانون تکنیک، همه دنیا را اداره می‌کند.

جهان جدید، جهان سکولار است

عالم جدید پوششی است بر دین و نمی‌خواهد شما به حقیقت دین برسید؛ جهان جدید جهان سکولار است و این، جهان نمود خدایی بشر و قدرت بشر است. این ادعای أنا الحقی از ابتدای قرن ۱۵ سابقه دارد. شما می‌گویید با سکولاریسم مخالفید و در استدلال‌های آن خدشه کرده‌اید، اما باید توجه کنید که سکولاریسم یک وجود است و قانون جهان امروز، سکولاریسم است پس این مخالفت یک بحث منطقی نیست!»

یک نامه و بسیار حواشی

دکتر داوری در ادامه به نامه‌ای که روزهای پایانی سال ۹۶ برای دبیرخانه هم‌اندیشی علم دینی نوشته بود اشاره کرده و بیان نمود: «من یک نامه‌ای نوشتم؛ برخی نپسندیدند، برخی مدارا کردند و بسیاری هم تایید کردند. برخی با لطف رد کردند و من از همه آنچه گفته شد درس گرفتم و ممنونم. گروهی هم بودند که گفتند: “به شما چه ربطی دارد که یک حرف درست را بنویسید! شما که مامور حکومت بودید چکاره هستید که درباره علم اسلامی فکر کنید!؟” حرف این دسته سوم یک مطلب دارد که باید خوب به آن توجه کرد. لیبرالیسیم یک ایدئولوژی است؛ کسانی هستند که نظر فرد را مهم می‌دانند، اما خوشمزه این است که می‌گویند: “ما لیبرال و آزادیم ولی دیگری حق آزادی ندارد و نباید حرف بزند و حتی حرف درست همه نباید بزند!” آیا من دشمن آزادی‌ام یا شما دشمن آزادی هستید؟!

اول انقلاب نمی‌توانستم درباره انحراف‌های فکری سکوت کنم

در ابتدای انقلاب، اسلام را با پراکندگی خاطر و از روی ذوق و بدون اطلاع عمیق تفسیر کردیم. در سال ۵۸ – ۵۹ در دانشگاه‌ها یک کتاب معارف تدریس می‌شد که چند اصل اساسی داشت.

اصل اول آن بود که از هست نمی‌توان باید را نتیجه گرفت. در فلسفه اسلامی علم بر باید مقدم می‌شود. این حرف مشهوری است که در رنسانس اراده بر علم مقدم می‌شود. اما جدایی “هست” از “باید” را هیوم وارد فلسفه و توجیه کرد. این جدایی جزو فرهنگ رنسانس بود. این حرف درست بیجایی بود؛ از اینکه انسان حیوان ناطق است بایدی بر نمی‌آید. بنا بر منطق درست است اما من کاری به منطق ندارم  که این نتیجه شود یا نه! هیچ کس با این اصل مخالفت نکرد. اما من باید مخالفت می‌کردم چون این سکولاریسم است. “باید” از باطن پاک آدمی بیرون می‌آید. هست و باید همه از “او”ست و اگر “او” علم، اراده و قدرت است “باید” هم از اوست.

اصل دوم تقدم انگیخته بر انگیزه بود؛ یعنی نتیجه بر نیت تقدم دارد. اما در دین «انما الاعمال بالنیات» است. دین با نیت قرین است و این‌دو با هم هستند. البته این درست است که در جاهایی باید به نتیجه نظر کرد و در بسیاری از افعال باید نتایج را محاسبه کرد. اما با این اصل دین، دین سوداگران می‌شود.

اصل دیگر هم تقدم توسعه سیاسی بر سایر وجود توسعه بود که این هم امکان ندارد؛ حتی در غرب و اروپا و امریکا هم تقدم با توسعه سیاسی نبوده است. بلکه ابتدا تمدن، بسطی پیدا کرده و بعد توسعه سیاسی اتفاق افتاده است. اما این حرف‌ها، تفکر سیاسی ما را تسخیر کرد. امروز هم عین همان حرف‌ها به نام آزادی، حقوق بشر و … زده می‌شود در حالی که ما هیچگاه برنامه سیاسی و حتی هیچ برنامه دیگری نداشته‌ایم. برنامه‌هایی هم که از دهه سی بوده، برنامه صرف پول نفت بوده است ولی برنامه‌ای که بگوید دانشگاه، آموزش و هر چیز دیگری در کجا باشد نبوده است. چون ما تکلیف خودمان را روشن نکرده‌ایم که چه جامعه‌ای می‌خواهیم! وقتی شما در مجموعه‌ای حرفی می‌زنید که با شما ناسازگار است حرف پیش نمی‌رود. اگر می‌خواهید بانک را از ربوی بودن خارج کنید، بانک تن به این کار نمی‌دهد. اگر این بانک، دانشگاه، اداره، آموزش و … انقلاب اسلامی است که به نظر من تغییری نکرده است. در این صورت اگر بگویم چرا در کشور دزدی می‌شود، چرا فساد وجود دارد آیا نظرم نسبت به انقلاب تغییر کرده است؟! پس از این جهت نزدیکیم که همه یک مقصود و محبوب داریم ولی دوریم چون شما مشکلات را نمی‌بینید.»

جبر تاریخی حرف بی‌ربطی است!

در ادامه از جبر تاریخی در اندیشه دکتر داوری سوال شد که وی گفت: «جبر تاریخی حرف بی ربطی است. جبر مربوط به اراده هاست؛ یعنی تحکم خلاف میل. در جامعه و تاریخ جبر نداریم، بلکه موجَبیت تاریخی است که در نتیجه سلسله عللی، معلول به دنبال می‌آید. در این صورت این سوال مطرح است که تکلیف آزادی چه می‌شود و انبیا، فیلسوفان و بقیه چه کرده اند؟ ما در مراتبی که هستیم زندگی های متفاوتی داریم. ما گاهی تابع محض زمانیم ولی این چرخ زمان تغییر می‌کند و این آدم ها هستند که آن را تغییر می‌دهند. بشر تاریخ دارد چون فکر، حافظه و اراده دارد. تاریخ مال بشر است  اما بشر هر طور که بخواهد نمی‌تواند جهان را بسازد. یک طرح در تاریخ هست که حدود امکانات را معین می‌کند و در این حدود امکانات تغییرات ممکن است. آنهایی که به این حدود امکانات توجه دارند آزادترند؛ مثل متفکرین یا سیاستمداران متفکر.»

بنابر اطلاع دبیرخانه هم‌اندیشی علم دینی، این نشست در نهایت با رونمایی از کتاب «برنامه فیلسوف» به پایان رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics