قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / مهمترین مطالبات حوزه علمیه از دولت آینده، از نگاه عضو شورای عالی حوزه
مهمترین مطالبات حوزه علمیه از دولت آینده، از نگاه عضو شورای عالی حوزه

استاد محسن اراکی تصریح کرد؛

مهمترین مطالبات حوزه علمیه از دولت آینده، از نگاه عضو شورای عالی حوزه

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: حوزه علمیه قم از رئیس دولت آینده می‌‌خواهد که پیچیدگی‌های موجود در نظام اداری کشور را برطرف نموده و موانع را از سر راه بردارد. مهمترین مطالبه حوزه از دولت آینده، اجرای صد در صد احکام اسلام در تمام زمینه‌هاست؛ ما نیازمند اجرای احکام اسلامی به صورت کامل هستیم.

به گزارش شبکه اجتهاد، استاد محسن اراکی، در مجمع عمومی نمایندگان طلاب و فضلا که با موضوع انتخابات ۱۴۰۰ در سالن جلسات مدرسه عالی دارالشفاء قم برگزار شد، اظهار داشت: مجمع نمایندگان طلاب، نهادی اثرگذار و مهم است که باید بهره برداری بسیاری از این نهاد اثرگذار و باظرفیت انجام شود و می‌‌توان با گفت و گوی بیشتر به این مهم دست پیدا کرد.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه ابراز داشت: اقدام به موقع مجمع نمایندگان طلاب در تشکیل این اجتماع، هم نشان دهنده نقش مهم این مجمع در مسائل مهم کشور و هم نشان دهنده مسؤولیت پذیری، هوشمندی، هوشیاری و تعهد این مجمع بزرگ و محترم است.

وی به آیه ۵۸ و ۵۹ سوره نساء اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: خداوند متعال در این آیات فرموده است: «إِنَّ اللَّهَ یَأْمُرُکُمْ أَنْ تُؤَدُّوا الْأَماناتِ إِلی‏ أَهْلِها وَ إِذا حَکَمْتُمْ بَیْنَ النَّاسِ أَنْ تَحْکُمُوا بِالْعَدْلِ إِنَّ اللَّهَ نِعِمَّا یَعِظُکُمْ بِهِ إِنَّ اللَّهَ کانَ سَمیعاً بَصیراً * یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا أَطیعُوا اللَّهَ وَ أَطیعُوا الرَّسُولَ وَ أُولِی الْأَمْرِ مِنْکُمْ فَإِنْ تَنازَعْتُمْ فی‏ شَیْ‏ءٍ فَرُدُّوهُ إِلَی اللَّهِ وَ الرَّسُولِ إِنْ کُنْتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَ الْیَوْمِ الْآخِرِ ذلِکَ خَیْرٌ وَ أَحْسَنُ تَأْویلاً/ خداوند به شما فرمان می‌‌دهد که امانتها را به صاحبانش بدهید! و هنگامی که میان مردم داوری می‌‌کنید، به عدالت داوری کنید! خداوند، اندرزهای خوبی به شما می‌‌دهد! خداوند، شنوا و بیناست *‌ای کسانی که ایمان آورده اید! اطاعت کنید خدا را! و اطاعت کنید پیامبر خدا و اولو الأمر [اوصیای پیامبر] را! و هر گاه در چیزی نزاع داشتید، آن را به خدا و پیامبر بازگردانید (و از آنها داوری بطلبید) اگر به خدا و روز رستاخیز ایمان دارید! این (کار) برای شما بهتر و عاقبت و پایانش نیکوتر است».

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تصریح کرد: امانت در قرآن کریم به ولایت و امامت تفسیر شده و نه تنها در روایات شیعه؛ بلکه در روایات طوائف دیگر نیز به اهمیت امانت اشاره شده است.

سخنران این جلسه بیان داشت: انقلاب و دگرگونی از ولایت طاغوت به ولایت الله، نتیجه انقلاب اسلامی ایران است و با این انقلاب، امانت ول‌آیت‌الله به دست اهل خود سپرده شد.

اراکی اظهار داشت: تمام انقلاب مقدمه این مطلب است که وقتی امانت به اهل خود سپرده شد، اسلام پیاده شده و شاهد پیاده سازی سیاست اسلامی در جامعه باشیم.

مهمترین مطالبات حوزه از دولت آینده

وی ابراز داشت: ما در طول ۴۲ سالی که از انقلاب گذشت، تلاش برای تمرین عدل را در دستور کار داشتیم که چگونه باید آن را اجرا نموده و پیاده نماییم؛ ما حق نداریم یک قدم از اجرای عدل عقب بنشینیم؛ انجام ظلم حتی به یک ذره هم مجاز نبوده و هر نوع تبعیض در اجرای عدل پذیرفتنی نیست.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه خاطرنشان ساخت: مهمترین مطالبه حوزه از دولت آینده، اجرای صد در صد احکام اسلام در تمام زمینه‌هاست؛ ما نیازمند اجرای احکام اسلامی به صورت کامل هستیم؛ ما باید اقتصاد اسلامی، سیاست اسلامی، فرهنگ اسلامی و … کامل داشته باشیم.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تصریح کرد: مشاهده شده که دولتمردان ما اجازه دادند افراد غیرعادل به بهانه‌های گوناگون در دستگاه مدیریتی کشور جا پیدا کنند؛ حتی می‌‌بینیم که فلان شخص، محرز الفسق است؛ اما امور اداری مردم را دست او سپرده اند.

سخنران این جلسه گفت: امروز چند نفر از نمایندگان دوره ششم مجلس در خارج از کشور رسما مزدور آمریکا و انگلیس هستند؟ این افراد چگونه به مجلس راه پیدا کرده اند؟ چگونه می‌‌توانیم بپذیریم به وزیر خارجه‌ای بگویند چرا در امضای برجام عجله دارید؟ و او رسما جواب می‌‌دهد اگر ما عجله نکرده و توافق نکنیم، در انتخابات بعدی مجلس شورای اسلامی رأی نمی‌‌آوریم.

عضو مجلس خبرگان رهبری بیان داشت: ما چگونه می‌‌توانیم اختیار مردم را به اشخاصی بسپریم که به قدرت رسیدن آنان از مصالح کشور مهم تر باشد؟ متأسفانه مسؤولیت به اشخاصی سپرده شده که جوجه یک روزه را می‌‌کُشند تا قیمت مرغ در کشور پایین نیاید و در تریبون هم از این کار خود دفاع می‌‌کنند.

‌ اراکی اظهار داشت: مطابق با احکام اسلامی، مسؤولین کشور حق ندارند اقدام به گرانی اقلام در کشور کنند و این کار، خلاف احکام اسلامی است؛ حاکم حق ندارد قیمت را گران کند.

وی ابراز داشت: از سیاست‌های کلی مدیریت اسلامی، ارزان کردن قیمت‌هاست و در همین جمع از دولت آینده می‌‌خواهیم که سیاست ارزان سازی را بخش مهمی از سیاست‌های اجرایی خود قرار دهد.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه خاطرنشان ساخت: مشکل ما از روزی اتفاق افتاد که یک شبه بنزین را از هزار تومان به سه هزار تومان افزایش داده؛ گران سازی را در کشور مشروع کرده و فرهنگ سازی کرده‌اند؛ شما با این سیاست غلط و فشل، گران سازی را در قیمت‌های بازار مشروعیت بخشی کرده‌اید و اولین اقدامی که دولت آینده باید گام به گام انجام دهد، ارزان سازی کالاهاست.

گاهی سیاست‌های غلط تفاوتی با خیانت ندارد

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تصریح کرد: این ارزان سازی حتی اگر به قیمت پرداخت سوبسید و یارانه باشد، باید در کشور صورت بپذیرد؛ ما شخصی را متهم به خیانت نمی‌‌کنیم؛ اما در برابر سیاست‌های غلط ساکت نمی‌‌نشینیم و حرف داریم؛ البته گاهی سیاست‌های غلط تفاوتی با خیانت ندارد.

وی بیان داشت: نتیجه سیاست‌های غلط، سوختن مردم است و فرقی بین خیانت و غیرخیانت نیست؛ بانک‌ها حق ندارند با نرخ‌های بالا از مردم سود بگیرند؛ ما طرح بانکداری اسلامی را نوشته و عرضه کرده ایم و امروز کسی نمی‌‌تواند بگوید حوزه در عرصه فقه نظام کاری انجام نداده است؛ نظام اقتصادی، سیاسی، بانکی و … عرضه شده است و باید به مرحله اجرا برسد.

 اراکی اظهار داشت: بنده در دوره اول ریاست جمهوری آقای روحانی نامه‌ای به رئیس جمهور نوشته و طرح بانکداری اسلامی را ارائه دادم تا بانکداری اسلامی در کشور پیاده شود و این پیشنهاد نیز مطرح شد که در ابتدا این طرح فقط در یک بانک به صورت پایلوت اجرا شود و در صورت موفقیت، در سایر بانک‌ها نیز به مرحله اجرا برسد که متأسفانه مسؤولان بانک مرکزی به قم آمدند؛ اما هیچ وقت آن طرح به مرحله اجرا نرسید.

باید بساط حیله‌های ربوی در بانک‌ها جمع شود

وی ابراز داشت: دولت آینده در ابتدا باید در سیاست‌های داخلی و خارجی، احکام اسلام را اجرا نموده و حوزه‌های علمیه نیز آماده است تمام نیازهای حکومتی را در عرصه ارائه طرح بر اساس اسلام تقدیم نماید.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه خاطرنشان ساخت: امروز حوزه علمیه قمی داریم که فضلای خوش فکر و عالمی در آن حضور دارند و علم در آن موج می‌‌زند و می‌‌تواند کمک دولت آینده باشد.

استاد خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم تصریح کرد: حوزه علمیه قم در تمام عرصه‌ها پاسخگوست و از دولت آینده انتظار داریم سیاست‌های اجرایی او بر مبنای احکام اسلامی باشد.

عضو مجلس خبرگان رهبری بیان داشت: باید بساط حیله‌های ربوی در بانک‌ها جمع شود و طرح اصلاح آن نیز آماده است و تقدیم خواهیم کرد.

نظام اداری کشور باید تصفیه شود

‌ اراکی اظهار داشت: نظام اداری کشور باید تصفیه شود؛ نباید در مدیریت کشور، انسان‌های غیرسالم و فاسد حضور داشته باشند و دولت آینده باید به این مباحث بپردازد و از مردم نیز می‌‌خواهیم اگر رئیس دولت آینده به دنبال اجرای احکام اسلامی است، از او پشتیبانی کرده و دست مفسدان و سوء استفاده کنندگان را قطع نمایند.

وی ابراز داشت: حوزه علمیه قم از رئیس دولت آینده می‌‌خواهد که پیچیدگی‌های موجود در نظام اداری کشور را برطرف نموده و موانع را از سر راه بردارد.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه خاطرنشان ساخت: ایران اسلامی در معرض تهدیدهای کشورهای گوناگون است و دولت آینده باید تشکیلات امنیتی کشور همچون نیروی انتظامی، سپاه پاسداران، بسیج و … را نیز تقویت کرده تا شاهد مشکلات امنیتی در کشور نباشیم.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تصریح کرد: در عرصه تحقیقات و جهش‌های علمی نیز باید پشتیبانی‌ها و حمایت‌های لازم در کشور صورت بگیرد و باید از لحاظ علمی در دنیا سرآمد شویم؛ اینکه مسؤولان، تحقیقات حوزه‌های علمیه را خارج از تحقیقات کشوری بدانند، ظلم به حوزه است؛ علمای حوزه بدون هیچ هزینه‌ای مشغول به پژوهش هستند و بودجه‌هایی که برای تحقیق و پژوهش تصویب می‌‌شود یا به حوزه نمی‌‌آید و یا بسیار کم است.

عضو مجلس خبرگان رهبری در خاتمه بیان داشت: حوزه علمیه باید در این انتخابات با تمام قوا وارد شده و مردم را تشویق به حضور نموده و آنان را امیدوار نماید تا شخصی را انتخاب کنند که بتواند مشکلات موجود کشور را حل نماید. باید شخصی انتخاب شود که سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب را به اجرا درآورد.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی استاد محسن اراکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics