قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / کتاب «عراق و سیستانی» منتشر شد
کتاب «عراق و سیستانی» منتشر شد

کتاب «عراق و سیستانی» منتشر شد

به تازگی کتاب «عراق و سیستانی» با هدف بررسی نقش آیت‌الله سیستانی در تاسیس نظام سیاسی عراق پس از سال ۲۰۰۳ توسط انتشارات انکی و تالیف محمد جمیل المیاحی منتشر شد.

به گزارش شبکه اجتهاد، به تازگی کتابی با عنوان «عراق و سیستانی» توسط انتشارات “انکی” تالیف محمد جمیل المیاحی منتشر شد. این کتاب که یک پژوهش دانشگاهی است، به طور مفصل به نقش آیت‌الله سیستانی درعراق به ویژه پس از سال ۲۰۰۳ پرداخته است؛ یعنی زمانی که حکومت جدید عراق تاسیس شد و عراق با چالش‌‌های زیرساختی و مدیریتی و مثلث قدرت روبرو شد و تمام عراقی‌‌ها نگران کشور خود شدند و پس از آن نیز عراق سال‌‌ها گرفتار جنگ و قحطی و بحران‌‌های سیاسی و اجتماعی بوده و هست.

مؤلف در مقدمه کتاب‌‌ می‌گوید: اهمیت این کتاببه خاطر کشوری مانند عراق و شخصیت محوری آیت‌الله سید علی سیستانی به عنوان یکی از برجسته ترین شخصیت‌‌هایی است که در تاسیس نظام سیاسی عراق پس از ۲۰۰۳ تاثیرگذار بود؛ چراکه روند بازسازی و تاسیس حکومت جدید عراق امر ساده و آسانی نبود به ویژه با توجه به اینکه ایجاد تغییرات در عراق با دخالت‌‌های داخلی و خارجی و برخی نا امنی‌‌ها و چالش‌‌های اجتماعی روبرو شد که تشکیل نظام سیاسی جدید را با مشکلاتی روبرو کرد و از سوی دیگر اشغالگری آمریکا در عراق نیز اوضاع را پیچیده تر کرد و آیت‌الله سیستانی به ایفای نقش پرداخت و زمام امور را در دست گرفت و زمینه تشکیل نظام سیاسی جدید برای پاسخگویی به خواسته‌‌های مردم را بر اساس بینش فقهی خویش فراهم ساخت.

کتاب شامل چهار فصل به ترتیب زیر است: بررسی زندگی نامه و فعالیت‌‌های آیت‌الله سیستانی، نقش آیت‌الله سیستانی در تاسیس نظام سیاسی عراق پس از ۲۰۰۳، اصلاح اجتماعی در اندیشه آیت‌الله سیستانی، نقش آیت‌الله سیستانی در وحدت اسلامی و ملی عراق.

گفتنی است، این کتاب رساله دکترای نویسنده در زمینه اندیشه سیاسی و مربوط به دانشکده علوم سیاسی دانشگاه بغداد در سال ۲۰۱۸ است. حوزه نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Real Time Web Analytics