قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / ۲۰ نکته مهم برای مقابله با انتقال ویروس کرونا
۲۰ نکته مهم برای مقابله با انتقال ویروس كرونا

امیر امامی، رئیس كمیته اجرایی كنترل عفونت دانشگاه علوم پزشكی شیراز

۲۰ نکته مهم برای مقابله با انتقال ویروس کرونا

شبکه اجتهاد: در ماه‌های اخیر کرونا ویروس به‌عنوان مهم‌ترین عامل مسری عفونی تنفسی در دنیا مطرح شده و در روزهای اخیر مواردی از شیوع آن نیز در کشور مشاهده و ثبت شده است. ویروس کرونا از جمله ویروس‌هایی است که قدرت انتقال نسبتا بالایی نسبت به دیگر عوامل عفونی میکروبی دارد و به همین دلیل ۲۰ نکته مهم را در شرایط کنونی برای مقابله با انتقال این ویروس ارائه می‌دهیم که به شرح زیر است:

۱- یکی از مشکلات مرتبط به این ویروس مقاومت محیطی آن بوده و می‌تواند روی سطوح از دو ساعت تا ۹ روز بنا به شرایط محیطی متغیر باشد.

۲- مردم باید سعی کنند برای پیشگیری از حضور بی‌دلیل در اماکن شلوغ و پرتردد تا حد ممکن خودداری کنند. تا ۸۰ درصد عفونت کروناویروس بی‌علامت است و در ۲۰ درصد موارد علامت بیماری آشکار می‌شود که دو و نیم درصد افراد مبتلا دچار علائم شدید شده و ۱۳درصد از آن دو و نیم درصد ممکن است جان خود را از دست بدهند. این امر نشان‌دهنده قدرت کشندگی بسیار پایین این ویروس نسبت به عوامل دیگری همچون آنفلوانزا است.

۳- شدت آلودگی و قدرت انتشار ویروس به شدت بالا است، اما در عین حال رعایت نکات بهداشتی اهمیت دارد.

۴- دوره آلوده‌کنندگی از زمان شروع علائم کرونا ویروس آغاز شده و تا پایان دوره بیماری می‌تواند همراه بیمار باشد.

۵- با توجه به مدت ماندگاری بالای ویروس در محیط به ویژه سطوح، رعایت نکات بهداشتی دست و سطوح در تماس از ضروری ‌ترین مسائل در کنترل این ویروس است.

۶- به‌دلیل ترس از ابتلا به کرونا ویروس، مراجعه بی‌‌دلیل به مراکز درمانی و بیمارستان‌ها افزایش یافته است، مردم باید بدانند میان سرماخوردگی و ابتلا به کروناویروس تفاوت‌هایی وجود دارد و تنها کسانی می‌‌توانند مشکوک به کروناویروس باشند که علائم ویروسی در دستگاه تنفسی فوقانی خود، تب بالا و طولانی‌مدت دارند.

۷- تشخیص اولیه موارد مشکوک باید از سوی متخصصان عفونی مستقر در مراکز معرفی شده صورت گیرد، چرا که به دلیل علائم مشابه با آنفلوانزا این امر می‌تواند باعث اشتباه در ذهن افراد و ایجاد هیجانات نابجا در جامعه و افراد خانواده شود.

۸- افراد مبتلا به بیماری‌‌های شبه آنفلوآنزا بهتر است در منزل استراحت کرده و از حضور در اماکن عمومی و دست دادن و روبوسی کردن با سایر افراد خودداری کنند.

۹- مهم‌ترین دستورالعمل پیشگیری در رابطه با تمامی بیماری‌های تنفسی رعایت مراودات اجتماعی امن از جمله بهداشت دست، پرهیز از دست دادن و روبوسی کردن و رعایت آداب سرفه کردن مثل استفاده از دستمال شخصی و در صورت نبود دستمال از تا خوردگی آستین در محیط آرنج استفاده شود.

۱۰- با توجه به اینکه حرارت مستقیم و شعله می‌تواند ویروس را از بین ببرد، به‌همین دلیل مردم می‌‌توانند بدون نگرانی به شرطی که بدون واسطه غذا و نان را از محل معتبر خریداری کنند، اقدام به تهیه و مصرف غذا و نان کنند.

۱۱- حضور در مکان‌هایی که تجمعات انسانی وجود دارد توصیه نمی‌شود،‌ در شرایط کنونی بهتر است افراد از حضور در باشگاه ‌ها و استخرهای شلوع، آرایشگاه‌ها و مکان‌هایی از این قبیل خودداری کنند و تردد با وسایل نقلیه همگانی تنها در صورت لزوم صورت گیرد.

۱۲- استفاده از ماسک به ویژه ماسک‌های معروف به  N۹۵ و FFP۲ را برای تمام مردم ضروری نیست و توصیه می‌شود مردم اقدام به خرید تعداد بالای ماسک و ذخیره سازی آن نکنند.

۱۳- در حال حاضر کارخانه‌های تولید ماسک در سه نوبت کاری در حال فعالیت هستند تا مشکلی برای تامین آن به وجود نیاید.

۱۴- عمر مفید ماسک‌‌های یک لایه حدود دو تا سه ساعت است و عمر مفید ماسک‌های فیلتردار  N۹۵ بین ۸تا ۱۲ ساعت است، البته‌ این نوع ماسک را بهتر است کسانی مصرف کنند که با افراد دارای علامت بیماری سر و کار دارند مانند کادر درمان و تیم‌های بالینی که در محیط های دربسته و در معرض با موارد مشکوک احتمالی بالایی قرار دارند. تهیه وسایل حفاظت شخصی برای این افراد در بیمارستان‌‌ها از نکات حائز اهمیت است.

۱۵- افراد جامعه در هنگام مراجعه به مراکز درمانی و مشاهده همکاران در پوشش‌های استاندارد و تعریف شده برای کادر درمان از گرفتن عکس و انتقال متن‌های غیرمتعارف و ایجادکننده هیجانات کاذب برای دیگر افراد جامعه خودداری کنند.

۱۶- از سویی دیگر توصیه می‌شود از مراجعه غیرضروری به مراکز درمانی به ویژه دندانپزشکی‌ها خودداری شود تا احتمال انتقال و شانس ابتلا بروز پیدا نکند.‌

۱۷- تبادل پول کاغذی راهی برای انتقال بسیاری بیماری‌ها محسوب می‌شود، بنابراین بهتر است از کارت‌های عابربانک و دیگر روش‌های پرداخت مانند انتقال از سیستم‌های گوشی استفاده کنیم.

۱۸- فروشندگان نیز به‌طور مکرر اقدام به ضدعفونی کردن دستگاه‌های کارتخوان خود کنند.

۱۹- با توجه به اینکه هنوز دارو و واکسن تایید شده قطعی برای این بیماری وجود ندارد، به جای ایجاد اضطراب در مثبت یا منفی بودن نتایج و اینکه آمار مربوط به موارد چقدر است بهتر است تمام تمرکز در کاهش اضطراب و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی به ویژه بهداشت فردی صورت گیرد.

۲۰- از هموطنان تقاضا داریم اطلاعات ضروری و موردنیاز خود را تنها از مراجع رسمی مانند شبکه‌های خبری ملی و روابط عمومی دانشگاه‌های علوم پزشکی دریافت کرده و در صورت مواجهه با اخبار، کلیپ و صداهای ضبط شده غیر رسمی و غیر معتبر که تحت نام افراد مسئول خود را معرفی می‌کنند، از انتشار آن خودداری کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Real Time Web Analytics