قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / آشنایی با ‌آیت‌الله صالحی رئیس جدید شورای علمای شیعه افغانستان
آشنایی با ‌آیت‌الله صالحی رئیس جدید شورای علمای شیعه افغانستان

آشنایی با ‌آیت‌الله صالحی رئیس جدید شورای علمای شیعه افغانستان

‌آیت‌الله صالحی به عنوان دومین رئیس شورای علمای شیعه افغانستان انتخاب شد.

به گزارش شبکه اجتهاد، شورای علمای شیعه افغانستان در پانزدهمین نشست خود ‌آیت‌الله محمد‌هاشم صالحی را به ریاست این شورا انتخاب کرد.

آیت‌الله محمد آصف محسنی موسس و رئیس شورای علمای شیعه افغانستان چندی قبل دار فانی را وداع گفت که پس از ایشان، آیت‌الله محمد‌هاشم صالحی به عنوان دومین رئیس شورای علمای شیعه افغانستان انتخاب شد.

آشنایی با ‌آیت‌الله صالحی رئیس جدید شورای علمای شیعه افغانستان

محمد‌هاشم صالحی مدرس در سال ۱۳۲۴ شمسی در دره ترکمن واقع در ولایت پروان در خانواده‌ای مذهبی چشم به جهان گشود.

پدرش حاج قنبر خان علی از محترمین و بزرگان دره ترکمن بود و عشق و علاقه وافری به روحانیت داشت و به همین علت وی را که کوچکترین فرزند خانواده بود، در سن ده سالگی روانه مکتب نمود.

محمد‌هاشم صالحی در مکتب خانه در همان منطقه ترکمن تا مرحله سطوح ابتدایی مشغول به تحصیل و تعلیم بود و سپس برای تحصیل سطوح بالای علوم دینی روانه کابل شد. پس از به اتمام رساندن سطوح عالیه مشغول به تدریس به عنوان یکی از مدرسین مدرسه محمدیه کابل شد.

تحصیل در حوزه نجف

استعداد وافر او نسبت به علوم دینی باعث شد که در سال ۱۳۴۴ برای ادامه تحصیل عازم نجف شود تا علاوه بر زیارت قبور ائمه اطهار از حوزه علمیه نجف اشرف بهره‌مند شود.

وی پس از ورود به نجف از درسهای خارج فقه و اصول اساتید بزرگواری همچون آیات عظام امام خمینی، سید ابوالقاسم خوئی و سید محمد باقر صدر کسب فیض نموده، علاوه بر این از اساتید دیگری همچون شیخ کاظم تبریزی، میرزا جواد تبریزی و شیخ محمد اسحاق فیاض استفاده نمود.

اخراج از عراق و سفر به ایران

‌آیت‌الله صالحی صالحی در سال ۱۳۵۵ هنگام بازگشت از زیارت حرم امام حسین به نجف به وسیله عمال بعثی دستگیر شد و پس از مدت طولانی زندانی شدن از عراق اخراج شد و به ایران آمد.

‌آیت‌الله صالحی در ایران به فعالیت‌ها و مباحث حوزوی خود ادامه داد و سال‌ها به تدریس فقه و اصول مشغول بود.

هم اکنون ‌آیت‌الله محمد‌هاشم صالحی به عنوان مؤسس حوزه علمیه رسالت کابل، مشغول تدریس سطوح عالیه و خارج اصول می‌باشد.

 ایشان قبلاً از سوی ریاست جمهوری افغانستان به عنوان ریاست کمیسیون امنیت در شورای عالی قضائی افغانستان مشغول به خدمت بود و در حال حاضر در سمت مشاور عالی ریاست جمهوری اسلامی افغانستان در امور دینی به فعالیت مشغول می‌باشد. حبرگزاری حوزه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics