قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / آیت‌الله امامی کاشانی درگذشت
آیت‌الله امامی کاشانی درگذشت

آیت‌الله امامی کاشانی درگذشت

آیت‌الله محمد امامی کاشانی، تولیت مدرسه عالی و دانشگاه شهید مطهری، عضو مجلس خبرگان رهبری، امام جمعه موقت تهران و از شاگردان امام خمینی و آیات محقق داماد، شیخ مرتضی حائری و میرزا جواد تبریزی؛ ساعتی پیش در منزل به علت ایست قلبی در سن ۹۲ سالگی دارفانی را وداع گفت.

به گزارش خبرنگار اجتهاد، آیت‌الله محمد امامی کاشانی (۱۳۱۰-ش۱۴۰۲) پیش از انقلاب اسلامی ایران، در مساجد تهران علیه حکومت پهلوی سخنرانی می‌کرد و به همین دلیل ممنوع‌المنبر شده بود. ریاست دیوان عدالت اداری، نمایندگی مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی، تولیت مدرسه عالی شهید مطهری و عضویت در جامعه روحانیت مبارز، شورای نگهبان، هیئت بازنگری قانون اساسی جمهوری اسلامی و مجمع تشخیص مصلحت نظام از مسئولیت‌های وی پس از انقلاب اسلامی ایران است. کتاب دو جلدی خطّ امان در تبیین ادله عقلی و فلسفی اثبات وجود و ظهور امام زمان(عج) و گفتگو با اندیشمندان گوناگون مسیحی و یهودی درباره مهدویت از آثار اوست.

زندگی‌نامه

محمد امامی کاشانی در ۱۰ مهر ۱۳۱۰ش در محله کلهر کاشان به دنیا آمد. پدرش میرزا ابوترابِ امام جمعه، امام جمعه کاشان بود. به گفته وی اجدادش اقامه نماز جمعه کاشان را بر عهده داشتند. امامی کاشانی از سال ۱۳۱۷ش تحصیلات ابتدایی را آغاز کرد و در سال ۱۳۲۳ش وارد حوزه علمیه کاشان شد و ادبیات عرب را نزد آیت‌الله راستی کاشانی فراگرفت.

در سال ۱۳۲۸ش با سفارش آیت‌الله یثربی به مدرسه سپهسالار تهران رفت ولی بیشتر از دوماه در آنجا نماند سپس با نامه‌ای که پدرش برای آیت‌الله بروجردی نوشته بود به قم رفت و در مدرسه فیضیه با محمدرضا مهدوی کنی هم‌ حجره شد.

امامی کاشانی دروس مقدمات و سطح را نزد اساتید: موسی صدر، مهدی حائری، محمد صدوقی، سید شهاب‌الدین مرعشی نجفی، مجاهدی تبریزی و علی مشکینی فرا گرفت و در دروس شیخ مرتضی حائری و میرزا جواد تبریزی نیز شرکت می‌کرد.

او در ۲۳ سالگی در درس خارج فقه و اصول امام خمینی و آیت‌الله محقق داماد شرکت می‌کرد و دروس فلسفه و عرفان را نزد علامه طباطبایی و استاد سید ابوالحسن رفیعی فرا گرفت.

در سال ۱۳۴۰ش در حوزه علمیه تهران مشغول تدریس دروس سطح شد. در سال ۱۳۴۳ش سفر کوتاهی به نجف داشت و در دروس آیت‌الله سید محسن حکیم و آیت‌الله خویی نیز شرکت کرد.

سخنرانی علیه حکومت پهلوی

امامی کاشانی از سال ۱۳۴۰ش فعالیت‌های سیاسی خود را علیه حکومت پهلوی با سخنرانی‌هایش در جلسات هفتگی و مساجد تهران شروع کرد. در سال‌های ۱۳۴۹ش تا ۱۳۵۰ش در مساجد تهران از جمله مسجد هدایت علیه حکومت شاه سخنرانی می‌کرد و به همین خاطر ممنوع‌المنبر شد.

در سال ۱۳۵۶ش جزو هسته مرکزی جامعه روحانیت مبارز تهران بود و با صدور حکم و بیانیه از جانب امام خمینی آن را منتشر می‌کرد.

مسئولیت‌های پس از انقلاب

مرحوم امامی کاشانی در سال ۱۳۵۸ش با همکاری جمعی از جوانان، انجمن اسلامی دانش‌آموزان را تأسیس کرد. در سال ۱۳۵۹ش با تشکیل اولین دوره مجلس شورای اسلامی، به نمایندگی از مردم کاشان وارد مجلس شد. او همچنین اولین رئیس دیوان عدالت اداری ایران بود که در سال ۱۳۶۱ش فعالیتش را آغاز کرد. امامی کاشانی با حکم امام خمینی از اعضای هیئت بازنگری قانون اساسی ایران در سال ۱۳۶۸ش بود.

عضویت در شورای نگهبان و مجلس خبرگان

امام خمینی در سال ۱۳۶۲ش امام کاشانی را به عنوان عضو شورای نگهبان منصوب کرد و تا سال ۱۳۷۸ش در عضویت این شورا بود. همچنین او از سال ۱۳۶۲ش تا ۱۳۹۷ش به عنوان نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان حضور داشت.

تولیت مدرسه سپه‌سالار

امامی کاشانی در سال ۱۳۶۱ش به حکم امام خمینی امامی کاشانی به عنوان تولیت مدرسه عالی شهید مطهری منصوب شد. مرحوم آیت‌الله امامی کاشانی برای این مدرسه، شعبه‌هایی در شهرهای یزد، مشهد و اهواز راه‌اندازی کرد.

امام جمعه تهران

وی از سال ۱۳۶۰ش تا سال ۱۳۹۷ش سمت امام جمعه تهران را بر عهده داشت.

نگارش کتاب خط امان

کتاب «خط امان» اثر امامی کاشانی است که در دو جلد به چاپ رسیده است. جلد اول کتاب در رابطه با ادله عقلی و فلسفی اثبات امام زمان(عج) است و جلد دوم به نظریات ادیان مسیحی و یهودی درباره مصلح و منجی آخرالزمان می‌پردازد. گفتگو با اندیشمندان گوناگون مسیحی و یهودی درباره مهدویت از آثار اوست.

رحلت

آیت‌الله محمد امامی کاشانی (ره) پس از عمری مجاهدت در راه علم و انقلاب؛ ساعتی پیش در منزل به علت ایست قلبی در سن ۹۲ سالگی دار فانی را وداع گفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics