قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / آیت‌الله حسینی بوشهری رئیس جامعه مدرسین شد + مروری بر فعالیت‌ها
آیت‌الله حسینی بوشهری رئیس جامعه مدرسین شد + مروری بر فعالیت‌ها

با حضور اعضای جامعه مدرسین صورت گرفت؛

آیت‌الله حسینی بوشهری رئیس جامعه مدرسین شد + مروری بر فعالیت‌ها

آیت‌الله سید‌هاشم حسینی بوشهری با رأی اکثریت اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به عنوان رئیس این نهاد عالی حوزوی انتخاب شد.

به گزارش خبرنگار اجتهاد، نشست اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم عصر امروز جمعه ۲۸ آذر برگزار گردید، که آیت‌الله سید‌هاشم حسینی بوشهری با رأی اکثریت قاطع اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به عنوان رئیس، آیت‌الله سیداحمد خاتمی نائب رئیس اول و حجت‌الاسلام والمسلمین عباس کعبی به عنوان نائب رئیس دوم این نهاد عالی حوزوی انتخاب شدند.

در اطلاعیه جامعه مدرسین حوز ه علمیه قم آمده است: ضمن گرامیداشت یاد و خاطره حضرت آیت‌الله آقای حاج شیخ محمد یزدی(ره) ریاست فقید شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، بدینوسیله به اطلاع می‌رساند در جلسه شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ۱۳۹۹/۰۹/۲۸ حضرت آیت‌الله سید‌هاشم حسینی بوشهری (دامت برکاته) با رای اکثریت قاطع اعضاء به ریاست شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و حضرات آیات آقایان: سید احمد خاتمی و عباس کعبی به ترتیب به عنوان نواب رئیس اول و دوم انتخاب شدند.

همچنین حضرات آیات آقایان محسن اراکی و محمود عبداللهی به عنوان منشی و حضرت آیت‌الله ابوالقاسم وافی به عنوان امین مالی ابقاء گردیدند.

لازم به ذکر است، بیش از این حضرت آیت‌الله یزدی (ره) رئیس فقید شورایعالی حوزه‌های علمیه پس از پایان ۱۰ سال خدمت در قوه قضاییه به عنوان نائب رییس جامعه مدرسین و دبیر شورایعالی حوزه‌های علمیه فعالیت داشتند و از سال ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۹ نیز ریاست این نهاد بلند پایه حوزوی را برعهده داشتند.

گذری بر فعالیت‌های علمی، فرهنگی و سیاسی

آیت‌الله‌ سید‌هاشم‌ حسینی‌ بوشهری‌ در سال‌ ۱۳۳۵ در بخش‌ بُردِخون‌ از حوالی‌ بندر دیر استان‌ بوشهر به‌ دنیا آمد. پدر او روحانی‌ بود و اگر چه‌ بسیاری‌ از دروس‌ رسمی‌ حوزه‌ را نخوانده‌ بود، در منطقه خود مورد اعتماد مردم‌ و به‌ رتق‌ و فتق‌ امور مردم‌ و حل‌ منازعه‌ بین‌ آنها می‌پرداخت‌ و خود از راه‌ کشاورزی‌ روزگار می‌گذراند. مادر او نیز خود دختر عالمی‌ فرزانه‌ بود و در شکل‌گیری‌ شخصیت‌ آیت‌الله‌ حسینی‌ بوشهری‌ نقش‌ بسزایی‌ ایفا می‌کرد.

دوران‌ تحصیل‌: حسینی‌ بوشهری‌ پس‌ از به‌ پایان‌ رساندن‌ دوره دبستان‌، به‌ تحصیلات‌ علوم‌ دینی‌ روی‌ آورد. مشوق‌ اصلی‌ او در این‌ امر پدرش‌ بود. او تحصیلات‌ خود را در مدرسه‌ علمیه‌ بوشهر آغاز کرد و پس‌ از طی‌ بخشی‌ از دروس‌ مقدمات‌ به‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌ رو آورد. در قم‌ درسهای‌ باقیمانده‌ از دوره مقدمات‌ را فرا گرفت‌ و سپس‌ دوره سطح‌ را آموخت‌ و به‌ درس‌ خارج‌ راه‌ یافت‌. ضمن‌ اینکه‌ در دروس‌ اخلاق‌ استادان‌ خود شرکت‌ می‌نمود. وی‌ همگام‌ با تحصیل‌ به‌ تدریس‌ آنچه‌ آموخته‌ بود نیز می‌پرداخت‌.

اساتید: حسینی‌ بوشهری‌ در حوزه‌ علمیه‌ بوشهر و قم‌ به‌ محضر عالمان‌ و استادان‌ بسیاری‌ شرفیاب‌ شد. او دروس‌ مقدمات‌ را در مدرسه‌ علمیه‌ بوشهر آغاز کرد و پس‌ از فراگرفتن‌ جامع‌ المقدمات‌ و بخشی‌ از کتاب‌ سیوطی‌ به‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌ وارد شد.

وی‌ در قم‌ ادامه‌ کتاب‌ سیوطی‌ و نیز کتب‌ مغنی‌ و معانی‌ و بیان‌ و شرح‌ لمعه‌ را به‌ صورت‌ خصوصی‌ از محضر اساتید آن‌ زمان‌ فرا گرفت‌. در دوره سطح‌ نیز بخش‌ عمده‌ای‌ از رسائل‌ و مکاسب‌ را نزد مرحوم‌ آیت‌الله‌ ستوده‌ آموخت‌. بخشهایی‌ از رسائل‌، کفایه‌ و قوانین‌ را از محضر آیت‌الله‌ میرزا محسن‌ دوزدوزانی‌ بهره‌ برد. او بسیاری‌ از مباحث‌ کفایه‌ را نیز از درس‌ مرحوم‌ آیت‌الله‌ پایانی‌ استفاده‌ کرد. با اتمام‌ دروه‌ سطح‌ به‌ درس‌ خارج‌ فقه‌ مرحوم‌ آیت‌الله‌ گلپایگانی‌، آیت‌الله‌ فاضل‌ لنکرانی‌، آیت‌الله‌ تبریزی‌ رفت‌.

در زمینه‌ اصول‌ نیز مدتی‌ از محضر مرحوم‌ آیت‌الله‌ میرزا‌هاشم‌ آملی‌ بهره‌ برد. سپس‌ یک‌ دوره‌ کامل‌ اصول‌ را از خدمت‌ آیت‌الله‌ مکارم‌ شیرازی‌ و بخشهای‌ بسیاری‌ را نیز از محضر آیت‌الله‌ وحید خراسانی‌ فرا گرفت‌.

در طی‌ این‌ سالها در بخش‌ حکمت‌ و عرفان‌ به‌ درس‌ آیت‌الله‌ حسن‌ زاده‌ آملی‌ و آیت‌الله‌ انصاری‌ شیرازی‌ رفت‌ و اسفار را نزد این‌ عالمان‌ وارسته‌ آموخت‌.

فعالیت‌های‌ علمی‌ و فرهنگی‌: آیت‌الله‌ حسینی‌ بوشهری‌ از نخستین‌ سالهای‌ تحصیل‌ به‌ امر تدریس‌ اهتمام‌ ویژه‌ای‌ داشت‌، به‌ گونه‌ای‌ که‌ مصمم‌ بود هر درسی‌ که‌ می‌آموزد، بیاموزاند. از این‌ رو با شروع‌ سیوطی‌، به‌ تدریس‌ اشتغال‌ داشت‌ که‌ این‌ مسأله‌ هم‌ اکنون‌ نیز ادامه‌ دارد. بسیاری‌ از نوارهای‌ تدریس‌ او هماره‌ مورد استفاده طلاب‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌ است‌.

وی‌ بارها دروس‌ مقدمات‌، شرح‌ لمعه‌، رسائل‌، مکاسب‌، کفایه‌ و بخشهایی‌ از عروهالوثقی‌ را تدریس‌ کرد. در فن‌ خطابه‌ نیز پس‌ از نگارش‌ جزوه‌ای‌ در این‌ زمینه‌ سالیانی‌ چند به‌ تدریس‌ برای‌ علاقه‌مندان‌ به‌ آشنایی‌ با فن‌ سخنوری‌ اشتغال‌ داشتند که‌ در طی‌ این‌ سالها شاگردان‌ بسیار را تربیت‌ کرده‌اند.

او در کنار این‌ فعالیتها از تدریس‌ در دانشگاه‌ها باز نمانده‌ و به‌ گونه‌ای‌ مستمر به‌ تدریس‌ در دانشگاه‌های‌ تهران‌ و قم‌ اشتغال‌ داشته‌ است‌.

تألیفات: آیت‌الله حسینی بوشهری در عرصه تحقیق و تألیف، آثار قلمی نفیسی نیز از خویش به یادگار نهاده است که از آن جمله می‌توان از آثار ذیل یاد کرد:

۱- کتاب حدیث ایمان؛ ۲- کتاب ادب‎نامه پارسایان؛ ۳- کتاب تبارنامه نور و ظلمت؛ ۴- کتاب روز بازگشت؛ ۵- برگی از دفتر عاشورا؛ ۶- تقریرات دروس خارج فقه و اصول؛ ۷- تقریرات دروس تفسیر؛ ۸- تقریرات دروس منطق و فلسفه؛ ۹- تعلیقه بر کتاب اصول فقه تألیف مرحوم مظفر‌؛ ۱۰- شرحی بر کتاب اجتهاد و تقلید العروه الوثقی تألیف مرحوم آیت‌‎الله طباطبایی یزدی‌؛ ۱۱- تفسیر سوره حمد ۱۲- القواعد الفقهیه فی فقه الامامیه و … همچنین، مقالات و جزوات بسیاری در زمینه‌های فقه، اصول، اخلاق و تفسیر قرآن از سوی وی نگاشته است.

آیت‌الله‌ حسینی‌ بوشهری‌ در عرصه‌ تحقیق‌ و تألیف‌ کتب‌ و مقالاتی‌ را به‌ رشته‌ تحریر درآورده‌ است‌ که‌ از آن‌ جمله‌ می‌توان‌ به‌ موارد زیر اشاره‌ کرد: ۱ـ شرحی‌ بر کتاب‌ اجتهاد و تقلید عروه الوثقی‌ ۲ـ شرح‌ عربی‌ بر کتاب‌ اصول‌ فقه‌ ۳ـ تقریرات‌ دروس‌ فقه‌ و اصول‌. همچنین‌ مقالات‌ و جزوات‌ بسیاری‌ به‌ تناسب‌ تدریس‌، در زمینه‌های‌ فقه‌ و اصول‌، اخلاق‌ و تفسیر قرآن‌ نگاشته‌ است.

ایشان‌ از همان‌ سالهای‌ اولیه‌ تحصیل‌ اهتمام‌ ویژه‌ای‌ به‌ امر تبلیغ‌ داشته‌ به‌ گونه‌ای‌ که‌ به‌ مناطق‌ گوناگون‌ در داخل‌ و خارج‌ کشور سفر کرده‌ به‌ تبلیغ‌ مبانی‌ دین‌ مبین‌ اسلام‌ پرداخته‌ و می‌پردازد.

فعالیت‌های‌ سیاسی‌: حسینی‌ بوشهری‌ در طول‌ سالهای‌ مبارزه‌ امام‌ و امت‌ مسلمان‌ ایران‌ بر ضد رژیم‌ پهلوی‌، همواره‌ با این‌ سیل‌ خروشان‌ همراه‌ بوده‌ است‌. او مبارزه‌ را از سنین‌ نوجوانی‌ و در بوشهر آغاز کرد و در قم‌ نیز آن‌ را پی‌ گرفت‌. او اعلامیه‌های‌ امام‌(ره‌) را بین‌ مردم‌ منتشر می‌کرد که‌ این‌ مسأله‌ موجب‌ چندین‌ بار دستگیری‌ و بازجویی‌ وی‌ شد.

آیت‌الله‌ حسینی‌ بوشهری‌ پس‌ از انقلاب‌ در فعالیتهای‌ گوناگون‌ علمی‌ و فرهنگی‌ حضور داشته‌اند که‌ از جمله‌ می‌توان‌ به‌ موارد زیر اشاره‌ کرد:

۱- مدیریت مدرسه حوزوی رسالت در قم

۲- مدیریت مدرسه حوزوی حضرت آیت‌الله گلپایگانی‌؛ در قم

۳- مدیریت مدرسه حوزوی حجتیه (طلاب غیرایرانی) قم

۴- معاونت آموزش مرکز جهانی علوم اسلامی

۵- ریاست هیأت مدیره مرکز جهانی علوم اسلامی و عضویت در هیأت امنای سازمان حوزه‌ها و مدارس خارج از کشور

۶- نائب رئیس هیأت امنای جامعه المصطفی العالمیه با حکم مقام معظم رهبری

۷- عضویت در هیأت امنای جامعه الزهرا سلام الله علیها با حکم مقام معظم رهبری

۸- ریاست ممتد مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم طی پنج دوره

۹- مدیر مسئول مجله پیام حوزه

۱۰- سردبیر مجله حکومت اسلامی

۱۱- مدیر مسئول مجله حدیث حوزه

۱۲- عضویت در شورای عالی آموزش و پرورش کشور

۱۳- مدیر مسئول در هفته‌نامه افق حوزه

۱۴- قائم مقام مرکز مدیریت حوزه علمیه قم

۱۵- مدیریت حوزه‌های علمیه سراسر کشور

۱۶- نائب رئیس شورای سیاستگذاری حوزه‌های علمیه خواهران

۱۷- نائب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

۱۸- عضویت در شورای عالی حوزه علمیه قم

۱۹- امام جمعه قم

آیت‌الله‌ حسینی‌ بوشهری‌ اکنون به عنوان استاد برجسته و مشهور حوزه علمیه قم، عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه و شورای سیاستگذاری حوزه‌های علمیه خواهران، امام جمعه قم و عضو شورای عالی آموزش و پرورش و نیز نماینده مردم استان بوشهر در مجلس خبرگان رهبری، اشتغال به خدمت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics