قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / از حشدالشعبی خواستم در برابر داعش، جان و مال خود را سپر اهل‌سنت کنند
از حشدالشعبی خواستم در برابر داعش، جان و مال خود را سپر اهل‌سنت کنند

آیت‌الله سیستانی:

از حشدالشعبی خواستم در برابر داعش، جان و مال خود را سپر اهل‌سنت کنند

آیت‌الله اراکی که به منظور شرکت در راهپیمایی عظیم اربعین راهی عراق شده است، با آیت‌الله العظمی سیستانی از مراجع عظام تقلید دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش شبکه اجتهاد، آیت‌الله شیخ محسن اراکی دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی که در راهپیمایی عظیم اربعین شرکت کرده است، به دیدار آیت‌الله العظمی سیستانی رفت که نکاتی از فرمایشات ایشان به نقل از خبرگزاری تقریب ذکر می‌گردد.

در این دیدار آیت‌الله سیستانی وحدت بین شیعه و سنی را مورد تأکید قرار داده و فرمودند: در جلسه‌ای که با حضور تعداد زیادی از نیروهای حشدالشعبی داشتند یکی از آن‌ها چنین گفته بود که ما با اخواننا السنه هم‌زیست و برادر هستیم. من به ایشان گفتم: نگویید اخوان سنه بلکه بگویید انفسنا السنه؛ آن‌ها خود ما هستند و با ما هیچ فرقی ندارند‌.

این مرجع تقلید ادامه دادند: به نیروهای حشدالشعبی گفتم که شما خود را سپر بلای مردم و همین خانواده‌های اهل سنتی که امروز داعش آن‌ها را مورد هجوم قرار می‌دهد و امنیت آن‌ها را سلب کرده است قرار دهید. گفتم شما جان و مال خود را سپر بلای آن‌ها قرار دهید و از آن‌ها دفاع کنید.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود بیان داشتند: علی‌رغم اینکه دشمنان اسلام در عراق تلاش داشتند که بین شیعه و سنی جنگ ایجاد کنند و برخی‌ها هم اصرار داشتند بر اینکه از بنده در این رابطه حکمی بگیرند. اما بنده ابا کردم و به‌هیچ‌وجه درگیری شیعه و سنی در عراق را به مصلحت ندانستم.

معظم‌له افزودند: وقتی‌ داعشی‌ها به مناطق اهل سنت حمله کردند سنی‌های همین مناطق الانبار و موصل به مناطق ما آمدند و ما دستور دادیم و از مردم خواستیم که شیعیان -در مناطق شیعه‌نشین- درب خانه‌های خود را به روی آن‌ها باز کرده و به آن‌ها محبت کنند و همین‌طور هم شد؛ خود ما هم کمک‌های بسیار زیادی به آن‌ها کردیم؛ به بانوان بی سرپرست و بچه‌های یتیم آن‌ها و بسیاری از کسانی که توان کار کردن نداشتند، کمک‌های بسیار گسترده و عظیمی کردیم. و امروز بحمدلله نتیجه آن کارها را می‌بینیم.

آیت‌الله سیستانی با تاکید بر اینکه صبری که در عراق انجام گرفت امروز ثمره خود را نشان می‌دهد، گفتند: ما امروز شاهد برادری و اخوت کامل بین شیعه و سنی هستیم تا آنجایی که شهر موصل که اکثریت اهل سنت در آنجا زندگی می‌کنند در انتخابات اخیر یک نماینده شیعه را انتخاب کردند. اینکه سنی‌ها یک شیعه را انتخاب کنند نشان‌دهنده آن است که بحمدلله امروز فضای برادری و اخوت و صمیمیت بین همه مردم عراق به بهترین شکل برقرار است.

بخش دوم بیانات این مرجع تقلید درباره تلاش دشمن در جهت ایجاد تفرقه بود. ایشان در این بخش با اشاره به اینکه از روز اولی که صدام سقوط کرد آمریکایی‌ها اصرار داشتند که عراق را به چند قسمت تقسیم کنند، متذکر شدند: من در همان روز به شدت با این نظریه مخالفت کردم و گفتم عراق نباید تقسیم شود. آن‌ها می‌گفتند اگر عراق تقسیم شود شما شیعه‌ها بیشتر نفع خواهید برد زیرا بیشتر منطقه نفتی در اختیار شما قرار خواهد گرفت. می‌خواستند با این مطالب شیعه را قانع کنند که منطقه شیعه از منطقه اهل سنت عرب جدا شود. اما من در برابر این کار ایستادگی کردم و گفتم عراق به‌هیچ‌وجه نباید جدا شود؛ مصلحت عراق در این است که یکپارچه بماند و مردم عراق باید با هم برادر باشند؛ کرد و عرب سنی و عرب شیعه همه باید یک دست و یک دل باشند و با هم زندگی کنند. البته ایران هم کمک کرد و کمک‌های ایران در ایجاد آرامش و امنیت در عراق خیلی مؤثر بوده است.

آیت‌الله سیستانی گفتند: ما امروز شاهد آن هستیم که در این راهپیمایی اربعین از همه تیره‌ها و عقیده‌ها و گروه‌ها حضور دارند و این خود نشان‌دهنده وحدت امت اسلامی بلکه وحدت ادیان است. امروز ما نه‌تنها شیعه و سنی را در این راهپیمایی اربعین در کنار هم می‌بینیم بلکه از سایر ادیان و مذاهب هم افرادی را می‌بینیم که مشارکت می‌کنند. امروز کربلا و اربعین امام حسین علیه السلام نماد و محور وحدت در جهان اسلام شده‌اند.

مرجع تقلید شیعیان با بیان این مطلب که ما از نظرات رهبران ایران استفاده می‌کنیم، فرمودند: من بسیار مطالعه می‌کنم، البته در زمان صدام امکانات در اختیار ما نبود زیرا راه کتاب و راه‌های دیگر هم بر ما بسته بود. اما بعد از سقوط صدام من بسیار مطالعه می‌کنم و از قوانین کشورهای دیگر اطلاع پیدا کرده‌ام و می‌خوانم، از ایران بسیار کتاب می‌خوانم و می‌بینم که در ایران بحمدلله در همه عرصه‌ها نوشته‌های بسیار خوبی نوشته و منتشر می‌شود و من استفاده می‌کنم و آن‌ها را می‌خوانم.

آیت‌الله سیستانی در پایان سخنان خود خاطرنشان کردند: من برای ملت و مسئولین ایران دعا می‌کنم و امیدوارم که ان‌شاءالله هرچه زودتر این مشکل تحریم حل شده و این سایه سنگین تحریم از سر ملت ایران برداشته شود و ملت و رهبران ایران پیروز شوند و بتوانند بر همه مشکلات فائق آیند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics