قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / اظهار نظر شیخ الازهر درخصوص تعامل با روشنفکران دینی
شیخ الازهر تشکیل کارگروه «فقه شهروندی» را خواستار شد

اظهار نظر شیخ الازهر درخصوص تعامل با روشنفکران دینی

شیخ «احمد الطیب» شیخ الازهر مصر در دیدار با اعضای مرکز «گفت وگوی الازهر» با تاکید بر ضرورت ارتباط بیش از پیش با روشنفکران، از اعضای این مرکز خواست تا با آنان تعامل سازنده‌ای داشته باشند.

به گزارش شبکه اجتهاد، شیخ الازهر در این باره اظهار کرده است: باید با تمامی افراد روشنفکر، نخبگان دینی، اصحاب قلم و کسانی که دغدغه مسائل دین اسلام را دارند، تعامل سازنده‌ای داشت تا گفت‌وگوی فرهنگی میان شرق و غرب بهتر صورت بگیرد.

وی نبود فهم دوجانبه را از مشکلات اصلی در عدم ارتباط میان جهان اسلام و غرب دانست و اظهار داشت: انتظارها از مرکز گفت‌وگوی الازهر بسیار است و این نهاد باید بتواند وظیفه ارتباط مبتنی بر درک مشترک میان تمدن شرق و غرب را برقرار کند.

شیخ الازهر خاطر نشان کرد: اختلاف در عقیده از سنت‌های الهی و طبیعی است، بنابراین نقطه ثقل گفت‌وگو باید بر مساله تجدّدگرایی، رابطه اسلام و غرب، میراث اسلامی و مدرنیته و … باشد.

عالم اهل سنت مصر همچنین از اعضای مرکز گفت‌وگوی الازهر درخواست کرد تا با تاسیس نشریه‌ای به نام این مرکز، از تمام‌اندیشمندان، نخبگان و روشنفکران دینی دعوت به عمل آید تا مقالات، پژوهش‌ها و تحقیقات خود پیرامون موضوعات مرتبط با جهان اسلام را در این نشریه منتشر کنند.

احمد الطیب در پایان با بیان آنکه تجدّد باید ریشه در میراث اسلامی داشته باشد تصریح کرد: اگر میراث اسلامی را رها کنیم دچار بحران هویتی خواهیم شد. تنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Real Time Web Analytics