قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / اعضای پیشنهادی شورای عالی حوزه‌های علمیه معرفی شدند
اعضای پیشنهادی شورای عالی حوزه‌های علمیه معرفی شدند

اعضای پیشنهادی شورای عالی حوزه‌های علمیه معرفی شدند

با خاتمه یافتن مهلت فعالیت اعضای شورای عالی حوزه‌های علمیه، در آخرین جلسه جامعه مدرسین حوزه علمیه اعضای جدید توسط این نهاد انتخاب و اسامی آنها جهت تأیید خدمت مراجع و رهبر معظم انقلاب ارسال می‌شود.

به گزارش شبکه اجتهاد، در آخرین جلسه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ترکیب جدید شورای عالی حوزه، مشخص شد و در نهایت باید به تأیید مقام معظم رهبری و مراجع تقلید برسد.

اعضای شورای عالی حوزه با رأی‌گیری اعضای جامعه مدرسین تعیین می‌شوند و با انتخابات اخیر حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمد غروی و آیت‌الله مرتضی مقتدایی از جمع هفت نفره شورای عالی حوزه کنار رفتند.

آیت‌الله مهدی شب‌زنده‌دار، عضو فقهای شورای نگهبان، آیت‌الله محسن اراکی و حجت‌الاسلام والمسلمین محمود رجبی، قائم مقام مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، به عنوان اعضای جدید به این مجموعه اضافه شدند.

آیت‌الله رضا استادی از اعضای سابق شورای عالی حوزه هم در ترکیب جدید حضور ندارد و عملاً چند ماه است که با شورا خداحافظی کرده است؛ اعضای جدید در نهایت باید به تأیید مراجع تقلید برسند.

بحث انتخاب مدیر حوزه‌های علمیه و ابقای آیت‌الله علیرضا اعرافی در این سمت از جمله تصمیماتی است که مقرر شده از سوی اعضای شورا اتخاذ شود.

یادآور می‌شود، دوره فعالیت اعضای شورای عالی حوزه ۴ سال است و تدوین برنامه‌های مناسب به منظور ارتقای کیفیت تحصیل و تدریس مخصوصاً در زمینه فقه و فقاهت؛ طرح و تصویب ایجاد فضای آموزشی و توسعه مدارس و مراکز آموزشی علوم اسلامی؛ تعیین مقاطع تحصیلی، بر اساس اهداف مورد نظر تا نهایت تحصیلات حوزوی، با تعیین دروس مورد نیاز و محتوای کتب درسی و طرح و تهیه و اصلاح آن‌ها در هر مقطع و ارائه شیوه‌های مناسب امتحانی در مقاطع مختلف تحصیلی؛ تصویب طرح جهت ایجاد هماهنگی و پشتیبانی مراکز آموزشی علوم حوزوی؛ برنامه‌ریزی و توسعه جهت رشته‌های تخصصی، مخصوصاً فقه، عقاید، تفسیر، فلسفه اسلامی و تبلیغ و تعیین گرایش‌های مختلف در دوره‌های عالی علوم اسلامی و تهیه تقویم تعطیلات سالانه حوزه و ضوابط تعطیلات اضطراری از جمله وظایف شورای عالی حوزه‌های علمیه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Real Time Web Analytics