قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / اولویت نظام‌پردازی فقهی، مطابق اقتضائات اجتماعی ـ سیاسی عصری
اولویت نظام‌پردازی فقهی، مطابق اقتضائات اجتماعی ـ سیاسی عصری

در پیام تبریک استاد رشاد به ریاست مکرم مرکز دایره المعارف فقه اهل بیت(ع) تصریح شد؛

اولویت نظام‌پردازی فقهی، مطابق اقتضائات اجتماعی ـ سیاسی عصری

در پی انتصاب حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلیرضا حائری از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی به سمت ریاست مرکز دایره المعارف فقه اهل بیت(ع)، و رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، طی پیامی این انتصاب را تبریک گفت.

به گزارش شبکه اجتهاد، استاد علی‌اکبر رشاد رئیس شورای حوزه‌های علمیه استان تهران و مؤسس و رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، در این پیام، بر آمادگی حوزه‌های علمیه تهران و نیز واحدهای علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برای همکاری در زمینه نظام‌پردازی فقهی بر حسب اقتضائات عصری و رفع نیازمندی‌های نظام جمهوری اسلامی تاکید کرده است.

بهره‌گیری از نظرات افق‌گشای فقیه متفکر و اصولی مبتکر، صدر الشهدا آیت‌الله سیدمحمدباقر صدر (قدّه)، که مع الاسف چندان که باید مورد توجه کافی قرار نگرفته است، دیگر نکته مورد تاکید در این پیام است. متن پیام به شرح زیر است:

حضرت آیت‌الله حاج سیدعلیرضا حائری (مازال موفقاً)

ریاست مکرم مرکز دایره المعارف فقه اهل بیت (ع).

سلام الله علیکم

اکنون که مشیت مبارک نیابت عامه حضرت بقیه الله الأعظم (ارواحنا لتراب مقدمه الفداء)، آیت‌الله العظمی خامنه‌ای (دام ظله الوارف)، بر تفویض امر تدبیر شئون مرکز مهم دایره المعارف فقه اهل بیت (سلام الله علیهم) به کف با کفایت حضرت مستطاب عالی تعلق گرفته است، ضمن ابراز خرسندی از این اتفاق نورانی، حسن اعتماد و انتخاب معظم‌له را به آن برادر فاضل و فرهیخته متواضعانه تبریک عرض می‌کنم.

بی‌شک با توکل به ساحت سبحانی و توسل به ذیل عنایات اهل بیت (س)، و در سایه‌ی تدابیر کارگشا و مراتب فضل و سوابق علمی ارزشمند خویش، این فرصت فرخنده را به مجالی مغتنم برای تقویت و ارتقا این مرکز علمی فقهی معتبر و موفق تبدیل خواهید فرمود.

چنان که انتظار می‌رود: نظام‌پردازی فقهی و صورت‌بندی فقه غنی و قویم شیعه را، که میراث هزارساله‌ی سلف صالح است، حسب اقتضائات اجتماعی سیاسی عصری، خاصه در جهت تأمین نیازمندی‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی، در اولویت اقدامات آن مرکز قرار خواهید داد. نظرات افق‌گشای فقیه متفکر و اصولی مبتکر، صدر الشهدا آیت‌الله سیدمحمدباقر صدر (قدّه)، که جناب عالی از تلامذه آن بزرگ بشمارید، سرمایه‌ی عظیمی برای این مقصود قلمداد می‌شود اما مع الاسف چندان که باید هنوز مورد توجه کافی قرار نگرفته است.

اینک به عنوان خادم حوزه عریق عاصمه ام القرای اسلام، به اقتضای ارادت قدیم، و به حکم تکلیف شرعی و تعلقات صنفی، بدین‌وسیله آمادگی ارکان حوزه‌ی علمیه‌ی تهران و نیز گروه‌های علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه‌ی اسلامی را، برای هرگونه مساعدت و معاضدت با آن جناب در راستای تحقق رهنمودها و تدابیر رهبری فرهمند و فرزانه‌ی انقلاب اسلامی اعلام می‌دارم.

با اغتنام فرصت، خدمات و خاطره فقیه نواندیش، شاگرد برجسته‌ی شهید صدر (قدّس سرّهما) و یار باوفای رهبر معظم انقلاب اسلامی، مرحوم آیت‌الله هاشمی شاهرودی را گرامی داشته، از بارگاه باری برای آن راحل رستگار رحمت و مغفرت مسئلت می‌کنم.

انتصاب مدیریت مؤسسه دایرهالمعارف فقه اسلامی بر اساس مذهب اهل‌بیت(ع)

یادآوری می‌شود، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نیمه اردیبهشت‌ماه ۹۸ در حکمی حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلیرضا حائری را به مدیریت بنیاد دایرهالمعارف فقه اسلامی بر اساس مذهب اهل‌بیت علیهم‌السلام منصوب کردند. متن حکم رهبر انقلاب به این شرح است:

بسم الله الرّحمن الرّحیم

جناب مستطاب حجه‌الاسلام والمسلمین آقای حاج سیدعلیرضا حائری (دام افضاله)

یکی از موهبتها و الطاف الهی در دوران جمهوری اسلامی توفیق اقدام به تهیه‌ی دائره‌المعارف فقه اسلامی براساس مذهب اهل‌بیت علیهم‌السلام است که حقاً پدیده‌ئی افتخار آفرین و ماندگار و راه‌گشا است. نقش اصلی و اساسی را در این اقدام بزرگ مرحوم آیهاللههاشمی شاهرودی رحمه‌الله‌علیه بر عهده گرفته و با همکاری گروهی از فضلای برجسته، بخش مهمی از این بنای فاخر را به سامان رساندند. اکنون پس از ارتحال آن عالم محقق، لازم است تلاش مبارک برای به انجام رساندن این کار بزرگ ادامه یابد. اینجانب پس از بررسی و مشورت و جستجوی لازم جناب مستطاب‌عالی را که بحمدالله دارای منزلت علمی و شایستگی وافر میباشید و سالها در تدوین آن اثر برجسته همکاری و مشارکت داشته‌اید برای این مسئولیت مهم برگزیدم و مدیریت بنیاد متصدی این کار را به شما میسپارم و امیدوارم با جدیت و تلاشی که به کار خواهید برد ادامه‌ی کار را با کیفیت و سرعت شایسته به سامان برسانید. توفیقات جنابعالی و دیگر دست‌اندرکاران را از خداوند متعال مسألت میکنم.

سیّدعلی خامنه‌ای

۱۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics