قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / باید با حفظ سنت سلف صالح از شیوه‌های نوین بهره‌مند شویم/ نسبت به کاهش انگیزه تحصیلی برخی طلاب چاره اندیشی شود
باید با حفظ سنت سلف صالح از شیوه‌های نوین بهره‌مند شویم/ نسبت به کاهش انگیزه تحصیلی برخی طلاب چاره اندیشی شود

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه:

باید با حفظ سنت سلف صالح از شیوه‌های نوین بهره‌مند شویم/ نسبت به کاهش انگیزه تحصیلی برخی طلاب چاره اندیشی شود

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه گفت: وظیفه داریم به عنوان متولیان امر حوزه‌های علمیه نسبت به احیا، تقویت و انگیزه بخشی میان طلاب به سلف صالح خود برگردیم و سنت‌های حوزه را ضمن حفظ و صیانت از شیوه‌های نوین نیز بهره‌گیری کنیم.

به گزارش شبکه اجتهاد، حجت‌الاسلام والمسلمین شیخ جواد جواد مروی در ششمین اجلاسیه اساتید مراکز و مؤسسات تخصصی حوزه‌های علمیه که در سالن همایش‌های مدرسه علمیه معصومیه قم برگزار شد، اظهار کرد: در گذشته و دورانی که این مراکز تخصصی وجود نداشت، وقتی عالمی رشد‌ می‌کرد و انوار علمی آن در سخنان و تألیفات رشد و نمّو پیدا‌ می‌کرد بدون هیچ کم و کاستی در همه عرصه‌ها صاحب نظر و کلامش نافذ بود، حال با این همه تحولات و راه اندازی مراکز تخصصی که بجا هم است، آیا برتری خاصی وجود دارد؟.

استاد حوزه علمیه ادامه داد: فلسفه مراکز تخصصی از آن جهت بود که طلاب به جهت اشتیاق به موضوعات علمی و عدم زمان کافی برای رسیدن به اهداف خود به مراکز تخصصی مراجعه‌ می‌کردند تا در آن رشته مورد علاقه خود رشد کنند.

مروی گفت: باید خروجی نخبگانی این مراکز که  مطابق با سیاست‌ها و اهداف ترسیم شده است بررسی شود که آیا آن زمان شناسی، مخاطب شناسی، نیازسنجی که در دوران گذشته با آن اشتیاقی که میان طلاب وجود داشت و ثمره اش بزرگان و صاحب نظران شدند، امروز چنین امر مهمی میسرّ شده است یا خیر.

نسبت به کاهش انگیزه تحصیلی در میان  برخی طلاب چاره اندیشی شود

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه با بیان این که باید  نسبت به کاهش انگیزه تحصیلی در میان  برخی طلاب چاره اندیشی شود، به نقش کلیدی اساتید اشاره کرد و اظهارداشت: اساتید نقش اساسی و موتور محرّک این ایجاد انگیزه هستند و استاد‌ می‌تواند در نقش یک مربی عواملی که باعث این کاهش انگیزه شده است را برطرف و ترمیم نمایند.

مروی تصریح کرد: راحت طلبی، مشکلات معیشتی، الگوهای کاذب از جمله عوامل این کاهش انگیزه میان طلاب‌ می‌باشد که اساتید‌ می‌تواند با هدایت و راهبری خود ایجاد انگیزه کنند.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به طرح ۲۰۵۰ آموزش در کشور ژاپن گفت: دولت ژاپن در این طرح که دارای یک متمم نیز‌ می‌باشد آورده است، اگر‌ می‌خواهید در مناسبات علمی و علم آموزی موفق باشید، مباحثه علمی را ترک نکنید و نسبت به آن نگاه جدی داشته باشید.

وی ادامه داد: ما وظیفه داریم به عنوان متولیان امر حوزه‌های علمیه نسبت به احیا، تقویت و انگیزه بخشی میان طلاب به سلف صالح خود برگردیم و سنت‌های حوزه را ضمن حفظ و صیانت از شیوه‌های نوین نیز بهره گیری کنیم.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه در پایان تأکید: باید تلاش کنیم سنت‌های حوزه را در عرصه‌های آموزش، پژوهش را احیا کنیم. حوزه دارای پشتوانه عمیق و قوی نظری است باید این سنن را خوب دریابیم و ارائه کنیم و اساتید بهترین نقش را‌ می‌توانند در این خصوص ایفا کنند. حوزه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Real Time Web Analytics