قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / مفتی مصر: باید قانونی برای ممانعت غیر متخصصان از صدور فتوا تصویب شود
باید قانونی برای ممانعت غیر متخصصان از صدور فتوا تصویب شود

مفتی مصر:

مفتی مصر: باید قانونی برای ممانعت غیر متخصصان از صدور فتوا تصویب شود

شوقی علام مفتی مصر تأکید کرد: فتوا یک تخصص است و نیازمند مجوز و اجازه است و نباید شخص غیر متخصص در این زمینه وارد شود.

به گزارش شبکه اجتهاد، شوقی علام مفتی مصر در سخنانی اظهار داشت: بشریت اکنون در عصر تخصص زندگی می‌‌کند و به هیچ وجه شایسته نیست که پزشک یا وکیل یا مهندس، مجوزی از سوی اتحادیه خود نداشته باشد.

وی افزود: فتوا و صدور فتوا یک تخصص و تجربه است و تا حد زیادی نیازمند علم و دانش فراوان است و همچنین نیاز است که مفتی ادله شرعی و ابعاد مختلف آن و پیچیدگی‌های آن را در عصر حاضر بشناسد.

مفتی مصر تصریح کرد: فتوا یک تخصص است و نیازمند مجوز و اجازه است و نباید شخص غیر متخصص در این زمینه وارد شود.

شوقی علام نیز بیان داشت: تمامی اعمال تروریستی در سطح جهان که توسط گروهک‌های تروریستی اجرا می‌‌شود، می‌‌بینیم که کسی آن را مباح دانسته یا آن را شرعی قلمداد کرده است.

گفتمان دینی امروز با چالش‌های بسیاری روبه‌رو است

مفتی مصر، در گفت‌وگو با برنامه «تحت‌الشمس» که از شبکه ماهواره‌ای الشمس الیوم پخش می‌شود، گفت: دارالافتاء مصر با هوشیاری و دقت تمام با مسائل روز برخورد می‌کند و در فقه به یکی از مذاهب چهارگانه اکتفا نمی‌کند بلکه از آراء مجتهدین بزرگ در تمام مذاهب استفاده می‌کند و منافع مردم و کشور را تا جایی که مخالف با دین اسلام نباشد، در نظر می‌گیرد.

وی تأکید کرد: گفتمان دینی، امروزه با چالش‌های بسیاری روبه‌رو است که شاید مهمترین آنها چالش‌هایی باشد که امنیت و آرامش کل جامعه را تهدید می‌کند. لذا مقابله و رویارویی با چنین چالش‌هایی ضرورت دارد.

شوقی علام افزود: در همین راستا مدرن‌سازی لوازم و ابزارها و روش‌های سنتی و یافتن سازوکارهای جدیدی که همگام با پیشرفت علمی و فناوری باشد و همچنین درک لازم برای برخورد با اندیشه‌های افراطی که دشمنان دین اسلام از آنها برای تخریب امت اسلامی و از بین بردن اصول و ارزش‌های آن و اشاعه افراط‌گرایی و تروریسم سوء‌استفاده می‌کنند، ضرورت دارد.

وی با تأکید بر میانه‌روی در انتقال میراث اسلامی گفت: امت اسلامی در طول تاریخ خود تلاش کرده است تا با احکام شرعی زندگی خود را هماهنگ کند چرا که ماهیت دین شریف اسلام را به درستی و بر اساس مقصود خدا و رسولش درک کرده است. لذا انسان مسلمان باید بر اساس قوانین شرعی رفتار کرده و به تقویت اصول و ارزش‌های ثابت دین اسلام اهتمام داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics