قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / بررسی ۳۰۹ مقاله در اولین همایش «فقه اطلاعاتی»

بررسی ۳۰۹ مقاله در اولین همایش «فقه اطلاعاتی»

اولین همایش فقه اطلاعاتی با هدف تبیین فعالیت‌های اطلاعاتی در چارچوب فقه اهل بیت علیهم السلام روز گذشته با حضور جامعه اطلاعاتی کشور در استان قم آغاز و عصر امروز با معرفی صاحبان مقالات برگزیده در قم پایان یافت.
به گزارش شبکه اجتهاد از پایگاه اطلاع رسانی وزارت اطلاعات، از سیصد و نه مقاله رسیده‌ی پژوهشگران حوزه به دبیرخانه این همایش، یکصد و شش مقاله پذیرفته و در شش کمیسیون تخصصی فعالیت‌های اطلاعاتی از منظر فقهی، اطلاعات و قواعد فقهی: مباحث نظری، اطلاعات و قواعد فقهی: مباحث کاربردی، اطلاعات و سیره‌ی معصومین، اطلاعات و قرآن، اطلاعات و حریم خصوصی و حقوق شهروندی بررسی و از صاحبان مقالات برگزیده تجلیل شد.

محمود علوی وزیر اطلاعات در اولین روز این همایش انطباق کامل همه‌ی فعالیت‌ها و اقدامات جامعه اطلاعاتی کشور را بر اساس احکام شرع مقدس اسلام از جدی ترین دغدغه‌ها و نیازهای دست اندرکاران اطلاعاتی بیان و تأکید کرد: تبیین چارچوب شرعی این فعالیت‌ها، کار حوزه‌های علمیه است.

حجت‌الاسلام علوی گفت: حوزه باید مسیر منطبق با شرع اسلام را برای دستگاه اطلاعاتی کشور ترسیم و ریل گذاری کند.

وزیر اطلاعات ایجاد کرسی درس خارج فقه اطلاعات را در حوزه برای رفع نیازهای دستگاه اطلاعاتی لازم دانست.

حجت‌الاسلام علوی برپایی همایش فقه اطلاعاتی را نمود نیاز و اراده جدی دستگاه اطلاعاتی برای تطبیق کامل اطلاعات خود بر احکام شرع ارزیابی و بر تقویت تعامل با حوزه در این باره تأکید کرد.

همچنین حجت‌الاسلام سعیدی تولیت آستان مقدس حضرت معصومه سلام الله علیها، از دیگر سخنرانان این همایش، تأمین امنیت و خنثی کردن توطئه‌های دشمنان را وظیفه‌ی اصلی، وجه تمایز و مزیت دستگاه اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران با دستگاه‌های اطلاعاتی دیگر کشورها عنوان کرد و گفت: دستگاه اطلاعاتی ایران نقطه‌ی امید مردم است.

امام جمعه قم گفت: دستگاه‌های اطلاعاتی رایج دنیا کارشان مچ گیری، کمین و ایجاد وحشت در دل مردم دیگر کشورهاست؛ اما نگاه اسلام به دستگاه اطلاعاتی هرگز این گونه نیست و تفاوت ماهوی دارد.

حجت‌الاسلام سعیدی بر شناسایی افراد مستعد در تقویت امور امنیتی و اطلاعاتی و رعایت کامل اخلاق اسلامی در همه ی فعالیت‌های اطلاعاتی تأکید کرد.

آیت‌الله حسینی بوشهری مدیر حوزه‌های علمیه نیز در مراسم اختتامیه‌ی این همایش، شکل گیری دستگاه اطلاعاتی در نظام جمهوری اسلامی ایران را بر اساس قاعده‌ی فقهی حفظ نظام ارزیابی و تأکید کرد: براین اساس همه‌ی دست اندر کاران نظام باید به تقویت این دستگاه کمک کنند.

مدیر حوزه‌های علمیه با اشاره به تهدیدات مستمر دشمنان انقلاب اسلامی تصریح کرد: از ابتدای انقلاب تاکنون دستگاه اطلاعاتی کشور با قامتی استوار در برابر این توطئه‌ها ایستادگی و آن‌ها را خنثی کرده است و امنیت حاکم در کشور مرهون این تلاش‌ها است.

همایش فقه اطلاعاتی امروز با بررسی مقالات در کمیسیون‌های شش گانه و تجلیل از صاحبان مقالات برتر به کار خود پایان داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Real Time Web Analytics