قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / فقه و نجوم / خبر و یادداشت فقه و نجوم / بیانیه‌‌ دادگاه عالی عربستان سعودی درباره رؤیت هلال ماه
کشورهایی که روز شنبه‌ را اول ماه مبارک رمضان اعلام کردند

بیانیه‌‌ دادگاه عالی عربستان سعودی درباره رؤیت هلال ماه

به نقل از رسانه‌های خبری جهان عرب، دادگاه عالی عربستان سعودی شامگاه دیروز (شنبه) با صدور بیانیه‌‌ای اعلام کرد که هیچ گونه خبری دال بر رویت هلال ماه مبارک رمضان سال ۱۴۴۰ هجری قمری در مناطق مختلف این کشور را دریافت نکرده است.

به گزارش شبکه اجتهاد، دادگاه عالی عربستان در بیانیه خود همچنین تاکید کرده که امروز (یک شنبه) برای اعلام تصمیم خود بر اساس مسائل به اثبات رسیده در رابطه با رویت هلال ماه مبارک رمضان تشکیل جلسه خواهد داد.

به دنبال آن نیز کمیته استهلال ماه مبارک رمضان در امارات با صدور بیانیه‌‌ای اعلام کرد که فردا پس از نماز مغرب در اداره قضایی ابوظبی و به ریاست «سلطان بن سعید البادی الظاهری»، وزیر دادگستری این کشور تشکیل جلسه می دهد جایی که قرار است کمیته استهلال ماه‌های قمری در این اداره و تمامی دادگاه‌های شرعی مدارک مربوط به اثبات رویت هلال را ارائه دهند.

شورای عالی امور اسلامی بحرین نیز به نوبه خود در بیانیه‌‌ای تاکید کرد که اداره استهلال این کشور شامگاه امروز برای دریافت اخبار و شهادت افراد در رابطه با رویت هلال ماه مبارک رمضان تشکیل جلسه داده و تصمیم گرفته که این جلسه تا شامگاه فردا ادامه داشته باشد.

این بدان معنی است که در عربستان، امارات و بحرین هلال ماه رویت نشده و اگر اتفاق خاصی نیفتد نخستین روز ماه مبارک رمضان در این سه کشور عرب واقع در حاشیه خلیج فارس، پس فردا (دوشنبه) خواهد بود.

«ثقیل الشمری»، رئیس کمیته استهلال در وزارت اوقاف و امور اسلامی قطر نیز در یک کنفرانس خبری از عدم رویت هلال در این کشور خبر داد و در نتیجه فردا آخرین روز ماه مبارک شعبان و پس فردا نخستین روز ماه مبارک رمضان است.

در همین حال، اداره استهلال کویت نیز با صدور بیانیه‌‌ای اعلام کرد که هلال ماه مبارک رمضان در این کشور رویت نشده و در نتیجه پس فردا نخستین روز ماه روزه می باشد.

دارالافتای یمن نیز با صدور بیانیه‌‌ای اعلام کرد که به دلیل عدم رویت هلال ماه از سوی کمیته مسئول استهلال در این کشور، فردا آخرین روز ماه مبارک شعبان و پس فردا نخستین روز ماه مبارک رمضان است.

دیوان وقف سنی و مجمع فقهی عراق به همراه کمیته عالی استهلال در وزارت اوقاف اقلیم کردستان نیز با صدور بیانیه‌های جداگانه اعلام کردند که به دلیل عدم اثبات رویت هلال ماه مبارک رمضان در این کشور، فردا آخرین روز ماه مبارک شعبان و پس قردا نیز نخستین روز ماه روزه است.

شیخ «عبداللطیف دریان»، مفتی اهل تسنن لبنان نیز در بیانیه‌‌ای تاکید کرد که رویت هلال ماه در این کشور به اثبات نرسیده و در نتیجه فردا ۳۰ شعبان و پس فردا اول ماه مبارک رمضان می باشد.

دارالافتای شهر طرابلس، پایتخت لیبی نیز با صدور بیانیه‌‌ای اعلام کرد که پس فردا نخستین روز ماه مبارک رمضان در این کشور خواهد بود.

ریاست امور دینی ترکیه نیز با استناد به محاسبات نجومی، فردا را آخرین روز ماه مبارک شعبان و پس فردا را نخستین روز ماه مبارک رمضان اعلام کرد.

شورای فدرال ائمه استرالیا نیز به نوبه خود با صدور بیانیه‌‌ای تاکید کرد که دوشنبه نخستین روز ماه مبارک رمضان در این کشور می باشد.

اداره استهلال وابسته به شورای دین اسلام فرانسه نیز در پایان جلسه خود در مسجد جامع بزرگ شهر پاریس اعلام کرد که نخستین روز ماه مبارک رمضان در این کشور، پس فردا خواهد بود.

این در حالی است که برخی دیگر از کشورهای عربی و اسلامی از جمله امارات، بحرین، لیبی و سومالی نیز شامگاه امروز به دنبال رویت هلال ماه مبارک رمضان هستند با این حال کشورهای دیگری شامل عمان، مصر، سودان، اردن، فلسطین، مراکش، تونس، الجزایر و موریتانی فردا این کار را انجام می دهند که در این کشورها امروز ۲۸ شعبان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics