قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / بیشتر فضای مجازی علیه مرجعیت و دین حرکت‌‌ می‌کنند/ طلبه نباید جزو دسته بندی‌‌های سیاسی باشد/ نوار درسی برای طلبه همانند شیر خشک است
غیبت کردن شخص مظلوم از ظالم اشکال ندارد/ مشی امام راحل در موقع شنیدن غیبت

آیت‌الله سبحانی مطرح کرد:

بیشتر فضای مجازی علیه مرجعیت و دین حرکت‌‌ می‌کنند/ طلبه نباید جزو دسته بندی‌‌های سیاسی باشد/ نوار درسی برای طلبه همانند شیر خشک است

آیت‌الله سبحانی ضمن بیان نکاتی خطاب به طلاب و روحانیون، گفت: روحانیون و طلاب در مسایل سیاسی حتماً رعایت‌‌های لازم را داشته باشند البته منظور این نیست که چشم خود را ببندید و نبینید که در کشور چه اتفاقاتی‌‌ می‌افتد، اما طلبه نباید جزو دسته بندی‌‌های سیاسی باشد.

به گزارش شبکه اجتهاد، آیت‌الله شیخ جعفر سبحانی، در آیین افتتاح سال تحصیلی جدید حوزه‌‌های علمیه استان تهران که در مصلای حرم حضرت عبدالعظیم الحسنی (ع) برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به فرا رسیدن عید سعید غدیر، ابتدا نکاتی را با استناد به آیه «الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ» (سوره مائده) در مورد این روز بیان‌‌ می‌کنم. سوره مائده آخرین سوره‌ای است که بر پیامبر(ص) در سال دهم نازل شده، بعد از این سوره، آیه یا سوره دیگری نازل نشده است. ابتدا اینکه در آیه مورد اشاره از این سوره آمده، «الْیَوْمَ» روز، به معنای سال و فصل نیست بلکه به معنای «روز مشخص و معین» است. نکته دوم اینکه أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ دین شما را کامل کردیم. این روز در حقیقت‌‌ می‌تواند حلقه وصلی میان تمام فرق اسلامی باشد.

وی گفت: با استناد به آیات دیگر و احادیث‌‌ می‌تواند دریافت که این روز معین، روز غدیر است بنابراین ترویج غدیر در واقع ترویج توحید، دستورات الهی و وحدت است. ابلاغ ولایت امیرمؤمنان به دستور الهی بوده و از سوی دیگر پیامبر اسلام(ص) حکومتی را بر اساس دین و دستورات الهی بنا کردند و نسبت به مردم دلسوزی بسیاری داشتند بنابراین چگونه‌‌ می‌توانستند مردم را بعد از خود رها کرده و کسی را جانشین خود معرفی نکنند؟

ایشان خاطرنشان کرد: ابلاغ ولایت امیرمؤمنان(ع) به اندازه‌ای اهمیت دارد که خداوند به پیامبر خود‌‌ می‌فرماید اگر آن را ابلاغ نکند در واقع رسالت خود را کامل نکرده و به درستی انجام نداده است که این موضوع نشان از اهمیت ولایت الهی دارد.

آیت‌الله سبحانی در بخش دیگری از سخنان خود نکاتی را به حوزه‌‌های علمیه یادآور شد و گفت: اگر کسی وارد حوزه علمیه‌‌ می‌شود قطعاً باید هدف را مشخص کند، بی هدف‌‌ نمی‌توان به سمتی رفت. ما مانند دیگر فرق نیستیم که بگوییم کارهای خدا عبث است، حتماً غرض دارد، اما غرض به خودش برنمی گردد بلکه به مخلوقش برمی گردد؛ بنابراین فردی که وارد حوزه‌‌ می‌شود باید هدف خود را مشخص کند، اگر هدف مشخص شد، به نتیجه‌‌ می‌رسد.

وی ادامه داد: اگر نظرش این است که مدتی درس بخواند و سپس به جایی اشتغال پیدا کند هم خوب است، اما این مساله دیگر انقدر زحمت‌‌ نمی‌خواهد پس از مدت کمی به مقصد‌‌ می‌رسد، اما اگر‌‌ می‌خواهد سرباز امام زمان(عج) شود و در مرتبه بالاتر از اسلام دفاع کند، بتواند در مقابل فضایی که هجوم به تشییع و اسلام دارند، سینه سپر کنند و حقایق را حفظ کند، باید تواند بیشتری داشته باشد.

باید در شبانه روز حداقل ۸ ساعت کار علمی داشته باشید

آیت‌الله سبحانی خاطرنشان کرد: تحقیق و مطالعه یک تا دو ساعت‌‌ نمی‌تواند شما را در مسیر شیخ مفید و شیخ طوسی وارد کند، باید بیشتر از این مطالعه و تحقیق کنید. باید در شبانه روز حداقل ۸ ساعت کار علمی داشته باشید. هدف را مشخص کنید و در مسیر هدف خود حرکت کنید وگرنه با تحقیق و مطالعه کم انسان‌‌ نمی‌تواند به جایی برسد.

وی خطاب به طلاب به نکاتی نیز اشاره و تصریح کرد: نکته دومی که لازم است یادآور شوم، انتخاب رشته است. انتخاب رشته در حوزه‌‌ها باید وجود داشته باشد. هر کسی استعداد خاصی دارد، باید استعداد طلاب شناسایی شود و هر طلبه پس از کسب تحصیل علم، استعداد خود را بسنجد. به عنوان مثال گاهی طلبه‌ای استعداد سخنوری دارد، حتماً باید پس از گذراندن علوم پایه مشغول کارهایی در مسیر استعداد خود از جمله تفسیر و تبلیغ و…. بپردازد. اما کسانی هستند که خداوند آنان را برای تفکر در مسایل فقهی و عقلی آفریده است، آنان مسلماً بعد از گذراندن علوم پایه وظیفه دارند تبحر در فقه و آرای فقهای سنی و شیعه و… است. نکته سوم اینکه طلاب باید توجه کنند که در چه شرایطی زندگی‌‌ می‌کنیم، اگر شبهاتی مطرح است یا نیازهایی لازم، باید آنان را تفقه کند؛ عالمی که عالم به زمان خود نباشد، نتیجه‌‌ نمی‌گیرد.

طلاب باید به مسایل فلسفی و کلامی عنایت بیشتر داشته باشند

ایشان گفت: ما در زمانی هستیم که بیشتر فضای مجازی علیه مرجعیت و دین ما حرکت‌‌ می‌کنند ما باید بدانیم که در چنین زمانی سلاح ما چیست؟ آیا همان سلاح‌‌های قدیمی‌‌ می‌تواند در مقابل این دشمنان موثر باشد، یا باید راه دیگری برگزینیم. لذا طلاب باید به مسایل فلسفی و کلامی عنایت بیشتر داشته باشند. اینجاست که مسایل عقلی و کلامی‌‌ می‌تواند سلاح ما در مقابل دشمنان باشد. البته از کتاب‌‌های کلامی و عقلی در دوران خود به نحو احسن استفاده شده است، من دست همه آنها را‌‌ می‌بوسم؛ اما آن کتاب‌‌ها امروز‌‌ نمی‌تواند اکثر نیازهای ما را رفع کند. اینجاست که باید ببینیم مسایل جدید کلامی چیست تا بسیاری از مشکلات روز حل شود.

آیت‌الله سبحانی در مورد شیوه آموزش نیز به نکاتی اشاره و اظهار کرد: شیوه آموزش را باید از همان شیوه قدیم بهره بگیریم، به این ترتیب که طالب علم باید هر کتاب و مسایلی را که مطالعه کند، مورد بررسی قرار دهد و نکات لازم را یادداشت و پس از آن جمعی مباحثه کنند. سنت دیگری که کمرنگ شده و باید پر رنگ شود، تدریس در ضمن تحصیل است؛ کسی که مسایل را عمقی‌‌ می‌خواند پس تدریس هم‌‌ می‌تواند داشته باشد.

نوار درسی‌‌ نمی‌تواند شما را به اهداف خودتان برساند

معظم‌له نسبت به حضور طلاب در بحث و کلاس درس تأکید و اظهار کرد: متأسفانه در حال حاضر صنعت کاری کرده است که برخی طلاب به نوار اکتفا‌‌ می‌کنند، نوار‌‌ نمی‌تواند شما را به اهداف خودتان برساند، چراکه نوار درسی همانند شیرخشک است که فقط تأثیر حداقلی دارد؛ حتماً حضور در بحث لازم است، نفس، سخن و کلام استاد‌‌ می‌تواند در ذهن ما یک مرجع علمی ایجاد کند وگرنه تنها گوش کردن یک نوار‌‌ نمی‌تواند بر ما تأثیر لازم را بگذارد. اگر‌‌ می‌خواهید جای بزرگان را بگیرید حتماً حضور در درس را جدی بگیرید.

وی افزود: تمرکز طلاب بر کتاب‌‌هایی باشد که اکنون معین شده است، کتاب‌‌های خارج را کنار بگذارید و کتاب‌‌هایی که شورا معرفی کرده است را مطالعه کنید. مطالعه کتاب‌‌هایی خارج از آنها، از ذهن و خلاقیت شما‌‌ می‌کاهد.

آیت‌الله سبحانی اظهار کرد: طلبه‌ای که به سطحی از علم رسید ابتدا باید لباس مقدس روحانیت را بپوشد، در واقع سرباز رسمی امام زمان(عج) باشد؛ پس از اینکه به زمینه و شرایط خاصی رسید، معمم شود؛ سپس در مسیر صحیح حرکت تا به مقام عالی برسند. ما روحانیون گاهی حلال‌‌ها را حرام و حرام‌‌ها را حلال‌‌ می‌کنیم، آنجا که صیغه عقد جاری‌‌ می‌کنیم، حرامی را حلال کردیم، اما آنجا که معمم‌‌ می‌شویم باید مراقب باشیم که حلالی را حرام نکنیم، این مراقبت باید از نظر کردار، گفتار و در محیط خانواده و همسایه در عمل ما خود را نشان دهد؛ توجه کنیم که عمل ما‌‌ می‌تواند تعیین کننده مسیر ما باشد.

وی به عدم حضور روحانیون در جناح‌‌های سیاسی تأکید کرد و گفت: آقایان در مسایل سیاسی حتماً رعایت‌‌های لازم را داشته باشند البته منظور این نیست که چشم خود را ببینید و نبینیم که در کشور چه اتفاقاتی‌‌ می‌افتد، نظامی که ۳۰۰ هزار شهید داده را باید حفظ کنیم و پشتبان نظام باشیم و حتی خود را قربانی کنیم، اما طلبه نباید جزو دسته بندی‌‌های سیاسی باشد. اگر احزاب به اختلاف برخوردند باید برای اختلاف خود به ما مراجعه کنند، اگر ما جزو یکی از این احزاب باشیم‌‌ نمی‌توانیم حرف و مسیر درستی را مطرح کنیم. شفقنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics