قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / توصیه‌های هشتگانه آیت‌الله صافی به اعضای شورای عالی حوزه‌های علمیه
توصیه‌های هشتگانه آیت‌الله صافی به اعضای شورای عالی حوزه‌های علمیه

طی دیداری صورت گرفت؛

توصیه‌های هشتگانه آیت‌الله صافی به اعضای شورای عالی حوزه‌های علمیه

اعضای شورای عالی حوزه‌های علمیه  با حضور در بیت آیت‌الله صافی گلپایگانی با ایشان دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش شبکه اجتهاد، این مرجع عالیقدر با اشاره به گزارش اساتید حسینی بوشهری و اعرافی از فعالیت‌ها و برنامه‌های این شورا و نیز حوزه‌های علمیه، بیان داشت: نکاتی که اشاره شد، حاکی از این است که آقایان، همّت بلندی در جهت انجام مقاصد حسنه دارند و ان‌ شاء الله تحت توجهات حضرت ولیّ عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف، بتوانند رضای آن بزرگوار را فراهم نمایند. معظّم له در ادامه، با اشاره به اهمیت سیره و روش علمای سلف در کسب توفیقات بزرگ، توصیه‌های مهمّی ارائه نمود.

 لزوم حفظ امانت اهل بیت علیهم‌السلام

آیت‌الله صافی، در قسمتی از این توصیه‌ها، بیان داشت: حوزه‌‌های علمیه، امانت حضرت امام صادق علیه‌السلام و حضرت ولیّ عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف است و حفظ آن بر همگان واجب و لازم است. علمای بزرگ ما از این امانت با تمام توان و تلاش مراقبت نمودند و امروز وظیفه همه ماست که این امانت را به بهترین وجه حفظ کنیم.

محوریت معارف اهل البیت علیهم‌السلام

معظّم له در ادامه، با اشاره به اهمیت تکیه بر معارف اهل بیت علیهم‌السلام در حوزه‌های علمیه گفت: حوزه ما باید حوزه احادیث و معارف اهل بیت و فقه و کلام اهل بیت علیهم السلام باشد. آن چیزی که علمای ما به واسطه آن حافظ سنت‌‌های حوزه‌های موفق علمیه بودند همین محوریت است.

وجوب حفظ استقلال حوزه‌های علمیه

توصیه بعدی آیت‌الله صافی گلپایگانی درباره استقلال حوزه‌ها بود که معظّم له با توجه به سیره سلف حوزه‌های موفّق علمیه افزود: آن چیزی که حقیر همیشه بر آن تأکید دارم لزوم حفظ استقلال حوزه‌های علمیه است. امتیاز بزرگ حوزه‌های شیعی همین استقلال در همه جهات است که مایه عزّت شیعه و علمای آن شده است. هر چه استقلال حوزه‌های علمیه برقرارتر باشد، توفیقات بیشتری نصیب حوزه‌های بزرگ علمی‌‌ می‌شود.

ضرورت رسیدگی به معیشت طلاب

ایشان در قسمت دیگری از بیانات خود فرمود: در دوران گذشته، مشکلات و گرفتاری‌‌های بسیار زیادی برای آقایان علما و طلاب بود که آن بزرگواران همه آن سختی‌‌ها را با خلوص نیَت و تلاش زیاد متحمل‌‌ می‌شدند. اکنون هم گرچه شرایط زندگی تا حدی بهتر شده است لیکن باید تلاش جدّی کرد تا مشکلات معیشتی موجود برای عزیزان طلاب تا حدَی رفع شود که بتوانند بدون دغدغه و نگرانی، در ادای وظایف خود اهتمام داشته باشند.

لزوم احیای موقوفات حوزه‌های علمیه

مرجع عالیقدر در ادامه توصیه‌های خود، مسئولان شورای عالی حوزه‌‌های علمیه را به احیای موقوفات سفارش و خاطرنشان کرد: از زمان‌های گذشته، خیَرین و پیروان مکتب اهل بیت علیهم السلام، موقوفات بسیاری را به نام حوزه‌‌های علمیه در جهت ترویج معارف دین و تعالیم نورانی اهل بیت علیهم‌السلام وقف‌‌ می‌کردند که همیشه هزینه‌‌ها و مخارج حوزه‌‌های علمیه از همین موقوفات تأمین‌‌ می‌شد. اکنون هم باید این موقوفات را احیا کرد و درآمد آن را صرف اهداف والای حوزه‌‌های علمیه نمود.

ضرورت ارتباط ‌گیری با جهان اسلام

ایشان در ادامه با بیان اهمیت ارتباط حوزه‌‌های علمیه با جهان اسلام، تصریح کرد: یکی از توصیه‌‌های همیشگی حقیر این است که حوزه‌‌های علمیه باید با جهان اسلام ارتباط دائمی علمی و دینی داشته باشند، مخصوصاً با کشوری همچون مصر و مرکز علمی جامع الأزهر که بسیار مهم است. حقیر از ابتدا و در زمان استاد اعظم آیت‌الله بروجردی (ره) با برخی از اساتید آنجا مرتبط بودم و ارتباط با مصر و آن مرکز را ضروری و مهمّ‌‌ می‌دانم.

لزوم حفظ احترام اساتید

معظّم له در قسمت دیگری از بیانات افزود: همه اساتید و بزرگوارانی که در حوزه‌‌های علمیه تلاش و اهتمام دارند تا فقه، حدیث و معارف اهل بیت علیهم السلام را ترویج و نشر دهند محترم و بزرگوار هستند و باید شئون آن عزیزان کامل رعایت شود و استقلال و احترام آنها همیشه محفوظ باشد.

لزوم توجه جدّی به امر تبلیغ و تعظیم شعائر

این مرجع عالیقدر، یکی از شاخصه‌‌های بارز حوزه‌‌های علمیه را تبلیغ و رساندن معارف قرآن و اهل البیت علیهم السلام به تشنگان حقیقت دانست و فرمود: جهانِ امروز نیاز به معارف ناب و نجات بخش قرآن و اهل بیت علیهم السلام دارد؛ حوزه‌‌های علمیه از ابتدا تاکنون، به این نکته توجه داشتند و اکنون هم باید با جدیت بیشتر، این امر دنبال شود. در همه سال و بخصوص ایام تبلیغی و مثل ایام جانسوز فاطمیه، وظیفه داریم معارف بسیار غنی و ارزشمندی که در اختیار داریم را به گوش همه جهانیان برسانیم و در این مسیر، از تمام امکانات بخصوص رسانه‌‌ها بهره مند شویم.

آیت‌الله صافی گلپایگانی در پایان این دیدار، با تقدیر و تشکر مجدّد از اعضای محترم این شورا، ضمن مسألت توفیقات بیشتر برای حاضران در خدمت به طلاب عزیز، بیان داشت: حقیر افتخار‌‌ می‌کنم که خدمتگزار کوچکی برای آقایان طلاب باشم و بتوانم در حد توان به این عزیزان خدمت کنم. بدانید اول کسی که از اقدام و تلاش جهت حفظ و تقویت حوزه‌ علمیه و خدمت به طلاب عزیز خوشحال‌‌ می‌‌شوند، حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف می‌‌باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics