قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / توصیه‌ و پیشنهادات اصلاحی آیت‌الله مکارم به اعضای شورای عالی حوزه‌های علمیه
توصیه‌ و پیشنهادات اصلاحی آیت‌الله مکارم به اعضای شورای عالی حوزه‌های علمیه

در دیداری مطرح شد؛

توصیه‌ و پیشنهادات اصلاحی آیت‌الله مکارم به اعضای شورای عالی حوزه‌های علمیه

ضرورت اصلاحات در حوزه، تلاش برای نزدیک ساختن افکار و نظرات، توجه به مسائل مستحدثه و ارز دیجیتال و احیای موقوفات حوزوی؛ محور سخنان و توصیه‌های آیت‌الله مکارم شیرازی به اعضای شورای عالی حوزه‌های علمیه بود.

به گزارش شبکه اجتهاد، اعضای شورای عالی حوزه‌های علمیه با حضور در بیت آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی با ایشان دیدار و گفتگو کردند.معظم‌له در سخنانی ضمن تقدیر و تشکر از فعالیت‌ها و برنامه‌های این شورا؛ بر تلاش برای نزدیک ساختن افکار و نظرات تأکید و اظهارداشت: باید نشریه‌‌ای علمی و تخصصی برای حوزه داشته باشیم که نظریات تمامی متخصصان و صاحب نظران در آن گردآوری شود تا نسبت به نزدیک ساختن هر چه بیشتر آراء‌ و نظرات اقدام عملی انجام گیرد.

توجه به مسائل مستحدثه جدید

ایشان مسائل مستحدثه و جدید مانند ارز دیجیتال و امثال آن را از جمله مواردی برشمرده که باید در این مجله‌‌‌ی تخصصی مورد بحث و کنکاش علمی قرار گیرد.

آیت‌الله مکارم شیرازی با انتقاد از بی‌نظمی در برخی برنامه‌های حوزه‌های علمیه تصریح کرد: گاهی‌‌‌ نمی‌خواهیم این واقعیات تلخ را بشنویم و ببینیم ولی واقعیت این است که نظم در بی‌نظمی است.

معظم‌له افزود: یکی از واقعیت‌ها این است که‌‌‌ می‌گویند اگر حوزویان جذب دانشگاه‌ها یا دستگاه‌های قضایی یا آموزش و پرورش شوند، حوزه دچار ضایعه شده، ولی نظر ما برعکس این است و معتقدیم که‌‌‌ می‌توان به جای این‌ها، افراد دیگری را جذب حوزه‌های علمیه کرد.

باید حوزه در حوزه ایجاد کنیم

آیت‌الله مکارم شیرازی در ادامه توصیه‌های خود به مسئولان شورای عالی حوزه‌های علمیه، از ضرورت اصلاحات در حوزه سخن گفت و فرمود: من مدتی روی این مساله فکر کرده‌‌‌‌ام که اگر ما بخواهیم حوزه را اصلاح کنیم، باید حوزه در حوزه ایجاد کنیم یعنی درون این حوزه، حوزه دیگری ایجاد کنیم؛ یعنی بررسی کنیم و از میان پنجاه هزار طلبه، ‌ده هزار طلبه مستعد را انتخاب کنیم و برای آنها علاوه بر برنامه حوزه، برنامه درسی دیگری بگذاریم و برنامه‌های علمی جامع تری را برای آنها تدوین کنیم و شهریه افزون تری هم بپردازیم تا بتوانیم از میان آنها طلاب شایسته و نخبه را پرورش دهیم،‌ البته این کار باید با برنامه ریزی دقیقی صورت پذیرد.

ضرورت احیای موقوفات حوزوی

معظم‌له بر ضرورت احیای موقوفات حوزوی اشاره کرد و افزود: باید هیئتی قوی تشکیل گردد تا موقوفات فراوانی که برای حوزه است، بازپس گیری و احیا گردد.

آیت‌الله ا مکارم شیرازی در پایان دیدار، برگزاری این گونه جلسات میان مراجع و شورا را خوب و مثبت برشمرده و از تلاش‌ها و احساس مسئولیت اعضا تشکر کرد و گفت: شما افسران لشکر امام زمان علیه‌السلام و مورد عنایات آن حضرت هستید و مشکلات هم با همکاری و تلاش همگان و نیز توسل و دعا ان شاء الله حل خواهد شد.

گفتنی است، در ابتدای این دیدار اساتید حسینی بوشهری و اعرافی گزارشی از برنامه‌ها و فعالیت‌های شورای عالی حوزه‌های علمیه ارائه دادند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics