خانه / آخرین اخبار / جواز اقامه نماز در کلیسا و سفر به سرزمین‎های اشغالی
رویارویی شیخ تقریبی الازهر با «مدرسه دیوانگان سلفی»

استاد الازهر مصر مطرح کرد؛

جواز اقامه نماز در کلیسا و سفر به سرزمین‎های اشغالی

شیخ احمد کریمه استاد الازهر مصر گفت: اقامه نماز در کلیسا جایز است و سفر به سرزمین های اشغالی به معنای عادی سازی روابط با اسرائیل نیست.

به گزارش شبکه اجتهاد، شیخ «احمد کریمه» استاد دانشگاه الازهر مصر در برنامه «احلی الحیاه» شبکه ماهواره ای LTC گفت: نماز خواندن فرد مسلمان در کلیسا جایز است و آنگونه که بر زبان فقها و علما وارد شده، باطل، مکروه و یا حرام نیست.

وی افزود: نماز مرد و زن مسلمان در کلیساها و منازل قطبی ها جایز و حلال است و نباید این اقدام را حرام خواند.

استاد شریعت اسلامی و فقه مقارن در دانشگاه الازهر در این راستا به آیه قرآنی «وَلَوْلا دَفْعُ اللهِ النَّاسَ بَعْضَهُمْ بِبَعْضٍ لَهُدِّمَتْ صَوَامِعُ وَبِیَعٌ وَصَلَوَاتٌ وَمَسَاجِدُ یُذْکَرُ فِیهَا اسْمُ اللَّهِ کَثِیرًا وَلَیَنْصُرَنَّ اللَّهُ مَنْ یَنْصُرُهُ إِنَّ اللَّهَ لَقَوِیٌّ عَزِیزٌ”» استناد کرد.

شیخ احمد کریمه افزود: از نظر شرعی نماز خواندن در منازل اهل کتاب و کلیساهای آنها جایز است. حدیث پیامبر اکرم(ص) که می فرماید «وجعلت لی الأرض مسجداً وطهوراً» نیز در این زمینه روشن است.

وی همچنین در این برنامه مخالفت خود را با مواضع الازهر مبنی بر اینکه هر که از راه سرزمین های اشغالی به قدس سفر کند، عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی انجام داده است، مخالفت کرد.

این عالم مصری اظهار داشت: دیدار با فلسطینی‌ها بت هدف حمایت از آنها در مرحله آسیب پذیری یک وظیفه شرعی است و این موضوع را نباید عادی سازی روابط با اسرائیل توصیف کرد.

وی ادامه داد: در اینکه سفر به مسجد الحرام، مسجدالاقصی و زیارتگاه‌های اسلامی در فلسطین اشغالی مشروع است، هیچ اختلافی بین علما وجود ندارد.

شیخ احمد کریمه خاطرنشان ساخت: این مساله بر خلاف آنچه برخی مردم بر اساس ملاحظات سیاسی مطرح می کنند، به معنای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی نیست. ابنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Real Time Web Analytics
Google Analytics Alternative