قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / حجاب ضروری دین است/ وقتی آیه حجاب نازل شد، پدیده‌‌ای بنام بی‌حجابی یا بدحجابی نداشتیم/ هرچه به شکل قانون درآمد، واجب شرعی است
پرهیز از مواجهه جناحی و سیاسی با نظریه ولایت فقیه/ آیه ولایت قابل تطبیق با ولایت فقیه نیست

استاد علیدوست:

حجاب ضروری دین است/ وقتی آیه حجاب نازل شد، پدیده‌‌ای بنام بی‌حجابی یا بدحجابی نداشتیم/ هرچه به شکل قانون درآمد، واجب شرعی است

استاد درس خارج حوزه علمیه قم گفت: آنچه امروز من معتقدم این است که هر چه به شکل قانون درآمد، واجب شرعی و لازم الاتباع است.

به گزارش شبکه اجتهاد، حجت‌الاسلام والمسلمین ابوالقاسم علیدوست در جلسه درس اخلاق هفتگی مدرسه عالی خاتم الاوصیاء(عج) به نکاتی در خصوص مطالبی که چندی قبل در برنامه شوکران از شبکه چهار صدا و سیما مطرح گردید، پاسخ داد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در این نشست با اشاره به بحث حجاب و لزوم یا عدم لزوم آن در دین اسلام اظهار داشت: عده‌‌ای انتقاد می‌کنند که چه دلیل و استنادی در اسلام در خصوص اجبار بر حجاب وجود دارد مخصوصا وقتی در سیره، بر اجبار استنادی وجود ندارد که در جواب باید گفت: ما هیچ گزارشی از زمان پیامبر صلی الله علیه و آله و امام علی علیه‌السلام بر اجبار نداریم کما این که دلیلی بر عدم آن هم نیست.

این استاد خارج فقه و اصول در این باره ادامه داد: اصولا وقتی آیه حجاب نازل شد، اصلا پدیده‌‌ای بنام بی‌حجابی یا بدحجابی نداشتیم. آنقدر پیامبر نافذ الکلمه بود که همه اطاعت می‌کردند و اصولا زمینه بد حجابی یا بی حجابی نبود که پیامبر بخواهند وارد شوند یا نشوند. البته حجاب ضروری دین است و اصل وجوب آن ضروری است.

علیدوست در بخش دیگر از صحبت‌های خود، تبعیت عده‌‌ای از سیره و سنت، بدون در نظر گرفتن شرایط و ظرف زمان را تقبیح کرد و افزود: سیره با قول معصوم تفاوت دارد، سیره را باید با شرایط صدور آن در نظر گرفت و نمی‌توانیم همین گونه تمسک کنیم؛ و هماره باید این نکته را در نظر داشت که اصولا صرف تمسک به سیره چقدر می‌تواند صحیح باشد در صورتی که شرایط کاملا تفاوت دارد؟ به عنوان مثال، بحثی مطرح بود که جنگهای پیامبر تا چه حدی دفاعی و تا چه حدی تهاجمی بود بر این اساس عده‌‌ای معتقد بودند که تماما دفاعی بوده و عده‌‌ای هم معتقد بودند تهاجمی بوده، سوال این است که چه نتیجه‌‌ای را ما می‌خواهیم از این مباحث استحصال کنیم؟ آیا جمهوری اسلامی هم می‌تواند بر فرض اثبات جنگ‌ها بر مبنای تهاجم، به کشورهای دیگر حمله کند به نام صدور دین؟!

استاد خارج فقه حوزه علمیه قم اضافه کرد: سیره دنبال بسیاری از مفاسد و مصالح است و بالطبع تمسک به سیره هم باید دقیق باشد؛ در عین حال که نباید این ظرفیت را از دست داد، ولی نباید همین گونه بدون سنجیدن شرایط، دربست آن را پذیرفت؛ باید شرایط را سنجید و اگر مصلحت اقتضا کرد آن موقع در صورت تطبیق برخی مصادیق، آن را اجرا نمود.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با رویکرد ضابطه مند در این باره گفت: آنچه امروز من معتقدم این است که هر چه به شکل قانون درآمد، واجب شرعی است؛ یعنی واجب و ضروری شرعی است ضمن این که هر چیز که به شکل قانون در آمد، قابل اتباع است و الان حجاب، قانون کشور است که حتی جهانگردان نیز باید آن را محترم بشمارند؛ زیرا این قانون است که احترام دارد به خصوص این که ریشه دینی هم داشته باشد.

استاد علیدوست در پایان به تضاد موجود در اجرای برخی برنامه‌ها از سوی ارگانها اشاره کرد و ادامه داد: معتقدم بهترین نهادهای قانون گذاری را داریم؛ و به عبارتی قانون خوب تنظیم می‌شود؛ مجلس، شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام منتها نا‌هماهنگی‌هایی در اجرا هست که این نا هماهنگی‌ها ایجاد مشکل می‌کند و مشکل هم همیشه هزینه زاست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Real Time Web Analytics