قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / خطبه حضرت زهرا(س) اسلام را در طول تاریخ حفظ کرد/ بجاست شرح‌های متعددی درباره خطبه فدکیه نگاشته شود
زندانی کردن بدهکاران معسر دردی از طلبکاران دوا‌ نمی‌کند/ قوه قضائیه به این مساله ورود کند

حضرت ‌‌‌آیت‌الله مکارم شیرازی:

خطبه حضرت زهرا(س) اسلام را در طول تاریخ حفظ کرد/ بجاست شرح‌های متعددی درباره خطبه فدکیه نگاشته شود

در میان فضائل حضرت زهرا(س) خطبه فدک بسیار مهم است. در این خطبه مسائل زیادی مطرح شده است. فصیح ترین و بلیغ ترین عبارات ایشان بکار برده و این خطبه بسیار پربرکت است. اگر شرح‌های متعددی در مورد این نوشته شود، بسیار بجا است. در طول تاریخ این خطبه بود که اسلام را حفظ کرد. در بخشی از خطبه فلسفه احکام است. ما احکام را تابع مصالح و مفسده می‌دانیم و این فرق بین دو مذهب شیعه و اهل سنت است. غالب اهل تسنن اعتقادی به مصالح و مفسده نمی‌دادند و محال است، خدا بدون مصالح و مفاسد احکامی را بیان کرده باشد. حضرت زهرا(س) در همین خطبه براساس مصالح و مفاسد احکامی را بیان کرده است.

به گزارش شبکه اجتهاد، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی پیش از ظهر امروز در مراسم سالروز شهادت حضرت زهرا(س) که با حضور ‌‌‌آیت‌الله سبحانی و اقشار مختلف مردم در مدرسه امیرالمؤمنین(ع) در قم برگزار شد، ضمن تسلیت شهادت دخت نبی مکرم اسلام(ص) زهرای مرضیه(س) گفت: معمولا برای شهادت حضرت زهرا(س) ۶ روز و در دو زمان مراسم گرفته می‌شود، چون دلیل این هم مانند قبرش مخفی است  و دلیل دیگر این است که اهل فضل در مورد عظمت ایشان بیشتر صحبت کنند و مردم از فضائل ایشان بهتر بدانند و مطلع شوند.

این مرجع تقلید در ادامه افزود: بیان کرد: زهرای مرضیه فضایل زیادی دارند و روایات فراوانی است که در کتاب اهل سنت از فضائل ایشان آمده و حتی در کتابهای کسانی که به ایشان علاقه نداشتند باز فضائل ایشان نقل شده است.

‌‌‌آیت‌الله مکارم شیرازی افزود: از عایشه نقل شده است که وقتی زهرای مرضیه بی‌تابی می‌کردند پیامبر(ص) فرمودند، آیا راضی نیستی که از بهترین زنان اهل بهشت و زنان دنیا باشید. در روایت دیگر از مهمترین کتابهای اهل سنت آمده که پیامبر(ص) فرمودند «آیا راضی نسیتی که در خدا در برابر مشکلات تو را بانوی بانوان عالمین و بانوی بانوان مؤمنان و امت قرار دهد».

او گفت: مرحوم مجلسی از پیامبر(ص) نقل کردند که ایشان فرمودند «زهرا سه روز غذا نخورده است و حتی زهرا مرضیه فرمودند، من و فرزندانم هم سه روز غذای نخوردیم، این‌ها نشان می‌دهد اسلام به سادگی به اینجا نرسیده است و پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) با سختیهای زیادی دین را حفظ کردند و به اینجا رساندند. بعد غذای آسمانی آمد و از این غذا افرادی که گرسنه بودند سیراب شدند و به وسیله این مسئله ۴ هزار نفر مسلمان شدند.

این مرجع تقلید ادامه داد: نمی‌گویم مردم در محدودیت باشند و در رفاه نباشد، ولی در برابر این گرانی و تحریمها که از سوی دشمنان ایجاد شده، باید صبر و تحمل کرد و این صبر از رموز موفقیت است.

‌‌‌آیت‌الله مکارم شیرازی بیان داشت:‌‌‌ ای مردم فرزندان خود را به قرآن آشنا کنید. اگر به قرآن آشنا شویم بسیاری از مشکلات از بین خواهد رفت.

 او افزود: در میان فضائل حضرت زهرا(س) همین خطبه‌های ایشان که یکی خطبه فدک بسیار مهم است. در این خطبه مسائل زیادی مطرح شده است. فصیح ترین و بلیغ ترین عبارات ایشان بکار برده و این خطبه بسیار پربرکت است. اگر شرح‌های متعددی در مورد این کتاب نوشته شود، بسیار بجا است.

ایشان سپس اظهار داشت: در طول تاریخ این خطبه بود که اسلام را حفظ کرد. در بخشی از خطبه فلسفه احکام است. ما احکام را تابع مصالح و مفسده می‌دانیم و این فرق بین دو مذهب شیعه و اهل سنت است. غالب اهل تسنن اعتقادی به مصالح و مفسده نمی‌دادند و محال است، خدا بدون مصالح و مفاسد احکامی را بیان کرده باشد. حضرت زهرا(س) درهمین خطبه براساس مصالح و مفاسد احکامی را بیان کرده است.

او ابراز داشت: در این خطبه آمده است «خدا ایمان برای شما را واجب کرده است که شرک از شما برطرف شود، نماز را واجب کرده است تا از تکبر دور شوید و زکات را واجب کرده که روح شما پاک و روزی فراوان شود.

‌‌‌آیت‌الله مکارم شیرازی عنوان کرد: اولین فائده انفاق این است که روح انسان پاک می‌شود. بخل، حرص و وابستگی به دنیا به وسیله انفاق از انسان دور می‌شود.

او بیان داشت:  قرآن می‌فرماید«مَثَلَ الذِین ینفِقُونَ أَموَالَهُمْ فی سبیل اللّهِ کمَثَلِ حَبّهٍ أنْبَتَتْ سَبْعَ سَنَابِلَ فِی کلِّ سُنْبُلَهٍ مِائهُ حَبَّهٍ واللّهُ یضاعِفُ لِمَنْ یشَاءُ واللّهُ واسعٌ علیمٌ»، انسان با انفاق پرورش پیدا می‌کند وحتی درمورد انفاق بیان شده که قبل از اینکه انفاق بدست مردم برسد به دست خدا می‌رسد و خود بهره مند می‌شود. این نگاه اسلام به انفاق فی سبیل الله است.

این مرجع تقلید گفت: در روایات آمده وقتی که دست شما تنگ است انفاق کنید. الان در شرایط سختی هستیم عده‌‌‌ای تحت فشار هستند و ایام عید است خانواده‌هایی محروم نه لباسی ونه غذایی دارند. اوضاع بسیار سختی است آیا این مشکلات به دلیل تحریم خارجی است؟. آیا بی انصافی بعضی تجار و کسبه نیست؟ آیا بی تدبیر و عدم مدیریت بعضی مسئولین نیست،  بدون شک این گونه است

او افزود: در دهه چهارم از پیروزی انقلاب و در حساس ترین شرایط انقلاب هستیم. اگر آحاد مردم باهم نباشند و در مقابل تحریمها درست عمل نکنند و مردم در سختیها مقاومت نکند، کار به جایی سخت تری می‌رسد.

‌‌‌آیت‌الله مکارم شیرازی ابراز داشت: به همه مردم می‌گویم، در این شرایط سخت و گرانی به فکر نیازمندان و هم نوع خود باشید. کسی برای ۳ میلیون تومان زندانی بود و پول نداشت به زندان رفت. آیا برای این نوع مسائل نباید فکری شود. درگوشه و کنار مشکلات فراوان است اگر دست به دست هم بدهند، خیری پیدا شود، مشکلات حل می‌شود. باید به فکر هم نوعان بود و نباید ازکنار رسیدگی به مشکلات مردم به سادگی عبور کرد وبی تفاوت بود.

او  در خاتمه با اشاره به حفظ اسرار اسلام و اقامه نماز اول وقت افزود: مردم به نماز اول وقت اهمیت دهند، در روایت است شیعیان به وسیله  حضرت زهرا(س) نجات پیدامی کنند اما کدام شیعه؟ شیعه‌‌‌ای که به نماز اول وقت و به انفاق اهمیت دهد. شفقنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Real Time Web Analytics