قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / دراسه فقهیه لمعاییر العزاء الحسینی
دراسه فقهیه لمعاییر العزاء الحسینی

تازه‌های نشر؛

دراسه فقهیه لمعاییر العزاء الحسینی

کتاب «دراسه فقهیه لمعاییر العزاء الحسینی_التطبیر نموذجا» تالیف حجت‌الاسلام مسلم منفرد به بررسی فقهی معیارهای صحیح عزاداری حسینی پرداخته است. این کتاب که به زبانی عربی نگاشته شده به نقد افراط‌گرایی در عزاداری و نقد ادله ترویج کنندگان این نوع عزاداری‌ها می‌پردازد.

به گزارش شبکه اجتهاد، حجت‌الاسلام منفرد از پژوهشگران و مولفین جوان حوزه علیمه قم و مدیر مسئول موسسه علمی فرهنگی حبل الله در این کتاب تلاش نموده بحثی علمی، فقهی و تحقیقی ارائه دهد و در تمامی فصول و بخشهای کتاب، از حدود بحث علمی خارج نشود و بایسته‌های علمی تحقیقی را رعایت کند.

مولف در مقدمه این کتاب، برپایی مراسمات عزاداری را حفظ کننده آموزه‌های اهل‌بیت علیهم‌السلام می‌داند و معتقد است با توجه به جایگاه والایی که عزاداری دارد، دشمنان دین تلاش بزرگی برای از بین بردن یا انحراف ایجاد کردن در عزاداری دارند و به همین منظور در سالیان اخیر افراط گرایی یکی از آفتهای مهم عزاداری شده است. از این رو بایسته است برای جلوگیری از ترویج افراط‌گرایی در عزاداری به راه و رسمی که اهل بیت علیهم السلام در زمینه عزاداری برای ما ترسیم کرده اند ملتزم باشیم.

در فصل اول این کتاب به فلسفه نهضت حسینی، فلسفه عزاداری، ویژگیهای عزاداری در زمان اهل بیت علیهم السلام و سیره اهل بیت علیهم السلام در زمینه آیین عزاداری پرداخته شده و همچنین شش دسته از روایاتی که به عزاداری توصیه کرده و الگوهای صحیح عزاداری را معرفی می‌‌نماید مورد بررسی قرار گرفته است.

در فصل دوم، افراط گرایی در عزاداری و انواع آن، مورد بررسی قرار گرفته و سپس مولف به صورت مبسوط به نقد ادله ترویج کنندگان افراط گرایی در عزاداری پرداخته است. در این فصل، ده استدلال مروجین افراط گرایی در عزاداری مورد نقد و برسی علمی و فقهی قرار گرفته؛ استدلال‌هایی که مورد استناد مروجین اینگونه افراط گرایی‌ها قرار می‌‌گیرد ولی در مجامع علمی، کمتر به نقد و بررسی آن پرداخته شده است.

فصل سوم این کتاب به تبیین ادله حرمت قمه زنی به عنوان شایع ترین افراط گرایی در عزاداری اختصاص دارد. در این فصل، مولف سه دلیل عمده را در این زمینه ذکر کرده و مبسوط تبیین می‌کند.

گفتنی است، کتاب «دراسه فقهیه لمعاییر العزاء الحسینی _التطبیر نموذجا» توسط نشر «هیئت امروز» منتشر شده و در اختیار پژوهشگران و محققین حوزوی و دانشگاهی و سایر علاقمندان قرار گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics