قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / دشمن درصدد از بین بردن قدرت مرجعیت است/ مراجع در زندگی شخصی از خمس استفاده نمی‌کنند
دشمن درصدد از بین بردن قدرت مرجعیت است/ مراجع در زندگی شخصی از خمس استفاده نمی‌کنند

آیت‌الله مکارم شیرازی:

دشمن درصدد از بین بردن قدرت مرجعیت است/ مراجع در زندگی شخصی از خمس استفاده نمی‌کنند

حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به اینکه مراجع تقلید در زندگی شخصی از خمس استفاده نمی‌کنند، اظهار داشت: زندگی بنده بر محور حق تألیف کتاب‌هایم است، بنده ابدا کاری به خمس نداشته و ندارم.

به گزارش شبکه اجتهاد، حضرت آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید در همایش بین المللی خمس و نقش آن در تعالی فرهنگی جامعه که در مدرسه علمیه امام کاظم(ع) برگزار شد، همایش خمس را مهم خواند و گفت: مردم مسائل و سؤالات پیچیده‌ای درباره خمس دارند که در این گونه همایش‌ها باید برای آن‌ها تبیین شود، از طرفی دشمنان تبلیغات سوئی درباره مسأله خمس دارند که باید تبیین شود.

وی افزود: تمام احکام شرع تابع مصالح و مفاسد است، تعجب است چگونه جمعی از برادران مسلمان منکر تبعیت احکام از مصالح و مفاسد هستند، خمس هم فلسفه‌ای دارد که باید مشخص شود، اگر فلسفه آن به خوبی تبیین شود بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با بیان این که فلسفه احکام چیزی نیست که به خدا بازگردد و او غنی بالذات است، اظهار داشت: این انسان است که نیاز دارد، پاداش و جزای خداوند تفضل است نه این که طلبکار باشیم، تمام این فلسفه‌ها به ما باز می‌گردد و کلاس تربیت برای همه ما است.

وی با اشاره به روایتی از امام کاظم(ع) ادامه داد: سؤال می‌شود که دلیل این امتیاز قائل شدن برای سادات چیست، اشتباه این است که تصور می‌شود بیش از سهم سادات به آن‌ها داده می‌شود اما در روایت آمده به اندازه نیاز سال می‌دهند و اضافه به سهم امام باز می‌گردد، حتی یک ریال اضافه نمی‌توان شرعا داد، تنها امتیاز این است که احترام معنوی سادات با این جداسازی حفظ شده است وگرنه از نظر مادی بین سادات و غیر آن به صورت مساوی از صندوق زکات و خمس بهره مند می‌شوند.

دشمن درصدد از بین بردن قدرت مرجعیت با زدن خمس است

آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان این که نصف دیگر خمس برای امام و مقام امامت است، ابراز داشت: مقام امامت هزینه دارد باید مشکلات پیدا شده را حل کرده و مبلغ بفرستد، امام باید رابطه مردم با یکدیگر را حفظ کرده، شبهات را بزداید و مشکلات را حل کند، اگر امامی از دنیا برود و اموالی از خمس باشد میان ورثه تقسیم نمی‌شود، این نشان می‌دهد که مسأله شخصی نبوده بلکه مسأله موقعیت است.

وی عنوان کرد: نزدیک پیروزی انقلاب ما در مهاباد تبعید بودیم و با اکثریت آن‌ها رابطه دوستانه برقرار کردیم، به یکی از علمای آنان گفتم نزدیک انقلاب بوده و چرا در مهاباد خبری نیست، گفت شما خود را با ما مقایسه نکنید شما دو چیز دارید که ما نداریم و به شما قدرت می‌دهد، ما باید حقوقی بگیریم و اگر ندهند زندگی لنگ می‌شود اما مراجع شیعه استقلال دارند و وابسته به جایی نیستند شیخ الازهر بالاخره وابسته به دولت مصر بوده و از آن حقوق می‌گیرد.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: امتیاز دوم این است که تشکیلات امام حسین(ع) دارید، تحت این پرچم مردم را جمع می‌کنید و این امتیاز در ما وجود ندارد، واقعا مواهبی از ناحیه اهل بیت(ع) داریم که تا داخل جمعیت هستیم متوجه نیستیم اما وقتی بیرون از آن برویم متوجه می‌شویم، به همین دلیل است که دشمنان خمس را می‌زنند.

وی اضافه کرد: می‌گویند با زدن ریشه‌های خمس قدرت مرجعیت را می‌توان از بین برد و امام و مقام معظم رهبری از آن‌ها پیدا نمی‌شود، دشمن درصدد از بین بردن قدرت مرجعیت با زدن خمس است، وهابی‌ها و سکولارها برای این برنامه می‌سازند و می‌گویند مراجع قدرتی دارند که روی پای خود می‌ایستند و ممکن است که از آن‌ها امامی پیدا شود حکومت طاغوت را سرنگون کرده و انقلاب را تشکیل دهد، مسأله خمس خیلی حساسیت دارد و باید روی آن کار بیشتری کنیم و سؤالات را کاملا پاسخ دهیم.

مراجع تقلید در زندگی شخصی از خمس استفاده نمی‌کنند

آیت‌الله مکارم شیرازی گفت: سؤال می‌شود که آیا مراجع تقلید از خمس در زندگی شخصی استفاده می‌کنند یا نه، تا جایی که بنده خبر دارم مراجع گذشته و امروز تا جایی که بتوانند دست به خمس نمی‌زنند و از طریق دیگر نیاز خود را تامین می‌کنند، زندگی بنده بر محور حق تألیف کتاب‌هایم است، خود بنده ابدا کاری به خمس نداشته و از راه حق تألیف زندگی را پیگیری می‌کنیم و حتی خمس هم پرداخت می‌کنیم.

وی افزود: حتی به فرزندان خود سفارش کردیم که باید سال خمسی خود را لحاظ کنند تا از کودکی عادت به اهمیت مساله خمس پی ببرند،

این مرجع تقلید اظهار داشت: سؤال دیگر این است که خمس کجا مصرف می‌شود؟ تشکیل کلاس‌های آموزش مبلغان اعزامی به مناطق محروم و آسیب پذیر، اعزام این مبلغ‌های آموزشی در فاطمیه، محرم، صفر و رمضان، کمک به روحانیان مستقر در مناطق آسیب پذیر، برگزاری اردوی مستبصرین در مشهد، چاپ کتاب‌های مناسب، پاسخ به شبهات روز، کمک به احداث مساجد، خانه، و حوزه علمیه، توزیع مواد غذایی در مناطق محرم، تأسیس و تجهیز کتابخانه‌ها، ارسال محصولات فرهنگی، پرداخت شهریه‌های حوزه‌های علمیه خواهران در برخی از مناطق و حدود ۴۰۰ حوزه داخل و ۱۲ کشور در خارج، بخشی از مصارف خمس است.

وی ادامه داد: این‌ها نمونه‌هایی است که همه مراجع تقلید به اندازه توان استفاده می‌کنند و این برنامه‌ها را انجام می‌دهند، اگر همه مردم و شیعیان وظیفه خود را درباره خمس انجام دهند صدای اسلام و مکتب اهل بیت(ع) به نقاط گوناگون عالم خواهد رسید، متأسفانه عده‌ای غافل شدند و شبهات جلوی آن‌ها را گرفته است، اگر واقعا جا بیفتد در تمام دنیا می‌توان صدای اسلام و مکتب اهل بیت را رساند؛ معارف مکتب اهل بیت به اندازه‌ای جاذبه دارد که اگر تبیین شود عالم گیر خواهد شد./ رسا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Real Time Web Analytics