قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / پیش‌بینی رؤیت‌پذیری هلال ماه محرم ۱۴۴۶ قمری در ایران

بنا بر مبانی مختلف فقهی

پیش‌بینی رؤیت‌پذیری هلال ماه محرم ۱۴۴۶ قمری در ایران

اختصاصی شبکه اجتهاد: برای رؤیت هلال در شب اوّل ماه، عواملی چون «زمان غروب خورشید و ماه» و «اختلاف زمان غروب آن دو» و «مختصّات خورشید و ماه و جدایی زاویه‌ای ماه و خورشید که از اختلاف ارتفاع ماه و خورشید، و نیز اختلاف سمت آن دو نشئت می‌گیرد» و «درصد روشنایی هلال و به اصطلاح فاز ماه» و … مؤثّرند. امروزه، برنامه‌هایی تهیّه شده‌اند که با محاسبات رایانه‌ای و طبق معیارهای ریاضی و تجربی، این عوامل را برای بیشترِ نقاط زمین در نظر می‌گیرند و الگوهای رؤیت‌پذیری هلال ماه را پیش‌بینی و ترسیم می‌کنند. (معیارها برای محدودۀ عرض جغرافیایی ۶۰ درجۀ جنوبی تا ۶۰ درجۀ شمالی است و برای عرض‌های بیشتر از ۶۰ درجه پاسخ‌گو نیست.)

به تصاویر زیر بنگرید:
نقشۀ یک: نقشۀ رؤیت‌پذیری هلال ماه محرّم ۱۴۴۶ قمری، در غروب جمعه ۱۵ تیر ۱۴۰۳ شمسی برابر با ۵ جولای ۲۰۲۴ میلادی، بر اساس معیار «یالوپ»:

نقشۀ دو: نقشۀ رؤیت‌پذیری هلال ماه محرّم ۱۴۴۶ قمری، در غروب شنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۳ شمسی برابر با ۶ جولای ۲۰۲۴ میلادی، بر اساس معیار «یالوپ»:

نقشۀ سه: نقشۀ رؤیت‌پذیری هلال ماه محرّم ۱۴۴۶ قمری، در غروب یکشنبه ۱۷ تیر ۱۴۰۳ شمسی برابر با ۷ جولای ۲۰۲۴ میلادی، بر اساس معیار «یالوپ»:

توضیحات رنگ در نقشۀ با معیار «یالوپ»:
در مناطقی که در رنگ سبز قرار دارند، هلال به‌سادگی با چشم غیر مسلّح دیده می‌شود.
در مناطقی که در رنگ زرد (شبیه نارنجی) قرار دارند، هلال در اوضاع جوّی مناسب، با چشم غیر مسلّح دیده می‌شود.
در مناطقی که در رنگ ارغوانی (شبیه صورتی) قرار دارند، رؤیت هلال ممکن است نیاز به ابزار و چشم مسلّح داشته باشد؛ یعنی پس از رؤیت با ابزار، ممکن است هلال با چشم غیر مسلّح نیز دیده شود.
در مناطقی که در رنگ آبی قرار دارند، هلال فقط با چشم مسلّح دیده می‌شود.
در مناطقی که بی‌رنگ هستند، رؤیت هلال ناممکن و نشدنی است. (زیرا مقارنه پیش از غروب آفتاب رخ می‌دهد و ماه نیز پس از غروب آفتاب، غروب می‌کند؛ امّا روشنایی هلال به اندازه‌ای نیست که حتّی با چشم مسلّح دیده شود!)
در مناطقی که در رنگ قرمز قرار دارند، رؤیت هلال ممتنع و غیر قابل تحقّق است. (زیرا ماه پیش از غروب آفتاب، غروب می‌کند یا اینکه مقارنه پس از غروب آفتاب رخ می‌دهد.)

نتیجه‌گیری:

مقارنۀ ماه و خورشید در ساعت ۲۲:۵۷ UTC جمعه ۵ جولای ۲۰۲۴ میلادی یا ۲:۲۷ IRST شنبه ۶ جولای ۲۰۲۴ میلادی رخ می‌دهد؛ امّا حدود ۱۳.۵ ساعت برای امکان نخستین رؤیت هلال با چشم مسلّح، و حدود ۱۸ ساعت برای امکان نخستین رؤیت هلال با چشم عادی زمان لازم است.

رؤیت‌پذیری هلال بنا بر مبانی مختلف فقهی، تنها برای کشور ایران چنین پیش‌بینی می‌شود:

(کافی است مبنای مرجع تقلید خویش را بیابید و فقط بندهای همان مبنا را بخوانید.)

مبنای یکم: مبنای «لزوم رؤیت هلال با چشم عادی» و «اشتراط اتّحاد افق» (مبنای فقهی مشهور فقهاء مانند حضرات آیات امام‌خمینی(ره)، گلپایگانی(ره)، اراکی(ره)، سیّدمحمّد صدر(ره)، سیستانی، شبیری زنجانی، مکارم شیرازی، سبحانی، جوادی آملی، سیّدمحمّدتقی مدرّسی)

۱- رؤیت هلال با چشم عادی در غروب جمعه ۱۵ تیر ۱۴۰۳ شمسی برابر با ۵ جولای ۲۰۲۴ میلادی، در سراسرِ زمین، ممتنع و ناممکن است.
۲- در غروب شنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۳ شمسی (و ۲۹ ذی‌حجّۀ ۱۴۴۵ قمری در ایران) برابر با ۶ جولای ۲۰۲۴ میلادی، رؤیت هلال با چشم غیر مسلّح در سراسر ایران، دشوار است و در صورتِ صاف بودن هوا و نبودن گرد و غبار، احتمال اندکی می‌رود پس از مکان‌یابی و رؤیت با ابزار، هلال با چشم غیر مسلّح نیز دیده شود.
۳- در نتیجه، استهلال، تعیین‌کننده است: اگر گزارش معتبری از رؤیت هلال با چشم عادی در کشور به دست آید، تنها در منطقۀ رؤیت هلال و مناطق هم‌افق با آن و جنوبی‌تر از آن، یکشنبه ۱۷ تیر ۱۴۰۳ شمسی برابر با ۷ جولای ۲۰۲۴ میلادی، روز اوّل ماه محرّم ۱۴۴۶ قمری خواهد بود [زیرا با توجّه به «شرط اتّحاد افق» و دقّت در نقشه‌های هم‌افقی، صِرف تحقّق رؤیت با چشم عادی در مناطق جنوبی یا میانی ایران، برای اثبات اوّل ماه در مناطقِ شمالی‌تر از آن، مفید نیست]؛ و اگر هیچ گزارش معتبری از رؤیت هلال با چشم غیر مسلّح در کشور به دست نیاید، در سراسر ایران، دوشنبه ۱۸ تیر ۱۴۰۳ شمسی برابر با ۸ جولای ۲۰۲۴ میلادی، روز اوّل ماه محرّم ۱۴۴۶ قمری خواهد بود (بنا بر تجربه، احتمال اخیر، قوی‌تر است).
***

مبنای دوم: مبنای «لزوم رؤیت هلال با چشم عادی» و «کفایت رؤیت در نقاطی که در بیشترِ شب با هم مشترک‌اند» (مبنای فقهی حضرت آیت‌الله وحید خراسانی)

۱- رؤیت هلال با چشم عادی در غروب جمعه ۱۵ تیر ۱۴۰۳ شمسی برابر با ۵ جولای ۲۰۲۴ میلادی، در سراسرِ زمین، ممتنع و ناممکن است.
۲- در غروب شنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۳ شمسی برابر با ۶ جولای ۲۰۲۴ میلادی، رؤیت هلال با چشم غیر مسلّح در سراسر ایران، دشوار است و در صورتِ صاف بودن هوا و نبودن گرد و غبار، احتمال اندکی می‌رود پس از مکان‌یابی و رؤیت با ابزار، هلال با چشم غیر مسلّح نیز دیده شود.
۳- البتّه، در غروب شنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۳ شمسی برابر با ۶ جولای ۲۰۲۴ میلادی، در محدوده‌های سبز و نارنجی‌رنگ نقشۀ دو (از جمله، غرب قارّۀ آفریقا) هلال با چشم عادی دیده می‌شود و ایران نیز، در بیشترِ شب با آنجا مشترک است؛ در نتیجه، در سراسر ایران، یکشنبه ۱۷ تیر ۱۴۰۳ شمسی برابر با ۷ جولای ۲۰۲۴ میلادی، روز اوّل ماه محرّم ۱۴۴۶ قمری خواهد بود.
***

مبنای سوم: مبنای «لزوم رؤیت هلال با چشم عادی» و «کفایت رؤیت در نقاطی که در بخشی از شب با هم مشترک‌اند» (مبنای فقهی حضرات آیات خویی(ره)، تبریزی(ره)، لطف‌الله صافی گلپایگانی(ره)، محمّداسحاق فیّاض)

۱- رؤیت هلال با چشم عادی در غروب جمعه ۱۵ تیر ۱۴۰۳ شمسی برابر با ۵ جولای ۲۰۲۴ میلادی، در سراسرِ زمین، ممتنع و ناممکن است.
۲- در غروب شنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۳ شمسی برابر با ۶ جولای ۲۰۲۴ میلادی، رؤیت هلال با چشم غیر مسلّح در سراسر ایران، دشوار است و در صورتِ صاف بودن هوا و نبودن گرد و غبار، احتمال اندکی می‌رود پس از مکان‌یابی و رؤیت با ابزار، هلال با چشم غیر مسلّح نیز دیده شود.
۳- البتّه، در غروب شنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۳ شمسی برابر با ۶ جولای ۲۰۲۴ میلادی، در محدوده‌های سبز و نارنجی‌رنگ نقشۀ دو (از جمله، غرب قارّۀ آفریقا) هلال با چشم عادی دیده می‌شود و ایران نیز، در بخشی از شب با آنجا مشترک است؛ در نتیجه، در سراسر ایران، یکشنبه ۱۷ تیر ۱۴۰۳ شمسی برابر با ۷ جولای ۲۰۲۴ میلادی، روز اوّل ماه محرّم ۱۴۴۶ قمری خواهد بود.
***

مبنای چهارم: مبنای «لزوم رؤیت هلال با چشم عادی» و «کفایت رؤیت در هر نقطه‌ای برای همۀ نقاط زمین» (مبنای فقهی حضرت آیت‌الله بشیرحسین نجفی)

۱- رؤیت هلال با چشم عادی در غروب شنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۳ شمسی برابر با ۶ جولای ۲۰۲۴ میلادی، در محدودۀ سبزرنگ نقشۀ دو (بیشترِ اقیانوس آرام، سراسر آمریکای مرکزی، بیشترِ آمریکای شمالی، و بخشی از آمریکای جنوبی و اقیانوس اطلس) به‌راحتی محقّق می‌شود؛ از این‌رو، برای ایران و همۀ نقاط زمین، یکشنبه ۱۷ تیر ۱۴۰۳ شمسی برابر با ۷ جولای ۲۰۲۴ میلادی، روز اوّل ماه محرّم ۱۴۴۶ قمری خواهد بود.
***

مبنای پنجم: مبنای «کفایت رؤیت هلال با چشم مسلّح» و «اشتراط اتّحاد افق» (مبنای فقهی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای)

۱- رؤیت هلال با چشم مسلّح در غروب جمعه ۱۵ تیر ۱۴۰۳ شمسی برابر با ۵ جولای ۲۰۲۴ میلادی، در سراسرِ زمین، ممتنع و ناممکن است.
۲- در غروب شنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۳ شمسی (و ۲۹ ذی‌حجّۀ ۱۴۴۵ قمری در ایران) برابر با ۶ جولای ۲۰۲۴ میلادی، هلال در سراسر ایران به‌راحتی با چشم مسلّح دیده می‌شود و یکشنبه ۱۷ تیر ۱۴۰۳ شمسی برابر با ۷ جولای ۲۰۲۴ میلادی، روز اوّل ماه محرّم ۱۴۴۶ قمری خواهد بود.
***

مبنای ششم: مبنای «کفایت رؤیت هلال با چشم مسلّح» و «کفایت رؤیت در نقاطی که در بخشی از شب با هم مشترک‌اند» (مبنای فقهی حضرات آیات فاضل لنکرانی(ره)، سیّدکاظم حائری، نوری همدانی)

۱- رؤیت هلال با چشم مسلّح در غروب جمعه ۱۵ تیر ۱۴۰۳ شمسی برابر با ۵ جولای ۲۰۲۴ میلادی، در سراسرِ زمین، ممتنع و ناممکن است.
۲- در غروب شنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۳ شمسی برابر با ۶ جولای ۲۰۲۴ میلادی، هلال در سراسر ایران به‌راحتی با چشم مسلّح دیده می‌شود و یکشنبه ۱۷ تیر ۱۴۰۳ شمسی برابر با ۷ جولای ۲۰۲۴ میلادی، روز اوّل ماه محرّم ۱۴۴۶ قمری خواهد بود. / محسن فصاحت

***

برای مطالعه مبانی فقهی مربوط به «رؤیت هلال» و «اتّحاد افق»، خواندن مطالب زیر پیشنهاد می‌شود:
http://aasemaan25.blog.ir/post/Royat-Helal-Ofoq

http://ijtihadnet.ir/فتاوا-و-مبانی-رؤیت-هلال/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics