قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / روش شناسی اجتهاد در حوزه مورد غفلت واقع شده است
روش شناسی اجتهاد در حوزه مورد غفلت واقع شده است

استاد علیدوست:

روش شناسی اجتهاد در حوزه مورد غفلت واقع شده است

رئیس انجمن فقه و حقوق اسلامی حوزه علمیه قم گفت: یکی از موضوعاتی که در حوزه کمتر به آن توجه شده، بحث روش شناسی اجتهاد است، اگر کسی از روش شناسی در بحث اجتهاد بهره برد، توانسته گام موفقی در عرصه اجتهاد بردارد.

به گزارش شبکه اجتهاد، حجت‌الاسلام والمسلمین ابوالقاسم علیدوست در نشست «روش شناسی اجتهاد در مسائل نوپیدا» توسط کمیته هماهنگی برگزاری نشست‌‌های علمی سطوح عالی و خارج حوزه و با همکاری انجمن فقه و حقوق اسلامی حوزه در مدرسه فیضیه برگزار شد، گفت: یکی از موضوعاتی که در حوزه کمتر به  آن توجه شده بحث‌‌های روش شناسی اجتهاد است، اگر کسی دارای روش شناسی در بحث اجتهاد باشد، توانسته گام موفقی در عرصه اجتهاد بردارد.

عضو جامعه مدرسین اظهار داشت: اهمیت بحث اجتهاد در مسئله نوپیدا جاری و ساری است. معتقدیم این نوع مسائل را باید حوزویان عهده دار باشند تا بتوانند اثر گذار باشند.

وی بیان داشت: روش شناسی مواردی دارد که از جمله آن هستی و فلسفه شناسانه و ناقدانه است.

این استادحوزه افزود: معتقدیم که اجتهاد فقط در فقه نیست. در طول تاریخ  مشکلی بوده این است که اجتهاد را تنها در گزاره فقهی می‌بردند در حالی که اجتهاد در همه ساحت‌‌های دینی،کلامی، تفسیری و … ضروری است. به همین دلیل اجتهاد در مسائل نوپیدا مخصوص فقیه نیست.

علیدوست ادامه داد: اصل اجتهاد که به معنای آشنایی، مدیریت ادله و … است در همه علوم ممکن و جاری است.

وی افزود: مسائل نوپیدا دارای اقسامی است که از جمله آن معاملات جدید مانند معاملات مشتقه؛ معامله‌ای که فرع فقهی ندارد مانند این که آیا در فقه سیستم وجود دارد یا نه؟.

عضو جامعه مدرسین ابرازداشت: معتقدیم حوزه باید رساله و تحریریه داشته باشد یکی به دست متولیان و دیگری را به دست مردم بدهد، تا بدان عمل کنند.

علیدوست گفت: مشکل بانک‌‌ها، تنها ربا نیست، بلکه مشکلاتی چون اختلاف طبقاتی است. به همین دلیل اگر کسی می‌خواهد سیستم را ببیند باید همه نظام‌‌های هرمی و… و ادله را نگاه کند.

این استاد حوزه اظهارداشت: باید مسائل نوپدیدا  را ابتدا تبار شناسی کرده و بعد روش مناسب با آن برای حل آن ارائه داد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بیان داشت: امروز ظرفیت حوزه برای پاسخ گویی به نیازها بسیار زیاد است، لازم است از این ظرفیت نهایت استفاده را کرد. حوزه نیوز

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Real Time Web Analytics