قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / سخنان مهم آیت‌الله جوادی آملی درباره استقلال حوزه‌‌های علمیه
سخنان مهم آیت‌الله جوادی آملی درباره استقلال حوزه‌‌های علمیه

سخنان مهم آیت‌الله جوادی آملی درباره استقلال حوزه‌‌های علمیه

حوزه همواره باید به عنوان راهنما در کنار نظام باشد، حوزه‌‌های علمیه، حمایت از نظام دارد و او را یاری می‌کند، نصیحت و ارشاد می‌کند، موید دولت هست، استاد و راهنمای نظام هست، اما نباید تابع دولتها باشد، روحانیت نباید با دولتها، عقدی معامله کند، بلکه باید ایقاعی معامله کند، در این صورت اگر اختلاسی و نجومی در برخی دولتها پیش آمد، حوزه بد نام نخواهد شد.

به گزارش شبکه اجتهاد، آیت‌الله جوادی آملی در دیدار اعضای مرکز مطالعات حوزه‌های علمیه که در بیت معظم‌له حضور یافته بودند، در سخنانی اظهار داشت: اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام می‌خواهند که انسان، کریم باشد و حوزه‌‌های علمیه که فرزندان این خاندان هستند، باید کریم باشند و کریمانه زندگی کنند.

ایشان افزود: هر چند فشار اقتصادی برای جامعه روحانیت نیز هست ولی برخی این فشار اقتصادی را با بدگویی گفتن به نظام، تحمل می‌کنند و برخی مانند حوزه‌‌های علمیه این فشار اقتصادی را کریمانه تحمل می‌کنند.

حوزه باید مدافع و مبلغ نظام باشد

آیت‌الله جوادی با تاکید بر حفظ استقلال حوزه‌‌های علمیه بیان داشت: حوزه‌‌های علمیه باید مستقل باشند، اگر حوزه استقلال اقتصادی داشته باشد، مدیریت خوبی داشته باشد، همه به آن احترام می‌گذارند، حوزه باید مدافع و مبلغ نظام باشد، اما نظامی نباشد، تابع دولت‌‌ها نباشد، استقلال حوزه  از دولت‌‌ها، مانند استقلال استاد از شاگرد، استقلال معلم از متعلم و استقلال نویسنده از خواننده است، حوزه همواره باید به عنوان راهنما در کنار نظام باشد، حوزه‌‌های علمیه، حمایت از نظام دارد و او را یاری می‌کند، نصیحت و ارشاد می‌کند، موید دولت هست، استاد و راهنمای نظام هست، اما نباید تابع دولتها باشد، روحانیت نباید با دولتها، عقدی معامله کند، بلکه باید ایقاعی معامله کند، در این صورت اگر اختلاسی و نجومی در برخی دولتها پیش آمد، حوزه بد نام نخواهد شد.

سه دوره متفاوت حوزه‌‌های علمیه در صد سال اخیر

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود به سه دوره متفاوت حوزه‌‌های علمیه در صد سال اخیر اشاره کرده و بیان داشت: حوزه‌‌های علمیه که یک قرن را پشت سر گذاشته، به سه بخش تقسیم شده، یک دوران ضعف و اختناق بود که از سال ۱۳۰۰ که دوران رضاخانی و بزن و بکوب بود شروع شد و تا چند سالی پس از فرار رضاخان هم این دوران بود، که این دوران، حوزه‌‌های علمیه در ضعف قرار گرفته بودند، از سال ۱۳۲۵ که آیت‌الله بروجردی وارد حوزه پربرکت شدند، شروع شکوفایی حوزه است. عظمت شخصیت ‌‌آیت‌الله بروجردی و همچنین ظهور شخصیت‌‌هایی مانند علامه طباطبایی در آن دوران، باعث فروغ و بالندگی حوزه‌‌ها شد، و مرحله سوم که مرحله برجسته‌ای بود، از سال ۱۳۴۰ و با حضور امام و اطلاعیه‌‌ها و تبعیدها شروع شد و تا سال ۱۳۵۷ نیز که انقلاب به پیروزی رسید، ادامه داشت، این دوره، حوزه قدرت خودش را نشان داد که با کمک مردم توانست نظام سابق را براندازد!

آیت‌الله جوادی آملی ادامه داد: قدرت حوزه‌‌های علمیه در دوران انقلاب خودش را نشان داد، در تدوین قانون اساسی، در جنگ نابرابر ۸ ساله همه و همه این قدرت حوزه‌‌ها نشان داده شد چرا که مردم به پیروی از مراجع و علما و با شعار یا حسین یا حسین، در جبهه‌‌های دفاع مقدس حضور پیدا می‌کردند و پیروز شدند.

حوزه باید زهدنمایان و مقدس نمایان را بشناسد و نگذارد که چنین افرادی خودشان را حوزوی نشان دهند!

معظم‌له اظهار داشت: حوزه این قدرت را دارد که به خوبی جامعه را اداره کند، اما باید دانست که هر وقت دین رشد پیدا کرده، دین فروشی و نفاق و مقدس نمایی نیز زیاد شده، لذاست که شعرا و ادبا نیز هر وقت حاکمانی به نام اسلام حکومت می‌کردند، در طعن نفاق و زهدنمایی شعر بیشتری می‌سرودند چرا که نفاق و زهد نمایی و مقدس نمایی زیاد می‌شد، هر وقت حکومتی اسلامی شد، نجومی و اختلاسی هم خودش را به شکل مسلمان نشان می‌دهد، حوزه باید اینها را بشناسد و نگذارد که چنین افرادی خودشان را حوزوی نشان دهند!

ایشان بیان داشت: حوزه‌‌ها اگر حساب شده کار کنند، استقلال خودشان را حفظ کنند و تنها با خدا و ائمه اطهار علیهم السلام معامله کنند، مردم هم احترام می‌گذارند، حتی اگر به مسئله‌ای معتقد نباشند، اما می‌دانند که قانون کشورها محترم است و رعایت می‌کنند، اما با فشار نمی‌شود. اگر به همین دختران جامعه، کلام اهل بیت گفته شود که «فَإِنَّ اَلشَّعْرَ أَحَدُ اَلْجَمَالَیْنِ» موی سر همچون صورت، از زیبایی‌‌های یک خانم است ولی «زَکاهُ الجـَمالِ العِفـافُ»، زکات جمال، عفاف و عفت است، او هم قبول می‌کند، اما وقتی ببیند که با اختلاس و نجومی، می‌خواهند فقر را بر او تحمیل کنند، آن وقت دیگر این حرفها را هم نمی پذیرد.

آیت‌الله جوادی آملی در پایان بیان داشتند: جامعه را به وحدت دعوت کنید و بدانید که دین را خدا حافظ است و دین با نصرت الهی همراه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics