قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / سیر نهضت حسینی بر اساس کهن‌ترین منابع
سیر نهضت حسینی بر اساس کهن‌ترین منابع

در آستانه عاشورای حسینی منتشر شد؛

سیر نهضت حسینی بر اساس کهن‌ترین منابع

در آستانه تاسوعا و عاشورای حسینی جدیدترین کتاب انتشارات به‌نشر با موضوع محرم و عنوان «شهادت‌نامه حسین (ع) و شهیدان کربلا» منتشر و روانه بازار کتاب شد. در این کتاب سیر تاریخی نهضت حسینی بر مبنای ۱۰ منبع کهن (کهن‌ترین منابعی که روایت کربلا را داشته‌اند) از آغاز ماجرای خلافت یزید و قیام و حرکت حضرت اباعبدالله(ع) مطرح شده است.

 به گزارش شبکه اجتهاد، محمدهادی زاهدی نویسنده اثر، با آوردن ۱۰۹ عنوان همه رویداد‌های قیام حسین(ع) را با استفاده از همان منابع ده‌گانه، همراه با توضیحاتی مفید در پانوشت صفحات ذکر کرده است. مشابه این اثر که سیر حرکت قیام عاشورا را نگاشته باشد فراوان است، اما امتیاز این اثر تکیه بر قدیمی‌ترین منابع است که مجالی فراهم می‌آود تا شباهت‌ها و تفاوت‌های مقاتل را دریابیم و کاستی‌ها (بعضی از منابع برخی وقایع را ذکر نکرده‌اند) روشن شود.

در بخشی از مقدمه کتاب «شهادت‌نامه حسین (ع) و شهیدان کربلا» آمده است: حسین(ع) یک فرد نیست، یک فرهنگ است. قاموس حسین(ع) مجموعه‌ای از واژگان خدایی است که در آن ناب‌ترین واژگان خدایی تجلی یافته ‌است که هر چه واژه‌ زیبا، مفهوم دل‌انگیز و معنای انسانی هست در آن تبلور و معنا پیدا کرده است. حسین(ع) تجلی‌بخش تمام خوبی‌های انسانی در روی زمین است؛ عشق و محبت، ایمان و صلابت، انسان‌دوستی و مدارا، دین‌باوری و مردم‌داری، بزرگواری و گذشت، ایثار و جوانمردی و … در فرهنگ حسین(ع) به روشنی متبلور شده‌اند. حسین آیینه‌ای خدایی است که در یک ظهر تب‌آلود، نور حق را در گستره زمین بازتاباند و شعاع نور خدا را تا ابد در زندگی انسان، جریان بخشید.

در روایت ماجرای کربلا، چهار دسته از عوامل، بسیار تأثیرگذار بوده و هستند: ۱- روایات تاریخی مکتوب ۲- شعر‌های شاعران ۳- مجالس و منبر‌های حسینی ۴- آیین‌های عزاداری. در مورد روایات تاریخی، بدیهی است که نویسندگان و گویندگان وقتی از متن واقعه سخن می‌گویند، باید به متن واقعی حادثه وفادار باشند و آنچه را که واقعاً اتفاق افتاده است بگویند و بنویسند و از سلیقه و استحسان و استناد به روایات ضعیف بپرهیزند. به ویژه آن‌جا که نقل قولی از امام باشد یا سیره و عمل آن حضرت را بیان کند که از مصادیق دروغ بستن بر اهل بیت و گناهی بزرگ است.

در مورد سالار شهیدان تاکنون کتاب‌های بسیاری نگاشته شده است و بزرگان و دغدغه‌مندان بسیاری برای اباعبدالله(ع)، قلم زده و کتاب‌های ارجمند و قابل تحسینی از خود به یادگار گذاشته‌اند. در میان اهل‌بیت(ع)، پس از حضرت علی(ع)، شاید بیشترین کتاب‌ها برای حسین‌بن علی(ع) نوشته شده باشد و نه‌تنها شیعیان، بلکه سایر مسلمانان نیز از همان سده‌های نخستین، برای حسین(ع) دست به قلم برده و برای او مقتل و خصائص نوشته‌اند که سعی همه‌ آن‌ها مشکور باد. حسین(ع) چنان در دل‌ها نفوذ کرده ‌است که حتی غیر مسلمانان نیز در وصف رادمردی‌ها و خوبی‌های او قلم‌فرسایی کرده‌اند. ذکر این نکته نیز لازم است که روند حوادث در این کتاب بر اساس همان روایت مرحوم صدوق در امالی است که با استفاده از منابع هم عصر تکمیل شده و به برخی از شبهات که فراوانی و تکرار بیشتری دارند، نیز پاسخ داده شده است.

امالی صدوق، مقتل ابی مخنف، الامامه و السیاسه، اخبار الطوال، اخبار الدوله العباسیه، انساب الاشراف، مقتل الحسین بن علی بن ابی طالب، مروج الذهب، منابع مورد استفاده‌ در این مقتل یا شهادت‌نامه است.

در این اثر کوشش شده است که متون عربی با اعراب‌گذاری به مخاطبان تقدیم شود تا به خوانش آن کمک کرده باشد و ضبط اسامی و اماکن با اعراب در اختیار خواننده قرار گیرد و برای این کار از کتاب‌هایی مانند تاج‌العروس و قاموس و امثال آن استفاده شده است.

چاپ دوم کتاب «شهادت‌نامه حسین (ع) و شهیدان کربلا» در ۲۳۰ صفحه قطع رقعی به قلم محمدهادی زاهدی با طراحی جلد و صفحه آرایی پارسا صادقیان و با قیمت ۳۸ هزارتومان در هزار نسخه از سوی انتشارات به‌نشر منتشر شده است و علاقمندان برای تهیه کتاب می‌توانند علاوه بر مراجعه به فروشگاه‌های کتاب آستان قدس رضوی در سراسر کشور از طریق پایگاه اینترنتی www.behnashr.com  نیز این اثر را تهیه کنند.

«ایبنا» یادآور می‌شود، چاپ اول این کتاب به سفارش سازمان علمی ـ فرهنگی آستان قدس رضوی به تعداد ۱۰ هزار نسخه نیز منتشر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics