خانه / آخرین اخبار / شرح فقهی اصول اول تا هشتم قانون اساسی؛ جدیدترین اثر آیت‌الله کعبی

شرح فقهی اصول اول تا هشتم قانون اساسی؛ جدیدترین اثر آیت‌الله کعبی

توزیع ویژه کتاب «مبانی حقوق اساسی جمهوری اسلامی ایران» جدیدترین اثر آیت‌الله عباس کعبی با موضوع شرح فقهی اصول اول تا هشتم قانون اساسی در نمایشگاه کتاب شروع شد.

به گزارش شبکه اجتهاد، این کتاب توسط سازمان بسیج حقوق دانان در ۲۶۳ صفحه و در هشت بخش شامل: انقلاب همه پرسی و تشکیل جمهوری اسلامی، اهداف و راهکارهای دسترسی به آن‌ها، وظایف دولت جمهوری اسلامی، ابتنای نظام قانون گذاری بر شریعت اسلام، ولایت امر و امامت امت، مشارکت مردم در اداره امور کشور، شورا و مشورت، امر به معروف و نهی از منکر، به نگارش درآمده و در سال ۱۳۹۴ توسط انتشارات بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع) منتشر شده است.

در این پژوهش تلاش شده تا از طریق بررسی اصول کلی عالی‌ترین سند حقوقی سیاسی کشور یعنی فصل اول قانون اساسی به تحلیل حقوق مبانی نظام جمهوری اسلامی ایران پرداخته شود. این مجموعه مستخرخ از سلسله جلسات بحث آیت‌الله عباس کعبی، در مقام شرح مبانی فقهی و کلامی اصول اول تا هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است و به زودی سایر اصول فصل اول نیز در مجموعه مجزایی آماده سازی شده و به چاپ خواهد رسید.

آیت‌الله کعبی فقیه، حقوقدان، عضو مجلس خبرگان رهبری، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و مدرس دانشگاه‌های قم و تهران است. وی مدرس دروس خارج فقه و اصول، نظریه پرداز در حوزه فقه حکومتی و حقوق عمومی بوده و تدریس علوم حدیث، درایه، نهج البلاغه، ولایت فقیه و دروس مختلف مقاطع ارشد و دکتری رشته حقوق و علوم سیاسی را نیز در کارنامه فعالیت علمی خود دارد.

در بخشی از این کتاب می خوانیم:

در تحلیل مبانی فقهی و کلامی نظام جمهوری اسلامی ایران با بهره گیری از آیات قرآن و سیره معصومین می توان وظایف دولت را به پنج دسته تقسیم نمود:وظایف دینی، وظایف فرهنگی، وظایف اقتصادی، وظایف سیاسی، وظایف امنیتی دفاعی.

حمایت از مستضعفان و مظلومان از جمله وظایف دولت اسلامی است. دولت اسلامی نه تنها در قبال مردم تحت حاکمیت خود مسئول است تا در صورت تجاوز دشمن به آن ها در صدد دفاع باشد، بلکه در دفاع از امت اسلامی و حتی تمام مستضعفان دنیا مسئولیت دارد.قرآن کریم حمایت از مستضعفان جهان را وظیفه ی همه ی مسلمانان می داند و در آیات متعدد به حمایت از مستضعفان عالم اهتمام ورزیده است.

گفتنی است علاقه‌مندان می توانند علاوه بر نمایشگاه کتاب، جهت خریداری این محصول با شماره ۸۸۳۴۱۷۶۱ معاونت روابط عمومی سازمان بسیج حقوق دانان تماس حاصل نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Real Time Web Analytics
Google Analytics Alternative