قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / فتوای عجیب: روزه بر فقرا واجب نیست!
فتوای عجیب: روزه بر فقرا واجب نیست!

فتوای عجیب: روزه بر فقرا واجب نیست!

«مصطفی راشد» مفتی مصری و رئیس “اتحادیه جهانی علمای اسلام برای اسلام” که به صدور فتوا‌های جنجالی معروف است، محاسباتی را درباره زندگی شهروندان مصری انجام داده و به این نتیجه رسیده است که روزه برهر شهروند مصری که حقوق ماهیانه اش کمتر از ۵۰۰ دلار باشد، واجب نیست!

به گزارش شبکه اجتهاد، یک مفتی مصری در فتوایی عجیب اعلام کرد که فریضه روزه فقط بر ثروتمندان واجب است و برای فقیران، داوطلبانه است!

راشد معتقد است که براساس حدیث نبوی (ص)، فقیر به کسی گفته می‌شود که قادر به تامین غذا برای خود و خانواده اش برای یک ماه نیست و خانه ندارد و مرکب – که معادل آن در زندگی امروز خودرو است- ندارد.

براساس این تعریف، راشد طبق محاسباتی انجام داده و اعلام کرده که در مصر، فقیر کسی است که در ماه به طور متوسط درآمدی معادل ۷۵۰ دلار ندارد. البته وی جانب احتیاط را رعایت کرده و ملاک درآمد ماهیانه کمتر از ۵۰۰ دلار را برای تعیین “فقیر” در نظر گرفته است.

وی همچنین تاکید دارد؛ مَبلغی که به عنوان «ملاک فقر» تعیین کرده، در هر کشوری با توجه به وضعیت اقتصادی و هزینه و مخارج زندگی متفاوت است و اصل برای تعریف فقیر، همان تعریف بر اساس حدیث نبوی است.

راشد در ادامه مدعی شد: منظور از روزه، غذا دادن به فقراست، اگر هر شخصی در روز به یک فرد مسکین غذا دهد، این بهتر از روزه است (!)

بنابر گزارش پایگاه الحره، وی درعین حال تاکید کرد که منظورش از این سخن، دعوت از فقرا برای روزه نگرفتن نیست و منظورش این است که «مقاصد شرع» را به اطلاع مردم برساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics