قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / فقه اخلاق؛ درآمدی بر دانش‌ اخلاق اجتهادی و استنباطی
فقه اخلاق؛ درآمدی بر دانش‌ اخلاق اجتهادی و استنباطی

تازه‌های نشر؛

فقه اخلاق؛ درآمدی بر دانش‌ اخلاق اجتهادی و استنباطی

کتاب «آشنایی با فقه اخلاق» اثر حجت‌الاسلام والمسلمین عالم‌زاده نوری به همت مرکز پژوهشی اخلاق و تربیت اسلامی وابسته به بنیاد علمی فرهنگی‌هاد به زیور طبع آراسته شد.

به گزارش شبکه اجتهاد، کتاب «آشنایی با فقه اخلاق؛ درآمدی بر دانش‌ اخلاق اجتهادی و استنباطی» اثر حجت‌الاسلام والمسلمین محمد عالم‌زاده نوری استاد حوزه علمیه قم و معاون تهذیب و تربیت حوزه‌های علمیه، به همت مرکز پژوهشی اخلاق و تربیت اسلامی وابسته به بنیاد علمی فرهنگی‌هاد منتشر شد.

غرض اصلی از نگارش چنین اثری، معرفی دانش «فقه اخلاق» به هدف دست‌یابی به یک دگرگونی مؤثر در قلمرو علمی اخلاق اسلامی است. مراد ما از فقه در اصطلاح «فقه اخلاق»، دانش فقه مصطلح نیست؛ بلکه شیوه‌ی تفقّه اخلاقی است؛ بر این اساس، «فقه اخلاق» پژوهشی اخلاقی -و نه فقهی– است که از سوی یک عالم دین و به روش معتبر اجتهادی و فقاهتی از منابع دین انجام می‌گیرد و دستاورد «فقه اخلاق» در نهایت، احکام فقهی رفتارها یا حتی ملکات اخلاقی نیست؛ بلکه صورت گسترده‌ی اخلاق اسلامی و نظام ارزش‌های انسانی است.

در این اصطلاح بیشتر، دغدغه‌ی روش‌شناختی اشراب شده و روش استنباطی و تفقّهی از فقه مصطلح به عرصه‌ی اخلاق، تعمیم یافته است؛ زیرا اخلاق اسلامی نیز باید از روش‌شناسیِ اجتهادی بهره ببرد. این پژوهش علاوه بر احکام اخلاقیِ دستوری، از طریق منابع دینی به احکام توصیفی و بیان روابط مفاهیم و ارزش‌های اخلاقی می‌پردازد و به توصیه‌های اخلاقی منحصر نمی‌ماند.

اجتهاد یادآور می‌شود، کتاب «آشنایی با فقه اخلاق» به قلم محمد عالم‌زاده نوری از سوی انتشارات خلق در ۴۳۲ صفحه روانه بازار نشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Real Time Web Analytics