قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / فقه منهای ولایت فقیه در خدمت سکولار است و هیچ ارزشی ندارد
هاشمی شاهرودی

فقه منهای ولایت فقیه در خدمت سکولار است و هیچ ارزشی ندارد

نایب رییس مجلس خبرگان رهبری با تأکید بر این که درک ولایت فقاهت هدف اصلی علم فقه و اصول است، از کسانی که در حوزه ولایت فقیه را جدای فقاهت می‌دانند انتقاد کرد و گفت: فضلای حوزه بفهمند اگر خود را سرباز امام زمان(عج) و شاگرد مکتب امامین صادقین(ع) می‌دانند فقه منهای ولایت فقیه در خدمت سکولار است و هیچ ارزشی ندارد.

به گزارش شبکه اجتهاد، جمعی از طلاب، اساتید و فضلای حوزه علمیه در جهت تلاش برای تحقق فرمایشات رهبر معظم انقلاب در خصوص انقلابی ماندن حوزه‌های علمیه، دوشنبه شب با حضور در بیت آیت‌الله سید محمود‌هاشمی شاهرودی با این استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم دیدار و گفت و گو کردند.

ضرورت حساسیت نسبت به انقلابی ماندن

آیت‌الله‌ هاشمی شاهرودی در این دیدار دلسوزی و دل نگرانی طلاب نسبت به انقلابی ماندن حوزه علمیه را مثبت ارزیابی کرد و عنوان داشت: این نگرانی‌ها و دغدغه‌ها لازم است؛ انقلابی ماندن برای همه ضروری است به ویژه مسئولان و روحانیون که خود را سرباز نظام می‌دانند باید نسبت به این امر حساس باشند.

وی ادامه داد: این حساسیت برکات زیادی دارد که یکی از آن‌ها حفظ روحیه انقلابی است که اتفاقاً بهترین راه مقابله با افرادی است که می‌خواهند با استفاده از فضای پیش آمده در کشور فضا را متشنج کرده و با همکاری دشمنان خارجی روحیه انقلابی مردم و مسئولان را کمرنگ کنند.

عضو هیأت رئیسه مجلس خبرگان رهبری با بیان این که انقلابی ماندن نیاز به کارهای زیادی دارد، یادآور شد: دشمن همیشه مترصد به دست آوردن فرصت برای ضربه زدن به نظام اسلامی است و دائماً در حال نقشه کشی و برنامه ریزی برای نفوذ و جلوگیری از رشد و صدور انقلاب اسلامی ما است از همین رو ما نیز باید برنامه ریزی جامعی داشته باشیم.

نقشه‌های دشمن برای از بین بردن انقلاب وحشتناک است

وی افزود: نقشه‌های دشمن برای از بین بردن انقلاب بدون تعارف وحشتناک است چرا که آن‌ها می‌دانند نباید بگذارند آرمان‌های انقلابی و اندیشه امام که آثار و برکات زیادی در منطقه و جهان داشته است و تحول عظیمی را به وجود آورده، به نتیجه برسد؛ دشمن خطرات را حس کرده و در داخل و خارج کشور در حال برنامه ریزی است و فعالیت‌های خود را در عرصه‌های مختلف و به شکل‌های مختلف نشان داده است بنابراین حفظ روحیه انقلابی در این شرایط ارزش بسیار زیادی دارد.

عضو فقهای شورای نگهبان با اشاره به این که باید انقلابی ماندن در فکر و جان و عقیده ما رسوخ کند، خاطرنشان کرد: همین انقلابی ماندن می‌تواند زمینه هدایت افراد را فراهم کرده و در جهت کشف و خنثی سازی توطئه‌های دشمنان و انجام وظایف فردی و اجتماعی به ما کمک کند.

انقلابی ماندن نیاز به برنامه ریزی دارد

وی تأکید کرد: هرکاری نیاز به برنامه ریزی دارد و انقلابی ماندن هم از این مقوله مستثنی نیست؛ یکی از دلایل به نتیجه رسیدن این انقلاب بزرگ به دست امام راحل همین برنامه ریزی جامع او بود؛ امام متفکر، عالم و حکیم بود و با علم و حکمت خود توانست ریشه انقلاب را بنا نهاده و آن را رشد بدهد و انقلاب را در تاریخ جهان ثبت کند.

رهبری سنگ بنای انقلاب و مبنای مشروعیت اسلامیت نظام است

آیت‌الله هاشمی شاهرودی یکی از راه‌های اساسی در جهت حفظ روحیه انقلابی در میان مردم و حوزه‌ها را استفاده از ابزارها دانست و تصریح کرد: باید با همان ابزاری‌هایی که دشمن به ما ضربه می‌زند و در صدد نفوذ است برای حفظ انقلاب تلاش کنیم؛ یکی از اولیات این امر، تأکید بر اهمیت جایگاه ولایت فقیه و شخص مقام معظم رهبری است؛ رهبری سنگ بنای انقلاب است و برکات وجودی او بسیار زیاد است و خوشحالیم بعد از امام راحل خلف صالحی برای ایشان در مقام رهبری جامعه انتخاب شد و ستون خیمه انقلاب به دست او سپرده شد.

وی افزود: رهبری صرفاً یک مقام سیاسی نیست بلکه رهبر در جایگاه دینی و فقهی قرار دارد و مرجع است و از امور حوزه علمیه آگاهی کامل دارد، بنابراین یقیناً اجرای فرامین ایشان زمینه را برای رشد حوزه علمیه فراهم می‌کند؛ رهبری مبنای مشروعیت اسلامیت نظام است و اگر آن را از نظام جدا کنیم به سمت نظام‌های سکولار و بی دین رفته‌ایم.

استاد درس خارج حوزه علمیه با تأکید بر این که امتیاز نظام ما نسبت به نظام‌های دیگر همین نهاد رهبری و ولایت فقیه است، گفت: نظام ما متکی به ولایت شخص فقیه و آگاه به زمان و مکان بوده و ادامه راه انبیاء و جانشینی امام زمان(عج) است بنابراین فضلای حوزه بفهمند اگر خود را سرباز امام زمان(عج) و شاگرد مکتب امامین صادقین(ع) می‌دانند فقه منهای ولایت فقیه در خدمت سکولار است و هیچ ارزشی ندارد.

قوام فقه شیعه به ولایت فقیه است/ در حوزه حرف‌های منافقانه شنیده می‌شود

وی یادآور شد: اصلاً تمام تلاش ما در حوزه و فقه و اصول خواندن برای رسیدن به هدف اصلی یعنی درک ولایت در فقاهت است و قوام فقه شیعه به همین است در غیر این صورت فقه انحرافی بیش نیست؛ بنابراین خیلی بد است که گاهی در حوزه‌ها حرف‌های منافقانه جدایی دین از سیاست شنیده شود که آقا ما درس خودمان را بخوانیم و فقه ربطی به ولایت و حکومت ندارد مثل برخی از علمای اهل سنت که با تمام وجود جلوی استکبار کمر خم می‌کنند با این که منابع علمی و فقهی زیادی در اختیار داشته و از آن‌ها استفاده کرده‌اند.

رییس سابق قوه قضائیه با اشاره به تدبیر دیگر در جهت انقلابی ماندن حوزه‌های علمیه، عنوان کرد: اگر می‌خواهیم حوزه انقلابی داشته باشیم باید طلبه‌های آن افرادی فاضل باشند و در کسب علم عقب نباشند که می‌دانیم یکی از علل اصلی موفقیت امام این بود که او در رتبه بالای فقهی قرار داشت و در حکمت و کلام و فلسفه نیز یدطولایی داشت و همیشه سر درس، طلبه‌های درس خوان و قوی را تمجید می‌کرد بنابراین طلبه‌های ما باید قدر تحصیل علم را بدانند.

مبنای انقلاب اسلامی فقاهت است

وی تصریح کرد: مبنای انقلاب اسلامی فقاهت است و برای رسیدن به حکومتی برپایه اسلام و فقه باید طلبه‌هایی فاضل و انقلابی داشته باشیم و بدانیم در غیر این صورت ضربه می‌خوریم و زمینه برای نفوذ دشمن فراهم می‌شود؛ امام از همه فاضل تر و انقلابی تر بود و اصحاب امام هم همین گونه بودند و توانستند اثرات زیادی برجای بگذارند.

نایب رییس مجلس خبرگان رهبری با بیان این که طلبه‌های فاضل و انقلابی باید مطالبات خود را از مراجع تقلید، مسئولان حوزه، شورای مدیریت و جامعه مدرسین بخواهند و آن‌ها نیز به درخواست افراد فاضل توجه می‌کنند و سعی کنند برنامه ریزی و طرح‌هایی برای اهداف خود داشته باشند.

سخنان رهبری کار گشا است

وی بیان نکات مطرح شده در کلام رهبری را راه اصلی رسیدن به حوزه انقلابی دانست و تشریح کرد: باید سخنان رهبری برای مردم تبیین شود و شاخص‌هایی که در کلام ایشان آمده است، فهمیده شده و برای دیگران نیز بیان شود و از این راه بتوانند حق را از باطل تشخیص دهند؛ خطر نفوذی‌ها جدی است، هم در بین مسئولین و هم دیگران؛ رهبر بیشترین اطلاعات را در مورد کشور دارد بنابراین وقتی هشدار می‌دهند واقعاً چیزی هست و معلوم می‌شود دشمن با همه تجهیزات به میدان آمده است.

عضو فقهای شورای نگهبان ادامه داد: برکات انقلاب اسلامی بسیار زیاد است؛ اگر انقلاب اسلامی ما نبود امروز خبری از یمن و سوریه و عراق نبود و مقاومتی که امروز در سطح جهان ایجاد شده است بنابراین باید شاخص‌های انقلاب توسط طلاب استخراج شده و در حوزه به یک فرهنگ تبدیل شود تا طلاب دیگری که کمی از واقعیات دور هستند راه را تشخیص داده و فریب نخورند.

وی در پایان بیان داشت: کارها در حوزه باید با تدابیر جدی و ابزارهای ایجاد قدرت به نفع انقلاب و نظام اسلامی پیش رود؛ حوزه باید انقلابی بماند و این رسالت سنگینی است چرا که این حوزه است که می‌تواند فرهنگ جامعه را دینی کرده و در دنیا نیز تأثیر گذار باشد./ رسا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Real Time Web Analytics