قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آخرین اخبار / فقه هنر باید در سطوح عالی و خارج دنبال شود/ به اصالت و عمق مسائل فقهی و اصولی متعصب و معتقدم
فقه هنر باید در سطوح عالی و خارج دنبال شود/ به اصالت و عمق مسائل فقهی و اصولی متعصب و معتقدم

آیت‌الله اعرافی در نشست با طلاب هنرمند عنوان کرد:

فقه هنر باید در سطوح عالی و خارج دنبال شود/ به اصالت و عمق مسائل فقهی و اصولی متعصب و معتقدم

اعرافی با اشاره به «فقه معاصر» اظهارکرد: بنده به شدت در ارتباط با مسائل فقهی، اصولی و فلسفی متعصب هستم و به اصالت و عمق آنها معتقدم، نمی‌گویم که ۱۲ سال اصول خوانده شود اما باید صیانت شود. امروز قلمرو فقه در حال توسعه است و لیست دروس فقه معاصر در حال تکمیل شدن می‌باشد، فقه هنر و عرصه‌های مرتبط با آن باید در سطوح عالی و خارج دنبال شود و این مهم باید پیگیری شود.

به گزارش شبکه اجتهاد، آیت‌الله علیرضا اعرافی، مدیر حوزه‌های علمیه کشور در نشستی صمیمی با طلاب هنرمند که به همت معاونت تبلیغ و امور فرهنگی گردهم آمده بودند، اظهارکرد: هنر بهترین و کاربردی‌ترین ابزار یک مبلغ دینی است که حوزویان هر چه نسبت به آن تمرکز داشته باشند، با مهارت بیشتری به تبلیغ و ترویج دین خواهند پرداخت.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه ادامه داد: در پرتو انقلاب اسلامی هنرمندان متعدد و متخصصی از دل حوزه جوشیده‌اند و با وجود همه سنگلاخ‌ها و دشواری‌هایی که بوده است توانستند با همت و عزم بالای خود امروز هنر قدسی و حوزوی به دستاوردهای بالفعل در ایران و جهان تبدیل گردد.

اعرافی افزود: مدیریت حوزه در این فصل جدید بر اساس همین دستاوردهای کلان، جامع و راهبردی طرح‌هایی برای آینده خود دارد که با توجه به این ظرفیت عظیم و بهره‌مندی از اساتیدی متبحر توانسته است برنامه‌ای راهبردی را تا ۱۴۱۴ تدوین کند.

وی اذعان کرد: در حال حاضر سند چشم انداز حوزه‌های علمیه و برش‌های ۵ ساله که امسال شاهد اجرایی کردن اولین سند ۵ سال نخست هستیم، قریب به ۵۰۰ طرح و ایده با هدف راهبردی در آن ترسیم شده است.

لزوم بازآفرینی دستاوردهای حوزه در فضای هنر

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ۱۱ نکته، خواستار همکاری و تعامل بیش از پیش جامعه هنری حوزه، معاونین و نهادهای وابسته شد و با اشاره به «بازآفرینی دستاوردهای حوزه در فضای هنر» گفت: امروز درختواره رشته‌های حوزوی و نظام جامع آموزش حوزه تدوین و ترسیم شده است که از سطح ۱ تا ۵ را دربر می‌گیرد و در آن ۱۹ حوزه دانشی با ۳۰۰ رشته، گرایش و مقطع را آماده کرده‌ایم و تقاضا داریم با توجه به اینکه ۵ رشته از این مجموعه به هنر اختصاص داده شده است، مجددا آن را بررسی کنید و اگر امکان افزایش آن باشد این درختواره باز است و این به شرطی است که نباید بگویم نمی‌توانیم و نمی‌شود!

مدیر حوزه‌های علمیه به «نظام درختواره کاربردی، مهارتی و هنری حوزه» اشاره کرد و ادامه داد: امروز عرصه‌های متعدد هنری را در حوزه ترسیم کرده ایم و این عرصه قابل افزایش است. طرح‌هایی نیز برای بحث هنر در خصوص تدوین پایان نامه‌های پایه ۳ و ۴ ارائه شده است و می‌بایست در خصوص دروس عالی و خارج نیز در عرصه هنر اقداماتی انجام شود. در حال حاضر گروه‌های علمی به استان‌ها، مراکز و مؤسسات واسپاری شده اند و این مسیر باز است.

به شدت در ارتباط با مسائل فقهی، اصولی و فلسفی متعصب هستم

اعرافی با اشاره به «فقه معاصر» اظهارکرد: بنده به شدت در ارتباط با مسائل فقهی، اصولی و فلسفی متعصب هستم و به اصالت و عمق آنها معتقدم، نمی‌گویم که ۱۲ سال اصول خوانده شود اما باید صیانت شود. امروز قلمرو فقه در حال توسعه است و لیست دروس فقه معاصر در حال تکمیل شدن می‌باشد، فقه هنر و عرصه‌های مرتبط با آن باید در سطوح عالی و خارج دنبال شود و این مهم باید پیگیری شود.

امام جمعه قم ادامه داد: «شناسایی و کشف استعدادهای هنری و نخبگان این هنر قدسی در حوزه» باید با جدّیت از سوی مرکز امور نخبگان با همکاری مجموعه‌های هنری حوزوی شناسایی شوند و این درحالی است که بیش از هزار نخبه حوزوی توسط این مرکز شناسایی شده اند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به انجمن شعر و ادب و ارائه طرح جامع گفت: ما در سال، بیش از ۲۰ هزار طلبه در سطوح یک داریم که در دوره‌های ارتقایی حضور پیدا می‌کنند و می‌توان طرح هنرهای نوین را به صورت یک کتاب تدوین و در نظام آموزشی قرار داد و به بحث حوزه و هنر بیشتر و تئوری‌تر پرداخت.

اعرافی تصریح کرد: با توجه به وضعیت بد بودجه‌ای، امروز انجمن‌های علمی به صورت جهادی مشغول به فعالیت هستند، ولی باید توسعه و گسترش این انجمن‌ها را به دامنه شهرها و استان‌های دیگر کشاند.

ضرورت تدوین منشور جامع هنر و رسانه در حوزه

عضو شورای عالی حوزه به منشور جامع هنر و رسانه اشاره کرد و افزود: با توجه به تدوین ۱۵ – ۱۰ نظام جامع موجود در حوزه، اگر بتوانیم منشور جامع هنر و رسانه و یک بیانیه با این موضوع تنظیم و به تأیید شورای عالی حوزه برسانیم،‌ مسأله هنر قدسی و حوزوی در بدنه حوزه رنگ و بوی دیگری به خود خواهد گرفت.

مدیر حوزه‌های علمیه ادامه داد: در خصوص پژوهش و فلسفه هنر کارهای خوبی شده است و لذا می‌بایست در خصوص موضوع شناسی هنر دینی و حوزوی اقداماتی انحام داد.

بنابر گزارش حوزه، آیت‌الله اعرافی با بیان اینکه ما دنبال ساختارسازی نیستیم و حتی امکان آن را هم نداریم که ساختاری در این راستا تدارک ببینیم، تأکید کرد: ما به شما اعتماد می‌کنیم و نهادهایی که در راستای هنر گام برداشته اند همگی قابل احترام هستند و امیدوارم با فضاسازی و بسترسازی مناسب شاهد رشد روزافزون این هنر قدسی نه تنها در ایران بلکه در عرصه بین‌المللی باشیم چرا که حوزه علمیه قم توانایی بهره گیری از عرصه‌های بین المللی را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Real Time Web Analytics